Haberler

Demirkan, şoför esnafının yüzde 90’ının “kırmızı kalem” sınırına geldiğini söyledi

Pandeminin gölgesinde geçen 2020 yılı, ulaşım sektörünü durma noktasına getirdi. Bir çok sebepten ötürü malulen kontak kapatmaya giden şoförler, kredilerinin bulunduğu bankalardan kırmızı kalem yemeden önce yetkililerden bir an önce yardım istedi.

Son günlerini yaşadığımız 2020 yılı geçip giderken, pandemi etkisiyle en büyük yaralardan birini alan ulaşım sektörü dayanmaya devam ediyor. 2021 yılına koronavirüs ve ona karşı alınacak tedbirler ile ‘merhaba’ diyecek şoförler ise ayakta kalmaya çalışıyor.

Servisler durdu, minibüsler 1 kişi ile servis yapıyor, taksi geçmiyor

2020’nin ilk çeyreği bitmeden küresel salgın tarafından ağır darbe aldıklarını belirten Keşan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mahmut Demirkan, “Herkesin bildiği gibi Mart ayından bu yana koronavirüs tedbirleriyle hareket etmeye çalışıyoruz, okulların da bu yüzden kapanması servisçilerimizin kapanması anlamına geliyor. 120 çalışanın olduğu D4 ve taşımalı eğitim durdu. Öğrenci servislerimiz yok, bazı fabrikalara çalışan araçlar var; ama onlar da tam randımanlı çalışmıyor.” diyerek servislerdeki son durumu anlatırken, minibüs ve ticari taksilerde de durumun çok da iç açıcı olmadığını, “Minibüsler bildiğiniz ve gördüğünüz gibi. Bugün yine denetleme yapıyoruz, 14 kişilik araçlar 5 kişi, 3 kişi hatta 1 kişi geliyorlar; ancak yüzde 10 cevap verebiliyor.
Ticari taksilerde de durum aynı, mesela 1 buçuk saattir buradayız. Denetleme noktasından bir tane bile taksi gelmedi. Hepsi duraklarda yatıyor.” diyerek belirtti.

“Her yere borçluyuz, dayanamıyoruz”

Aynı zamanda da kendisinin de sektörün içinde olduğunu belirten Demirkan, her şoförün asında aynı kaderi paylaştığını, “Dayanma gücümüz artık kalmadı gibi bir şey. Ben kendim de bu sektördeyim, şoförümün maaşını ve sigortasını kendi cebimden ödüyorum. Buna ne kadar daha dayanabiliriz bilmiyorum, aslında dayanamıyoruz da.” sözleriyle belirtirken, yakın zamanda daha büyük ve kötü sonuçların ortaya çıkacağını “Bankalara borçluyuz, esnaf kefarete borçluyuz. Bunun üstesinden gelinmesi için bize 25-30 bin lira gibi bir hibe çıkması lazım ki, bunları atlatabilelim. Yoksa biz borcumuzu ödeyemeyeceğiz.
Böyle devam ederse sektörün hemen hemen yüzde 90’ı kırmızı kalem yiyecek bankalardan zaten. ” sözleriyle kaydetti.

“Destek bekliyoruz”

Yaşanan tüm bu kötü gelişmeler karşısında şoförlerin henüz mesleği bırakmadıkları ve direndiklerini belirten Demirkan, “Sektörümüzde malulen kontak kapandı zaten, servisler okullar kapanınca kapattı gitti; ama vergiden çıkıp mesleği bırakma gibi bir durum henüz meydana gelmedi. Dayanmaya çalışıyoruz, yardım ve destek bekliyoruz.” sözleriyle yetkililere çağrıda bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu