Haberler

Cuma vakti ve Miraç Kandili’nde camiler kapalı olacak

Dünyayı etkisi altına alan ve şimdiye kadar, 222 bin 642 kişinin enfekte olduğu ve 9 bin 115 kişinin de can verdiği corona virüs (COVID-19) tehlikesine karşı Diyanet İşleri Başkanlığı da aldığı önlemlere ek tedbirler alıyor.
Daha önce camilerin tesbihlerin kaldırılmasının ve cemaatle beraber namaz kılınmasının iptal olunmasının ardından şimdi de cuma namazları ve Miraç Kandili de ileri bir tarihe ertelendi.

Ek genelge ile ilgili bilgilendirme yapan Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit yaptığı açıklamada Cuma namazlarının, Türkiye genelinde belli süreliğine ertelendiğini belirterek, “Herkes evlerinde öğlen namazını kılması yeterlidir. Vatandaşlarımız namazlarını belli süre evlerinde kılsın.” dedi.

“12 gün önce dönen 41 kişilik umrecilerimizin ciddi bir sorunu olmadı

Konuşmasının başında Keşan’dan Umre’ye giden Umrecilerin durumu hakkında bilgilendirmede bulunan Yiğit: “Keşan ilçemizden devletimizin uyguladığı karantina öncesinde umreye gidip gelen 41 kişi vardı. Bu grubun 14 günlük karantina süresinin bitimine 2 gün kaldı. Onlarla ilgili herhangi bir sıkıntı yok. Sağlık Grup Başkanlığımız gerekli kontrolleri yapıyorlar. Bu sorundan inşallah kısa sürede kurtuluruz.” dedi.

“Ülke genelinde Cuma namazları belli bir süreliğine ertelendi”

Corona virüsüne karşı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından ve devlet tarafından alınan önlemler kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da gerekli tedbirleri aldığını belirten Yiğit,: ?Devletimiz bu konuda çok ciddi çalışmalar yaptı. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanımız, olağanüstü durumlar nedeniyle gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini belirtiyor. Bu çerçevede; ülkemiz genelinde Cuma namazları belli süreliğine ertelenmiştir. Vatandaşlarımız, Cuma namazlarına gelmesinler. Herkes evlerinde öğlen namazını kılması yeterlidir. Corona virüsü sonuçlanana kadar tedbir amacıyla böyle bir önlem alınıyor. Ayrıca, 21 Mart?ta Miraç Kandili de tedbir amacıyla, ertelendi. Herkes namazını evlerinde kılsın. Bu şartlarda en güzel dindarlık, bu tedbirlere uymak ve evlerinde durmaktır.? dedi.

“Bana bir şey olmaz’ demek vebaldir, kul hakkıdır”

“Gerekli olmadıkça evlerimizden çıkmayalım” diyerek sözlerine devam eden Yiğit, şunları söyledi: ?Bu süreçte evlerimizde namaz kılalım, dua okuyalım, Kur’an okuyalım. Camilerimizde namazlar bir süre, toplu şekilde kılınmayacak. Bana bir şey olmaz deyip; camilere gelip, zorlama yapılmamalı. Herkes geçici tedbirlere uymalıdır. Camilerimizde program yapılmayacaktır. Cenaze namazlarında sadece cenaze sahipleri ve çok yakın akrabaları katılsın. Kalabalık olmasın. Katılan kişilerde mesafeyi muhafaza etsinler. Özellikle bu süreçte, tedbirlere uyalım ve uymayanları uyaralım.?

?Cuma namazı için sala okunmayacak

Yiğit, sözlerine şöyle devam etti: İnsanın can güvenliğini sağlamak İslam’ın ana gayelerinden biridir. Zararı önlemek, fayda sağlamaktan daha önemlidir şeklindeki genel kural, İslam hukukunun temel ilkelerindendir. Ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçmek maksadıyla Cuma günü ve kandil gecesi camilerimiz (kamu kurum ve kuruluşları, Kur’an kursları ve yurtlarda bulunan mescitler de dahil olmak üzere) kapalı tutulacak ve Cuma namazı için sala okunmayacaktır.

“Panik yapmayın, çok miktarda ürün almayın yetecek kadar alın”

İnsanların panik yapmaması konusunda uyarı da bulunan Mehmet Yiğit sözlerini şöyle tamamladı: “İnsanlarımız alışveriş yaparken, çok miktarda ürün alarak, stokçuluk yapma gibi bir çaba içerisinde olunmamalı. Herkes yetecek kadar ürün almalılar. Bu süreçte insan hukukunu ve kul hakkını düşünmemiz gerekiyor. Ürün alamayan insanlara da, biz alalım ve evlerin götürelim. Paniğe gerek, tedbirlere uymamız gerekiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu