Haberler

Çoğunluk enfekte olmaktan korkuyor

Tüm dünyada etkili olan koronavirüs, insanların günlük yaşamları ve alışkanlıkları üzerinde de etkisini sürdürmeye devam ediyor.
Kimi evinden dışarı çıkmıyor, kimi ellerini defalarca yıkıyor, kimi marketten aldığı tüm ürünleri defalarca sudan geçiriyor, kiminin uykuları kaçıyor, kimi de bulunduğu ortamda öksüren ya da hapşıran olduğunda orayı hemen terk ediyor.

Kesanonline.com olarak evlerinde kalmaya devam eden sizlere, çeşitli sorular ile korona virüs sürecini ve yaşamınızı nasıl etkilediğini hazırladığımız anketle sorduk.

100 kişiden 18’i salgının bitmeyeceğini düşünüyor

Küresel bir pandemi haline gelen korona virüs, yaklaşık 5 aydır yeni enfekte hastalar ile yayılmaya devam ediyor. Salgının ne zaman biteceğine yönelik sorduğumuz soruya cevap verenlerin %28.9’u bir seneden önce bitmeyeceğini söyledi. En iyimser tarih olarak Mayıs ayını işaret edenler %7.9’da kalırken, hiç bitmeyeceğini düşünenler ise %18.4 olarak kayıtlara geçti.

Covid-19 ekonomiyi derinden etkiledi

Diğer bir soruda ise virüsün vatandaşları ekonomik yönden etkileyip etkilemediğini sorduk. Soruya cevap verenlerin %75’i virüs sebebiyle ekonomik yönden kötü sonuçlar aldıklarını belirtirken, %16.7’lik bir kesim ‘hayır’ seçeneğini işaretledi.

Salgın öncesi ellerinizi ne sıklıkta yıkıyordunuz?

Koronavirüsün bulaşmasından korunmak için yetkililer her fırsatta ellerimizi en az 20 saniye boyunca yıkayarak dezenfekte etmemiz gerektiğini söylüyorlar. Peki, salgından önce insanların el yıkama alışkanlığı nasıldı?
Bunu öğrenmek için hazırladığımız soruya verilen cevaplarda, vatandaşların yarısına yakınının ortalama 5 defa ellerini yıkadığı sonucu karşımıza çıktı. Bunun %7.9’u en fazla iki kez, %42.1’i ise 3 ila 5 kez olarak dağıldı.
Yine salgından önce ellerini 10 defadan fazla yıkayanların orası ise %15.8

Sokağa çıkarken maske takanların sayısı yüksek

Yetkililere göre salgından etkilenmemenin en önemli yöntemlerinden bir diğeri ise maske takmak.
“Dışarı çıkarken maske takıyor musunuz?” şeklindeki sorumuza %92.1 oranında ‘Evet‘ cevabı gelirken, vatandaşların %7.9’u ise verdiği cevaplarda, sokağa çıkarken maske takmadığını belirtti.

Maske bulmak kolay değil

Koronavirüs süreci boyunca maske bulmanın zor olduğu konusunda çeşitli eleştiriler gelmiş, vatandaşlar maske temin etmekte zorluk yaşadıklarını dile getirmişlerdi. Maskeye ulaşım konusunda sorduğumuz soruda ise vatandaşların %76.3’ü maske bulmanın zor olduğunu belirtirken, evlerinde maske yaparak bunu aşmaya çalışanların oranı ise %5 olarak kayıtlara geçti.

Çoğunluk enfekte olmaktan korkuyor

Tüm bunların yanında vatandaşların korona virüs süreci içinde en çok korktuğu şey ise enfekte olmak.
Koronavirüse yakalanmaktan korkuyor musunuz? şeklideki sorumuza vatandaşların %78.9’u ‘Evet’ cevabı verirken, %21.1’ise virüsle karşılaşmaktan korku duymadıklarını ifade etti.

Sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?

Süreç içinde en çok konuşulan bir başka konu da, sokağa çıkma yasağının yurt genelinde uygulanmaya konulup konulmayacağı idi.
Aynı soruyu ankete katılan katılımcılarımıza sorduk. Aldığımız cevap %86.8 ile ülkenin tümüyle karantinaya alınması yönünde oldu. Bunun yanında ‘Hayır’ oylarına karşılık, %13.2’lik bir grup yasağın uygulanıp uygulanmaması yönünde kararsız olduklarını dile getirdi.

Anket devam ediyor, siz de katılın…

Şu ana kadar ankete verilen cevaplar bu sonuçları ortaya çıkardı.
Anket, katılımcılarımızın cevaplarına açık durumda.
Linke tıklayarak siz de anketteki tüm soruları görerek cevaplarınızı ve fikirlerinizi anketimize yansıtabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu