Haberler

CHP, Yayla sahilinde vatandaşları dinledi

CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Keşan Belediye Meclis Üyesi ve ESTAB Başkanı Süleyman Gürsel Paçaman, 27 Mayıs Çarşamba Günü Yayla ve Akhoca Köylerine yaptığı ziyarette muhtarlar ve vatandaşlar ile görüştü. Akhoca Köyü’ndeki su sorunu, Yayla Köyü’nde vatandaşların ödenmeyen destekleme ödeneklerini ile ilgili sıkıntılarını dinleyen heyet, bu sorunlar karşında nasıl bir yol haritası izlenmesi gerektiği konusunda “vatandaşımızın her zaman, her koşulda yanındayız.” mesajı verdi.

Yayla Sahilinde vatandaşlarla görüş alışverişinde bulunan CHP’liler, 2007 yılında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapımı tamamlanan, Keşan Yayla Köyü Balıkçı Barınağını da ziyaret etti. Balıkçı Barınağının tamamlanmasının ardından zamanla sahilin diğer kısmında, kıyı erozyonu baş gösterdiğini, biriken organik ve katı maddelerin, durgun suda çözünerek, su kalitesini düşürdüğü ve ayrıca çevre sakinlerini rahatsız eden bir koku yaydığı dile getiren Recep Pekcan, “İTÜ İnşaat Fakültesi Hidrolik Laboratuvarı tarafından 2004 yılında hazırlanan raporda, bu ölü bölgelerden denize dönemeyip biriken atıkların neticesinde, kıyının hassas dengesinin tehlikede olduğu belirtilerek, çözüm olarak da kıyıdan açıkta, kıyıya paralel, batık ve 7 adet ayrık dalgakıran yapılması önerilmiştir. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından ÇED raporu alındıktan sonra 2014 yılı yatırım programına alınması planlanmış ve Bakanlığın belirlediği tarihe göre 2017 yılında projenin biteceği öngörülmüştür. Bölge halkı projenin ne aşamada olduğu ile ilgili kendilerine yetkililerin bilgi vermediğini ve daha hiçbir çalışmaya başlanmadı. Bölge halkı ayrıca; denizden faydalanabilecek tek yer olan yayla Sahili’nde kalmış bir avuç kumun da  yakın bir zamanda özel bir vakfa kiralanmasıyla mağduriyetlerinin arttığını belirtmişlerdir.” dedi.

Geçtiğimiz sene Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na Gaytancıoğlu tarafından verilen konuyla ilgili bir soru önergesini hatırlatan Pekcan şöyle konuştu: “Aldığımız yanıt şu şekilde olmuştur. “Yaylada yapılması planlanan ve kağıt üzerinde hazırlığı tamamlanan Dalgakıran Projesi, 2010 yılından bu yana Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘sit alanı statüsü’ vermesi bekleniyormuş.” Oysa ki aynı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 1 yılda Saros FSRU Projesiyle ilgili gerekli statüleri kazandırmış, ÇED raporunu hazırlatmış ve imar planlarını sürekli askıya çıkarmış bulunuyor. Yayla Dalgakıran projesini “BİRİLERİNİN” istemesi sağlanmalıdır.” dedi ve ekledi, “Biz de bu projenin bir an önce faaliyete geçirilmesi için, valilik ve bölge milletvekillerini bölgeye davet eden Yayla’lı hemşehrilerimizle görüştük, fikir alışverişinde bulunduk. Yayla sahilinin eski görünümüne kavuşması için, biz de sürecin takipçisi olacağız, bölge halkımız ve kamuoyu ile bundan sonraki gelişmeleri paylaşacağız.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu