Haberler

CHP Keşan İlçe Yönetimi: “Andımız okullarımıza Atatürk kabartması ise madalyalarımıza geri dönecektir”

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin “Öğrenci Andı” başlıklı 12. maddesini yürürlükten kaldıran düzenlemenin iptaline karar verdi.
Bu kararın ardından artık okullarda öğrenci andı okunmayacak.

Konu ile ilgili CHP Keşan İlçe Yönetimi tarafından yapılan yazılı açıklamada, alınan kararın sonrasında okullarda artık “öğrenci andı”nın okunmayacağına işaret edilerek; “Cumhur İttifakı ne yaparsa yapsın. Andımızın her kelimesi ve Atatürk sevgisi bu milletin yüreğinden de, ruhundan da silinmeyecektir.” denildi.

CHP Keşan İlçe Yönetiminin açıklamasında şu görüşler yer buldu:

“Milli Eğitim Bakanlığı’nın, 2013 yılında çıkardığı yönetmelikle, 1933’ten beri ilköğretim okullarında okunan “Öğrenci Andı” kaldırılmıştı.
Eğitim-Sen bunun üzerine Danıştay’da dava açmıştı. Danıştay 8. Dairesi de, 2018 yılında “Andımız”ı kaldıran yönetmeliği oy çokluğu ile iptal etmişti.
Milli Eğitim Bakanlığı, dairenin bu kararını temyiz etti. Temyiz üzerine dosya Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na geldi. Kurul da “Andımız” ile ilgili nihai kararı verdi.
Buna göre Kurul, MEB’in itirazını oy çokluğu ile kabul ederek, Danıştay 8. Dairesi’nin yönetmeliği iptal eden kararını kaldırdı. Bu karar uyarınca okullarda “Andımız”ın okunması kaldıran yönetmelik uygulanmaya devam edecek.

Şunu herkes bilsin:
“Andımız” herhangi bir etnik kökeni dışlamaz. Kimseyi ayrıştırmaz. “Andımız” ülke bütünlüğü içinde, vatan sevgisini, Cumhuriyet ideallerini barındırır. Saygı ve sevgi kavramlarını içselleştirir. Çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefini simgeler.

Cumhur İttifakı ne yaparsa yapsın; “Andımız”ın her kelimesi ve Atatürk sevgisi bu milletin yüreğinden de, ruhundan da silinmeyecektir. “Andımız” okullarımıza, Atatürk kabartması ise madalyalarımıza geri dönecektir. Milletimiz kimin ne olduğunu, ne yaptığını görüyor. Notlarını da veriyor. Bu sorumsuzlara hak ettiği cevabı sandıkta verecek.

Atatürk ve vatan sevdamızdan ne bizi ne de yetiştirdiğimiz evlatlarımızı vazgeçiremezler.
Ne Mutlu Türküm Diyene!”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu