Siyaset

CHP Keşan İlçe Başkanı Pekcan “Tam Kapanma” sürecini değerlendirdi

CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan tam kapanma sürecini değerlendirdi. 17 gün boyunca devam edecek süreçte esnafın yaşadığı sıkıntılar, Keşan Sanayi Sitesi’nin kapatılması süreci ve emeklilerin bayram ikramiyesine yapılan zam miktarı konularına değinen Pekcan, yönetimsel sorunlar ve halktaki kafa karışıklığına dikkat çekti.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ile Ramazan Ayı’nı kutlayarak sözlerine başlayan Pekcan, “Salgının olmadığı ve hiç kimsenin aç ve açıkta olmadığı, hak ve adaletin tam uygulandığı bir bayram olmasını diliyorum. Bayramınızı ve Ramazan Ayı’nızı kutluyorum.” dedi.

“Garip bir süreç yaşıyoruz”

Tam kapanma süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Recep Pekcan, “Bu süreçte, kimin kapandığı ve kimin açık kaldığı belli olmayan, her gün bir yerin kapanıp, açıldığı garip bir süreç yaşıyoruz. İktidar inanırlığını ve güvenirliliğini yitirmiş durumda. Tutarsız ve kararsız hareketlerle bize bir süreç yaşatıyor. Bu salgın tüm dünyada olan ve topyekun mücadele edilmesi gereken bir süreçtir. Fakat, iktidar süreci bilim kurulu ve sağlık çalışanlarının tavsiyeleri ışığında yönetmesi gerekiyor ama böyle bir süreç yok. Kararlar, illerde valiliklere bırakılıyor. Türkiye’de topyekun kararlar verilip her yerde aynı anda uygulanması gerekirken, her yerde farklı şekilde ve sağlık, pandemi kurallarına uymayan şekilde yönetilmeye çalışılıyor. Uygun olmayan bir dönemde, tam kapanma kararı alındı ama tam kapanma diye bir durum yok.

“Ödemeler yok sayılmalı vergi alınmamalı”

Çalışıp kazanması gereken yerler kapatıldı. Ama ödemelerin yapılacak yerler açık. Vergi ve icra daireleri, fatura ödeyeceğim yerler açık durumda. Fakat çalışacağımız yerler kapalı. Devlet, ne yaparsan yap ben karışmam diyor. Destek paketi olarak da, uzun vadeli krediler verileceğini dile getiriyor. Ama böyle bir süreç akla ve mantığa son derece aykırıdır. Tam kapanma varsa ve bizlerin çalışıp kazanamayacağı bir ortam varsa, ödemelerinde ertelenmesi gerekiyor. Bankalar neden açık? Bağ-Kur ve sigorta primleri neden ödemeye devam ediliyor? Vergilerimizi neden ödemeye devam ediyoruz? Kapandığınız süre içerisinde sizden vergi ve sigorta primlerinin alınmayacağı dile getirilebilirdi. Kapanan yerlerden belli kriterler çerçevesinde yardım yapılmalı. Ödemeler erteleme değil, yok sayılmalı. Küçük esnafın durumu bu iken; geçiş garantili olan otoyolların ve şehir hastanelerinin ödemeleri doların üzerinden yapılmaya devam ediyor. Küçük esnafların işyerleri kapalı ama zincir marketler açık. Küçük esnafın sattığı her ürünü zincir marketlerde satıyor. Orada virüs bulaşmıyor da, açık alanda satış yapan esnafa gidildiğinde mi virüs bulaşıyor. Zincir marketler neden açık kalıyor? İnsanlar yaşanan duruma tepkilerini gösteriyorlar.” şeklinde konuştu.

“Ambulans arıza yaptığında nereye yaptıracaksınız?”

Keşan Sanayi Sitesi’nin kapanma ve açılma sorunuyla ilgili de, konuşan Pekcan, sözlerine şöyle devam etti: “Keşan’daki sanayi kapalı ama Edirne’nin başka ilçelerindeki sanayiler çalışıyor. Keşan’da Pazar gününe kadar süre verilmiş ve nöbetleşe çalışılması gerektiği ifade edilmiş. Yüzlerce esnaf var ve onları kapatıyorsunuz. O esnafı kapatarak sadece onların ekmeğine mani olmuyorsunuz. Sistemi tıkıyorsunuz. Çiftçilerimiz yeni üretim sezonu için çalışıyorlar. Çiftçilerin traktörü arıza yaptığında ne olacak? Arıza yapan ve sanayide duran araçlarını alamıyorlar. Taşımacılık sektöründe benzer durumlar söz konusudur. Ambulans arıza yaptığında nereye yaptıracaksınız? O zaman sanayinin açık kalması lazım. Bu durum sadece sanayi esnafını değil, herkesi etkilemektedir. Kapanacaksa, her yer kapanmalı ve devlet tarafından ekonomik yardım görmeli. Yıllardır, 5 milyon Suriyeliye bakan ülke 20 gün boyunca kendi vatandaşına bakamıyor. Nöbetleşe sistemi pazarcı esnafımız için uygulayabiliriz. En azından haftanın 1 günü bir insanın evine ekmek götürmesini sağlayabiliriz. Pazarcı esnafını kapattığınızda, zincir marketlerdeki manav reyonlarındaki fiyatları kontrol edemiyorsunuz. Hal esnafı içinde bu durum önemli. Çünkü pazarcı halden mal alamayınca oradaki üründe çürüyor. En azından bu konuda kısa vadeli çözüm üretilmeli.”

“Kaş yapayım derken, göz mü çıkartılıyor?”

Recep Pekcan sözlerine şöyle devam etti: “Kapanma kararı alınıyor ama şehirler arası ulaşımı engellemedikleri için büyükşehirlerde olan insanlar, sahillere akın etti. Hastalık riski fazla olan insanlar, İstanbul’dan gelip Erikli ve Yayla, Ege, Akdeniz sahillerini doldurdular. Kapanmadan sonra yeniden geri dönüş yapacaklar. Kaş yapayım derken, göz mü çıkartılıyor. Ayrıca, Kapanma sürecinden Keşan Belediyesi de, çok fazla etkilenmiş değil. Parkomatçı arkadaşlar çalışmaya devam ediyor. İnsanlar evlerinde ama parkomatçılar sokakta ve fişler kesilmeye devam ediyor. Anlaşılır gibi değil.”

“Keşke devletin parası olsaydı”

Emeklilere bayramda verilen ikramiyeler hakkında eleştirilerde bulunan Pekcan sözlerini şöyle tamamladı: “İktidar, 100 TL zammı uygun gördü. Bayramda 100 TL fazla alacağız. Keşke devletin 128 milyar doları olsaydı, pandemi döneminde neler yapılabilirdi! Halkımız en azından bu kadar sıkıntı çekmezdi.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu