HaberlerKeşanSiyaset

CHP İlçe Başkanı Özdilek: “Meclis üyelerimize söz söylenmesine daha fazla izin vermeyeceğiz”

CHP Keşan İlçe Başkanlığı’nda bugün düzenlenen basın açıklamasında; Keşan Belediye Meclisi’nin Mart ayı toplantılarında yaşanan tartışmalar değerlendirilirken, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun sosyal medya üzerinden CHP’li Encümen üyelerinin, encümen toplantısına katılmadıklarına yönelik yaptığı paylaşım sert bir dille eleştirildi.

CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek: “Meclis üyelerimize daha fazla söz söylenmesine izin vermeyeceğiz. Bundan sonra her söylediğinin karşılığını misliyle alacak.” dedi.

CHP Keşan İlçe Başkanlığı’nda saat 12.00’de başlayan basın açıklamasına; CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek, Keşan Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer, Meclis üyeleri Yüksel Alioğlu ve İbrahim Dinç ile birlikte, Kadın Kolları Başkanı Nermin Arhatır, Gençlik Kolları Başkanı Emre Şevik, yönetim kurulu üyeleri ve partililer katıldı.

Toplantıda ilk olarak konuşan Özdilek, İYİ Parti İstanbul İl Binası’na dün yapılan saldırıyı hatırlatarak; “Öncelikle millet ittifakı ortağımız İYİ Parti’li arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. İnşallah söylendiği gibi ‘Basit bir kaza sonucu’ olmuştur diyelim, zamanlaması kötü olsa da öyle umalım.” dedi.

“Mecliste sürekli bir kaos ve kavga ortamı var”

CHP Keşan İlçe Başkanlığı’ndan önce İlçe Sekreterliği görevi süresince de 4 yıldır meclis toplantılarına katıldığını belirten Özdilek, “Mecliste sürekli bir kaos ve kavga ortamı var. Sürekli bir kavga, tehdit, kötü dil, hakaret ve maalesef bunu bir kişi yapıyor.” diyerek Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nu işaret etti.

Özdilek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sürekli tartışmayı başlatan, kavgayı başlatan, insanlara hakaret eden, üyelerimize, belediye meclis üyelerimize, encümenimize, yöneticilerimize sürekli hakaret eden, sürekli kötü söz söyleyen ve maalesef son mecliste de hepsini tehdit eden, sizi evlatlarınıza bağışlıyorum deyip insanların önüne atan bir yöneticimiz var.
Diğer AK Partili, MHP’li dostlarımızla, arkadaşlarımızla emin olun her şeyi tartışabiliyoruz ama kavga, bağırış, böyle tartışmalar asla yaşamıyoruz.
Sadece bir kişi bağırıyor. Sadece kendisinin söylediğinin doğru olduğunu iddia ediyor. Sadece onun düşündüğünün doğru olduğunun düşünülmesini istiyor.  Ne zaman ki; onun düşündüğünün yanlış, eksik veya daha iyisi bir düşünce olabileceğini söylemeye kalkıyorsunuz, sürekli bağırıyor, sürekli hakaret ediyor ve maalesef en sonunda da tehditlere varan boyutlara geliyor iş..”

“Bundan sonra her söylediğinin karşılığını misliyle alacak”

Sözlerinin devamında “Bundan sonra her söylediğinin karşılığını misliyle alacak” diyen Özdilek, “Çünkü Belediye Meclisi üyesi arkadaşlarımızı; evlatları, anneleri, babaları eşleri Cumhuriyet Halk Partisi’ne emanet etti. Ve maalesef böyle bir yönetim tarzıyla karşı karşıyalar. Çok üzücü. Ve sık sık biz de bu konuyla ilgili gündeme gelip Keşan’ın gündemini meşgul ediyoruz. Bu son olacak. Adaylarımız çok yakın bir zaman içerisinde belli olacak. Bundan sonra sadece; gezeceğiz, projelerimizi anlatacağız. Gençlerle, eğitimle, sosyal hayatla, güvenlikle, bilimle, sporla ilgili millet ittifakının neler yapacağını anlatacağız.” şeklinde konuştu.

Daha önce düzenledikleri basın toplantısında da Meclis üyelerine hakaret edilmesine, meclis üyelerinin tehdit edilmesine asla izin vermeyeceklerini ve hukuki yollara başvuracaklarını söylediklerini dile getiren Özdilek, “O konu ile ilgili yapacağımız girişim olduğunu söylemiştik, onu hazırladık, sadece zamanlama ile ilgili çok az bir süre bekleyeceğiz, sonrasında gerekli girişimleri yapacağız.” dedi.

“Meclis toplantılarını 18 yaşından küçük çocuklara seyrettirmeyin”   

CHP’li Belediye Meclisi üyelerinin çok zor bir görevi yürüttüklerini kaydeden Özdilek,  “Hepsine çok teşekkür ediyorum. Ülkenin yönetiminde de sıkıntı yaşıyoruz ama Keşan’da üstüne bir problem var. Bu şartlarda bu görevi yapmaya çalışmaları takdire şayan. Hepsi o yüzden çok kıymetli bizim için.” derken, toplantıların tartışmalı geçen yüksek tansiyonuna ve bu sırada kullanılan siyaset diline atıfta bulunarak; “Nasıl dayanıyorlar ben bilemiyorum. İzleyen insanlar bize ‘Dayanamıyoruz, kapatıyoruz’ diyorlar.
18 yaşında küçük çocuklara seyrettirmeyin. Seyretmesinler ki; siyasetin böyle kötü bir dili olduğunu görmesinler. O insanlar, oradaki ortamı görseler siyaset yapmaktan vazgeçerler. Ben çocuğuma seyrettirmiyorum. Çünkü çocuk izlerse siyasete girmekten korkar. ‘Böyle çirkin bir şeye ben girmem’ der.” dedi.

“Belediyenin resmi hesabını kendi siyaset arenası zannediyor”

CHP’li encümen üyeleri Yüksel Alioğlu ve İbrahim Dinç’in, olağanüstü meclis toplantısı sırasında ve sonrasında meclis koridorunda yaşanan tartışmalarda sarf edilen sözler nedeniyle Helvacıoğlu’ndan sözlerini geri almasını ve kendilerinden özür dilemesini istediklerini, bunu Helvacıoğlu’na ilettiklerini ifade eden Özdilek, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun ve Keşan Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımda, CHP’li encümen üyelerinin toplantıya katılmayışını gündeme getiriş biçimini eleştirerek, Helvacıoğlu’na şu sözlerle yüklendi:
“Son encümende, encümen üyelerimiz başkana bilgi verdiği halde, son mecliste yapılan hakaretlerden ve tehditlerden sonra, başkana ‘Özür dilemez iseniz toplantıya katılmayacağız’ diye bildirmişler.  
Ama değerli başkanımız, Keşan Belediyesi’nin resmi hesabında siyaset yaparak bizim encümen üyelerimizi eleştirmiş. Bunu defalarca yaptı zaten. Belediyenin resmi hesabını kendi siyaset arenası zannediyor.  O zaman biz de talep ediyoruz, aylardan beri meclise gelmeyen Cumhur İttifakı’nın meclis üyeleri var.  

Onlarla ilgili biz de bir eleştiri yapabiliriz. Her halde izin verir başkan, çok demokratik çünkü kendisi (!) Kendi düşüncesinden başka bütün düşüncelere çok saygı duyuyor (!), bütün Keşan şahit buna, her halde bizim bu isteğimizi de kırmaz.
Kendi ittifakındaki sürekli gelmeyen meclis üyeleri ile ilgili bizim de eleştiri yapmamıza izin verir herhalde diye düşünüyorum.”

Özdilek’in ardından söz alan Dinç:
“Keşan Belediye başkanına yakışmayan bir tavır sergiliyor”

Keşan Belediye Meclisi 24 Mart Olağanüstü toplantısının ikinci gündem maddesi
“2 – Belediyemiz mücavir alanı olan Erikli Sahili’nde, uzun yıllardır sürmekte olan kadastro davası ile ilgili olarak; gelinen hukuki durumun araştırılması, takip edilmesi ve sürece destek olunması amacıyla meclis üyeleri ve teknik bilirkişilerden oluşan 9 kişilik bir komisyon kurulması hususunun Meclisçe görüşülmesidir.”

24 Mart 2023 Cuma günü yapılan olağanüstü meclis toplantısından sonra  Erikli’de yaşanan hukuki durumla ilgili komisyon kurulması konusunda, Grup Sözcüsü Feridun Tümer’in önerilerinin, Helvacıoğlu’na ters geldiği için tepki gösterdiğini ifade eden Dinç, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hele hele meclis toplantısında oylama yapmadan salonu terk etmesini, bizim için söylediği sözleri çok kırıcı bulduğum için makam odasına giderek, ‘Bu sözleri geri almalısın başkan, bu sözler sana yakışmadı’ diyerek tepkimi dile getirdim.
Salı günü yeterli gündem maddesi olmadığı için encümen toplantısı olmadı. Perşembe günü olan encümen toplantısı öncesi yazı işleri müdürü gündem maddelerini bize atıyor, ben de encümen grubuna, başkanın meclis sonrası söylediği sözleri geri almaz ise katılmayacağımızı ifade ettim.  
9 yıldan bu yana Belediye Meclisi üyeliği yapıyorum. Başkan bir baksın tutanaklara, benim encümene veya meclise katılamadığım toplantı sayısı bir elin parmaklarını geçmez.
Keşan Belediye başkanına yakışmayan bir tavır sergiliyor ve son aylarda psikolojisinin de bozuk olduğunu düşünüyorum”

Alioğlu: “Başkanın en iyi yaptığı işlerden biri fotoğraf çektirmek
biri de sosyal medyada röportaj yapmak”

Dinç’in ardından konuşan Yüksel Alioğlu ise encümene neden katılmadıklarını İbrahim Dinç’in anlattığını belirterek, şunları söyledi:  

“Lakin son meclis toplantısında komisyon kurulmasına hayır dediğimiz için, hayır da demedik aslında, Sayın Grup Sözcümüz Feridun Tümer, “Tüm meclis komisyon olsun’ dedi ve çok da güzeldi aslında, öyle olsa daha da iyi olurdu ama tabi başkanın niyeti iş yapmak değil, başkanın niyeti topu kucağından başkasına atıp, ‘Ben görevi yaptım’ deyip kenara çekilmek. Bunu defaatle yapıyor zaten. İş yapıyormuş gibi görünüyor ama maalesef yaptıkları da ortada. Bunu da Keşan halkı görüyordur. Seçimlere de bir yıl kaldı onu da o zaman değerlendirir halk.
Başkanın en iyi yaptığı işlerden bir tanesi, onun tabiri ile projelerinden birisi fotoğraf çektirmek bir de sosyal medyada röportaj yapmak.

– Başkanı seçen halk, meclis üyelerini de 2 bin oy farkla seçti

“Daha demokratik olmaya, daha saygılı olmaya davet ediyorum” 

Helvacıoğlu’nun encümen toplantısı ile ilgili sosyal medya paylaşımını haksız bulan Alioğlu; “Bir yıldan beri encümen üyeliği yapıyoruz. Haftada iki gün olmak üzere bir yılda 104 gün ediyor. Son iki meclis encümen toplantısı kaldı. 104 günde 4 gün yoktur katılmamışlığımız.  
Bu nedenle, İbrahim Dinç ile birlikte, bu hakaretlere dur demenin zamanı geldiğini, hiçbir şey olmamış gibi de davranmanın mümkün olmadığını değerlendirerek başkandan özür dilemesini, sözlerini geri almasını istedik.
Ama başkanın maalesef  öyle alışkanlığı yok sadece hakaret etme alışkanlığı var.  Biz de tepkimizi bu şekilde dile getirmek istedik çünkü daha fazlasını yapma şansımız da yok, başkanın seviyesine inecek halimiz de yok. Ona hakaret edecek halimiz de yok. Sonuçta Keşan’ımızın Belediye Başkanı. O koltuğa saygımızdan dolayı bu kadar demokratik bir şekilde tepkimizi dile getirdik.
‘Vay efendim gelmiyorlar, çalışmıyorlar’ demek doğru değil. Bizim bütün meclis üyelerimiz bütün komisyonlarda harıl harıl çalışıyor. 104 tane encümen toplantısının sadece dördüne katılmamışımdır. Bir de son bir tane encümen toplantımız kaldı bir yılda hepsi o kadar.
Onun için Başkanı daha demokratik olmaya daha saygılı olmaya davet ediyorum.. Keşan halkı başkanı seçtiyse de meclis üyelerini de Keşan halkı seçti. Ve ondan 2 bin tane fazla oy ile seçti. Meclis üyelerine, şahıslara saygısı yoksa bile halka saygısı olması gerektiğini düşünüyorum.

Özdilek, toplantıyı şu sözlerle sonlandırdı:
“Meclis üyelerimize daha fazla söz söylenmesine izin vermeyeceğiz artık.
Bu böyle biline..”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu