Siyaset

CHP Grup Toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu bütçeyi ve destek paketini eleştirdi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Bu bütçede kaynağın önemli bir kısmı faizlere ödeniyor. Dolayısıyla bu bütçeye ‘evet’ dememiz felsefemize de aykırıdır.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, 2021 yılı bütçesinin 83 milyon vatandaşa getirdiği hiçbir artı olmadığını ileri sürdü.

2021 yılı bütçesiyle işçiye, emekliye, esnafa, manava, bakkala, sanayiciye, sokak esnafına, memura hiçbir şey verilmediğini savunan Kılıçdaroğlu, “Bu bütçe tamamen tefecilere hizmet eden bir bütçedir. Kaynağın önemli bir kısmı faizlere ödeniyor. Dolayısıyla bu bütçeye ‘evet’ dememiz felsefemize de aykırıdır.” değerlendirmesinde bulundu. 

Bütçeye destek vermenin vatandaşın mutfağındaki yangını görmemek anlamına geldiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Biz vatandaşın mutfağındaki yangını görüyoruz ve ona göre konuşuyoruz. Bütçe görüşmelerinde bütün arkadaşlarım olağanüstü bir performans gösterdiler. Hepinize yürekten teşekkür ederim.” diye konuştu.

Esnaf bakanlığı 

Kılıçdaroğlu, grup toplantısında yaptığı konuşmada esnafa sağlanan destek paketine de değindi.
Anayasada, “devlet, esnaf ve sanatkarı koruyucu, destekleyici önlemler alır” hükmünün yer aldığına işaret eden Kılıçdaroğlu, Kovid-19’dan etkilenen esnafa yönelik açıklanan destek paketini değerlendirdi.

Esnafa bin liralık destek verildiğini, bunun günlük 33 liraya karşılık geldiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, bir öğünde 1 çay ve 1 simidin 4 lira olduğunu, 5 kişilik ailenin buna günlük 20 lira ödeyeceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, sadece çay ve simidin aylık 1800 lira tutarken, destek olarak bin lira verildiğini vurgulayarak, “Sizde hiç vicdan yok mu? Bu insanlar nasıl geçinecek? Üstelik bir de ‘dükkanı kapat’ diyorsunuz. Bunlara karşı çıkmamız lazım. Esnaf zor durumda, esnafa sahip çıkmamız lazım.” dedi.

Kılıçdaroğlu, sosyal güvenlik kurumlarının prim borçları, sicil affı, icra işlemlerinin durdurulmasıyla, günlük kazanıp, günlük geçinen sokak satıcılarıyla ilgili bir açıklamanın yapılmadığını kaydetti.

Kılıçdaroğlu, okul kantinlerinden bir süre kira alınmaması, kiralardan stopaj vergilerinin kaldırılmasını önerdi. 

Esnafın durumunun pek parlak olmadığını öne süren Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında bir “esnaf bakanlığı” kuracaklarını, esnafın sadece bu bakanlıkla muhatap olacağını, bütün sorunları bu bakanlığın çözeceğini belirtti.
Kılıçdaroğlu, esnafa sahip çıkmanın boyunlarının borcu olduğunu, esnafın toplumun orta direğini oluşturduğunu dile getirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu