Siyaset

CHP Edirne İl Başkanı adayı Akgün: “Biz zihniyeti değiştirmek için adayız”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Başkanlığı için Keşan’dan da adaylığını açıklayan Erdal Akgün, 24 Eylül Pazar günü yapılacak kongrede partililerin desteğini beklediğini kaydetti.

– “İhale peşinde koşan insanlar, bu partide yönetici olmamalı.” diyen Akgün, “Koltuğunun altında mavi dosyalarla Ankara’da hava atanlarla siyaset olmaz. Keşan örgütü ne derse o olur. belediye başkan adayını, il genel meclisi, belediye meclis üyelerini Keşanlılar belirlemelidir. Bizim olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi de tabii ki ön seçim. Tek adama karşıyız!
Biz zihniyeti değiştirmek için adayız. Bu zihniyet değişikliği CHP’de olmazsa vay halimize.” ifadelerini kullandı.

CHP Keşan İlçe Lokalinde gerçeklşetirilen adaylık açıklamasına; CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, geçmiş dönem CHP Edirne İl Başkanı Gürkan Güneser, geçmiş dönem Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Namık Kemal Döleneken, geçmiş dönem milletvekili aday adayı Engin Çoğal, CHP’li Edirne İl Genel Meclisi ve belediye meclisi üyeleri, önceki dönem ilçe ve belediye başkanları ile partililer katıldı.

Açıklamada ev sahibi olarak söz alan CHP Keşan İlçe Başkanı Çakır, “Çok kıymetli partililerim, hepiniz hoşgeldiniz, sizleri şahsım ve yönetim kurulu adına saygıyla sevgiyle selamlıyorum. Bugün kıymetli ağabeyim, partimizin her kademesinde görev yapmış geçmiş dönem merkez ilçe başkanlığı, il genel meclisi üyeliği görevinde bulunmuş Erdal Akgün’ün pazar günü yapacağımız kongrede adaylığını açıklaması için burada toplandık. Sağ olsun buraya geldi bizleri onurlandırdı. Katıldığınız için sizlere de ayrıca şükranlarımı sunuyorum.” diyerek, misafirleri tanıttı.

Çakır: “Kazanan Cumhuriyet Halk Partisi olacak”

Kongrenin CHP’ye yakışır bir şekilde olmasını temenni eden İlçe Başkanı Çakır, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Cumhuriyet Halk Partisi’nde kongreler bayram havasında geçer, ilçe kongrelerimizde de aynı şekilde herhangi bir olumsuzluğa mahal vermeden CHP’ye yakışır bir şekilde bir kongre süreci yaşadık. Dün Samet Kahraman buradaydı, bugün Erdal Akgün. İkisi yarışacak. Hem partimize hem de onlara yakışan bir kongre olmasını temenni ediyorum. CHP bu ülkeye demokrasiyi getiren Türk Milletini demokrasiyle taçlandıran bir parti. İnanıyorum ki pazar günü de aynı şeyleri yaşayacağız. Sonuç ne olursa olsun kazanan Cumhuriyet Halk Partisi olacak. Ben şimdiden hem kendisine hem de partimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Akgün’e çıkmış olduğu yolda başarılar diliyorum.”

“Çiftçiyim, köy insanıyım”

CHP Edirne İl Başkan adayı Erdal Akgün, konuşmasın şu ifadelerle başladı: “Başta Keşan ilçe başkanımıza yönetimine ve çok değerli Cumhuriyet Halk Partililere bizleri kabul ettiği için sonsuz saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Sözlerime başlarken bende siyaseten çok büyük emeği olan Fikret (Atılgan) ağabeyime Nusret (Uybaş) ağabeyime Allah’tan rahmet diliyorum. Ayrıca yaşayanlardan da Neval (Karaatlı) ablama bende gerçekten emeği hakkı çok, beraber çalışma fırsatı bulduk, kendisine de teşekkür ediyorum. Sevgili dostlar, il genel meclisinde beraber görev yaptığım Aziz (Çıkıkçı) ağabeyim, Erdinç (Can) kardeşim, Mehmet Ali Yetim hoşgeldiniz. İyi işlerin altına imza attık.”

Özgeçmişi hakkında bilgi veren Akgün, açıklamasına şöyle devam etti: “1967 Edirne Büyükismailce köyü doğumluyum, çiftçiyim. Köy insanıyım. Ticaretle de uğraşıyoruz. Hayvancılıkla uğraşıyoruz. Askerden geldiğimde Cumhuriyet Halk Partisi 1980 ihtilalinde kapatılmıştı. O zamana kadar hiç oy kullanmamıştım. Yerel seçimler vardı büyük bir ikilikteydik. Adını dağlara taşlara yazdığımız Bülent Ecevit’in partisi DSP vardı ama eşi Rahşan Ecevit Genel Başkandı. Bir taraftan da adını taşıdığım, İsmet (İnönü) paşamızın oğlu Erdal İnönü’nün başkanı olduğu SHP vardı. Benim bölgeme Sırpsındığı bölgesi derler. Gençlikle insanlarla irtibatımız iyi olduğu için böyle köylerde toplanırdık, ben de çocukluktan da o seçimlerde arkadaşlarımı SHP’ye yönlendirmeye çalışıyordum. Bizim bölgemiz genellikle sağ partinin çok yoğun olduğu bölgedir. Burada solun oylarının artışı, SHP’li ve DSP’li abilerimizin dikkatini çekiyor. Geldiler bana siyasete girmemi rica ettiler. Benim bütün iddiam Cumhuriyet Halk Partisi’ni Bülent Ecevit açacak diyeydi. Ve kararımı DSP’den yana kullandım. DSP’de iki dönem yönetim kurulu üyeliği yaptım. Kapatılan siyasi partilerin açılması kararı gelince ilk DSP’den istifa edip Cumhuriyet Halk Partisi’ne üyeliğimi kaydettirdim. Kurucu merkez ilçe yönetiminde görev aldım. İlk toplantımız merkez ilçe başkanımız Ayhan Dağlı’nın başkanlığında gerçekleşti. O atanmıştı ilk toplantıya davet edildiğinde Nejat Gencan vekilimiz de o zaman yönetimdeydi, hatırladığım kadarıyla Mehmet Geçmiş, Gürkan (Güneser) ağabeyim, yani inanın Devlet Malzeme Ofisi’nden el konulmuş mallar geriye verilmiş ama ne oturacak sandalye ne de kullanılacak bir masa var. Bugünkü gibi gözümün önünde İsmet Paşamızın ve Ulu Önderimizin posterini asarak ilk toplantıyı gerçekleştirdik. Böyle bir partinin üyesi olmaktan bir köy çocuğu olarak kurucu merkez ilçe yönetiminde görev almanın mutluluğu her şeyden büyük, huzuru her şeyden büyük. Üç dönem il yönetim kurulu üyeliği yaptım. Tarımdan sorumlu başkan yardımcısıydım. Daha sonra 2004 yılında parti tabanımızın istekleri ve partimizin, partili ağabeylerimizin ricasıyla, özellikle Gürkan (Güneser) ağabeyimin de ricası ile il genel meclisine aday oldum. 2004 yılında il genel meclisi üyeliğine seçildim. 2005 yılının haziran ayında merkez ilçe başkanlığına seçildim. Üç dönem il genel meclisi üyeliği, iki dönem merkez ilçe başkanlığı yaptım. Ayrıca iki dönemde de ziraat odası meclis başkanlığı yaptım. O gün bugün Cumhuriyet Halk Partisi’nin emrinde oldum, çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz.”

“Atatürk sevdalılarının Cumhuriyet Halk Partisi’ne ihtiyacı var”

CHP’nin rakipleri tarafından bitirilemeyen bir parti olduğunu hatırlatan Akgün, “Cumhuriyet Halk Partisi gerçekten bugün bütün rakipleri tarafından bitirilemeyen bir partidir. Zaman zaman hepimiz deriz ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ diye. Sivil ordusunu bitiremiyorlar Mustafa Kemal Atatürk’ün, çünkü bu laik cumhuriyetin bu Atatürk sevdalılarının Cumhuriyet Halk Partisi’ne ihtiyacı var. Yani en çok çalışma sebeplerimizden bir tanesi de budur. Şimdi diyebilirsiniz ‘bu kadar görev yapmışınsın il başkanlığı nereden çıktı?’ diye. Dediğim gibi özellikle il genel meclisi ile beraber görev yaptığım ağabeylerim benim heyecanımı bilirler.” diye konuştu.

“18 aylık bir çalışma yaptık”

Merkez ilçe örgütünün üzerinde ölü toprağının örtüldüğünü savunan Erdal Akgün, “Böyle bir şey olmaz, ben evime gidip kafamı yastığa rahatla koymak istiyorum. ‘Benim il yöneticilerim benim merkez ilçe yöneticilerim, başkanlarım çalışıyor, helal olsun’ demek isterim. Sevgili dostlar biz alışmışız yüzde 73’lere. Biz alışmışız belediye başkanlığında %58.8’lere. İl genel meclisinde yüzde 62’lere, milletvekilinde yüzde 57’lere, yüzde 53’lere. Son genel seçimde merkez ilçede oylarımız %37.8 oldu arkadaşlar. Bu böyle olmamalı! %62’lerden %73’lerden nereye düşmüşüz. Bizim gibi kökten ve kökenden gelen Cumhuriyet Halk Partililerin sahnede olmaması kadar kötü bir şey yok. Biz bu davaya ihanet edemeyiz. Onun için eski ilçe başkanları eski il başkanlarımız eski il genel meclisi üyelerimiz, belediye başkan vekilimiz, milletvekillerimizle birlikte 18 aylık bir çalışma yaptık.”

İhale peşinde koşan insanlar bu partide yönetici olmamalı”

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ‘Siyaset, zenginleşme yeri değildir’ sözünü hatırlatarak, “İhale peşinde koşan insanlar, bu partide yönetici olmamalı.” diyen Akgün, aday olma sebeplerini sıralayarak konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“CHP’de sol yok, CHP’de özgürlük yok”

“Koltuğunun altında mavi dosyalarla Ankara’da hava atanlarla siyaset olmaz. Keşan örgütü ne derse o olur. belediye başkan adayını, il genel meclisi, belediye meclis üyelerini Keşanlılar belirlemelidir. Bizim olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi de tabii ki ön seçim. Tek adama karşıyız! Edirne’de her şeye tek adam karar veriyor. İpsala İYİ Parti’ye bırakılıyor, ne İpsala İlçe Başkanının haberi var, ne Edirne’de bir tane CHP’linin haberi var. Biz zihniyeti değiştirmek için adayız. Bu zihniyet değişikliği CHP’de olmazsa vay halimize. İnsanların değişmesi ile hiçbir şeyin olmadığını görüyoruz. Ama bu zihniyet değişikliği mutlaka ve mutlaka olmalı. İnadına sol, inadına özgürlük diyoruz. CHP’de sol yok, CHP’de özgürlük yok. CHP’de fakir fukara yok. İnsanların ekmeğiyle oynanmamalı. En yüce değer emek, ekmek diyoruz aramızdaki çok kişinin bunlarla ilgisi alakası kalmamış. Bugünkü zor duruma düşmemizin sebepleri budur. Benim de il başkanlığına aday olmamın sebepleri bunlardır. Desteğinizi bekliyorum. Size sadece ve sadece şunun sözünü veriyorum: Asla ve asla, Ankara, Keşan’la ilgili karar vermemeli!”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu