Gündem

Ceylan tartışmalı toplantının ardından konuştu: “Herkes işini yapacak!”

Geçtiğimiz gün Kadıköy Barajı‘ndan bu sene kullanılacak su masaya yatırılmış, 11.5 milyon metreküp suyun bulunduğu barajdaki suyun 3 milyon metreküpünün tarımsal kullanıma verilip verilmemesi konusu tartışmalara neden olmuştu. Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve Kadıköy Barajı Dokuzdere Mercan Göletleri Sulama Kooperatifi Başkanı Ali Ceylan arasında meydana gelen ikili diyalogların ardından yaşanan tartışma neticesinde de Helvacıoğlu toplantıyı terk etmişti.
Ali Ceylan, dün yaşanan tartışmalar ve hararetli tartışmalara neden olan Kadıköy Barajı’ndan gelecek suyun tarımın önemi hakkında kesanonline.com‘a çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“Tarımsal planlama yapılması gerek”

Kadıköy Barajı Dokuzdere Mercan Göletleri çevresinde göre 6 bin 500 dönüm alanda çeltik ve karasal ürün ekimi yapıldığını, bunun yanında Seydiköy ve Şükrüköy üreticileri için sebze üretimi noktasında Seydiköy Göleti’nin de üretime büyük katkısı olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Ali Ceylan, bu yıl çeltik ekim komisyonunun aldığı karar doğrultusunda Seydiköy’de çeltik ekiminin yasaklandığını söyledi. Yasaklar belirlenirken planlama yapılmasının da gerektiğini ifade eden Kadıköy Barajı Dokuzdere Mercan Göletleri Sulama Kooperatifi Başkanı Ali Ceylan, şöyle konuştu: “Sebze ekilsin deniyor, bu güzel de bir fikir; ama sebze ekerken de çiftçilerin satışında da garanti verilmesi de gerekiyor. Yoksa bu insanlar sevdiğinden veya sevmediklerinden dolayı bir ürünü ekmeye gitmiyor. Planlı bir uygulama olursa, insanlar sebzeyi de seve seve ekerler; kaldı ki çeltiğin de ekim riski var. Ulusal bir plan yapılması lazım, bölgesel ekim alanlarının çıkarılması ve bu göre destek verilmesi gerekiyor. Bu sistem Avrupa’da var, Rusya’da bile var.”
Ali Ceylan, konuşmasında Kadıköy barajının bölge tarımındaki önemine değinerek devam etti. Barajdaki suyla orantılı olarak tarım faaliyetlerinin yapıldığını kaydeden Ceylan, “Barajda yeteri kadar su olduğu vakitler 3 bin hektar alana kadar üretim yapılabiliyor. Bu alana çeltik, sebze, ayçiçeği ve şeker pancarı ekiliyor” dedi.

“Sosyal medya fenomenimiz bir şov yapmak istedi”

Röportajın devamında geçtiğimiz gün masaya yatırılan ve tartışmalara sahne olan Kadıköy Barajı‘ndan kullanılacak su hakkında da açıklamalar yapan Ceylan, “Keşan ve tarımsal alanlara verilecek su konusunda anlaşmazlık nereden çıktı?” sorusuna “Helvacıoğlu’nun bir şovuydu bu.” diyerek şöyle konuştu: “İngiliz aklı gibi insanları kurup yönlendirmek istedi. Cumartesi günü Keşan Kaymakamı’nı alıp Kadıköy Barajı’na götürmesi, orada Kaymakam Bey’le fotoğraf çektirmesi ve arkasında da ‘Pazartesi su tasarrufunu görüşeceğiz. Suyumuz bitiyor!’ diyerek insanları galeyana getirmesi. Yani kısaca, sosyal medya fenomenimiz bir şov yapmak istedi.”

“Herkes işini yapacak! Gerekiyorsa Kumdere’deki kuyular çalışacak”

Kadıköy’den gelen suyun üreticiler için önemi olduğunu da dile getiren Ali Ceylan, “Kadıköy Barajı yalnızca Keşan’ın içme suyu değildir, bölgede tarımsal sulama yapacak insanlar için de lazım. İçme suyu elbette önemlidir; ama bu insanlar ekecekler de. Tarıma ve ekonomiye katkısı olacak, Cumhurbaşkanımız ‘Ekilmeyen yer kalmayacak’ dedi. Keşan Belediye Başkanı’nın görevi bu bölgedeki insanlara suyu temin etmektir. Diyelim ki bu sene yağmur yağmadı ve Kadıköy Barajı’nda su kalmadı, nasıl temin edecek? Keşan’daki insanlar susuz kalıp ölecek mi? Hayır, Kumdere’deki kuyular çalışacak, elektrik fazla geliyormuş, bu onun problemi. Geçen sene 6 kuyu açıldı, ‘Kuyuda ruhsat yok’ diyor. Demek ki başvurulmadı. Bunlar açılacak, Keşan’a su temin edilecek. Herkes işini yapacak.” diye konuştu.

“Kaymakam Bey’i tedirgin edip, zorda bırakıyor”

Tartışmalı toplantının basına kapalı bölümünde yaşanan olaylar hakkında da konuşan Ali Ceylan, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun toplantıyı terk etmesini de eleştirerek, “Kurduğu oyunu herkesin oynamasını istiyor. Kaymakam Bey’e, ‘Keşan’ın içme suyu sıkıntılı, su bitecek’ diyor ve tedirgin edip zorda bırakıyor. O da tedbir almak zorunda kalıyor. Çiftçi kendine gelip ‘Biz neden ekim yapamıyoruz? Su neden gelmiyor’ deyince de, ‘Kaymakam ile halledin, benimle ilgili bir problem yok’ diyor. Kurnazca topu taca atıyor. Ama çiftçi ekecek, Helvacıoğlu da suyu bulacak.” derken, Erikli’ye getirilen su hakkında da “Erikli’ye suyu getirmek için para harcamak yerine Keşan’a su getirilseydi. Çokal Barajı’ndaki suda fazlalık vardı. Şarköy ve Malkara aldı, bizimkiler nereye bakıyordu? Ticaret Odası’ndan geldiği ve ticaret kafasıyla çalıştığı için masrafı sevmez ” ifadelerini kullandı.

“Barajda tehlikeli tablo yok, geçen seneden fazla su var”

Peki Kadıköy Barajı’ndaki su durumu nedir? Dün yapılan toplantıda da ifade edildiği üzere barajda 11.5 milyon metreküp suyun bulunduğu belirten Ceylan, korkulacak bir tablo olmadığını belirterek, “Geçen seneden 230 bin metreküp daha fazla su var ve geçen sene 6 bin 500 dönüm çeltik, 5 bin dönüm de kara mahsulü olmak üzere 11 bin dönümden fazla yer sulandı. Kaymakam Bey ve DSİ Bölge Müdürü’nün ricasıyla biz bunu yarıya indirdik. Artık bundan sonra da yapacak bir şeyimiz yok. Keşan’ın sulama suyunda bir problem yok, sadece kendisinde problem var.” diye konuştu.

“O benim amirim değil, kiminle konuştuğunu karıştırıyor”

Sözlerinin devamında, toplantı sırasında Mustafa Helvacıoğlu’nun üslubu hakkında eleştiride bulunan Ali Ceylan, “Sesini yükseltti, kiminle konuştuğunu karıştırıyor. Ben onun zabıta memuru değilim, benim amirim de değil. Keşan Belediye Başkanı olması da benim için önemli değil. Hiçbir şey fark etmiyor. ‘Kaymakam Bey’e dönüp, ‘Çıkarın bunu, dışarı atın bunu’ dedi. İyi görmüyorum, sakinleşmesi gerekiyor. Keskin sirke küpüne zarar. Beklediği karşılığı alamadı, sonra toplantıyı terk etti. Sonra toplantı da sakince devam etti ve istediğimiz kararı aldık, ki beklenen bir karardı. Toplantıdan önce DSİ’den yazı talep etmiştik, toplantı sırasında o geldi. Bize, bizim istediğimiz kadar suyu zaten DSİ tahsis etmiş.”

“Tartışmam gerekiyorsa, Özcan ile tartışırdım”

Sözlerinin sonunda önceki dönem belediye başkanı Mehmet Özcan ile de çalıştığını, ancak bu gibi sorunla hiçbir zaman karşılaşmadığını belirten Ali Ceylan, “Siyaseten tartışmam gerekiyorsa, ben Memet Özcan ile tartışırdım. 15 sene çalıştık, bana bir kez bile telefon etmedi. Uzlaşı içinde her şeyi düzgünce götürdük; ama bu konu apayrı bir şey. 3 senedir Keşan’a yağmur da yağmadı. Çok fazla bir süre de kalmadı, Keşan halkı sabretsin, iyi günler gelecek” diyerek konuşmasını noktaladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu