Haberler

Çerkezköy-Kapıkule Demiryolu Yapım Projesi’nin neden olabileceği olası zararlar Beyendik’te konuşuldu

Beyendik Belediyesi sınırları ile Korucuköy sınırları içerisinde yer alacak olan Çerkezköy-Kapıkule Demiryolu Yapım Projesi kapsamındaki bazalt, mıcır, taş ocağı kırma ve eleme tesisi hakkında, 17 Eylül 2020 tarihinde, Beyendik Beldesi’nde bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Kent Konseyi önderliğinde, halkı bilgilendirme toplantısı düzenlendi

Beyendik Beldesi Açık Düğün Salonu’nda başlayan toplantıya; Beyendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek, Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, Yürütme Kurulu üyeleri Dr. Uğur ÖzdağlıAli GülmezEmine Ceren Yılmaz ve Avukat Bülent Kaçar, Türk Tabipler Odası Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akbal, Beyendik eski Belediye Başkanı ve Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Nuran Uslu ile belde halkı katıldı.

Toplantıda ilk olarak Beyendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek konuştu.

Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından Beyendik beldesi sınırları içerisinde bulunan ve ‘Kale’ olarak bilinen bölgeye ‘Bazalt ocağı ve kırma-eleme tesisi’ açılmak istendiğini belirten Örnek“Proje kapsamında üretilen malzemenin tamamı, Çerkezköy-Kapıkule Demiryolu Yapım Projesi kapsamında kullanılacak olup, proje kapsamında, ocaktan çıkan malzemenin farklı ihtiyaçlara yönelik boyutlandırılması başka proje planlanması durumunda oralarda da kullanılacaktır.” dedi.

“Zararı olacaksa, projenin gerçekleşmesini istemiyorum”

Muhammet Örnek konuşmasına şöyle devam etti: “
Aylık patlatma sayısı 8 adet. Yıllık patlatma sayısı da 80 adet. Bir atımdaki üretim 8.273,92 m3’tür. Bir patlatmada açılacak delik sayısı 101 adet. Yani bir patlatmada 101 dinamit kullanılacaktır. Delikler arası mesafe 3,20 metredir. Buradaki ürünün taşınması için kamyonlar bizim beldemizin içerisinden geçen yolu kullanacaktır. Başka alternatif yol yok. Bu yol da günde yaklaşık 184 araç geçecek. Bu sayı 288’e kadar da çıkabilir deniliyor. Yıllık üretilecek 1 milyon 800 bin ton taş çıkarılacaktır. Patlatmalar 2 günde 1 yapılacak. Bu projenin beldemize katkısı ve zararlarını bildirmek için bu toplantıyı yaptık. Şahsım olarak bu projenin beldemize hiçbir katkısı olmayacağına inanıyorum. 101 adet dinamitin bir anda patladığını ve bunun etrafa vereceği zararı bir düşünün. Buradan çıkacak ürün Devlet Demiryolları’nda kullanılacak. Faydası olacaksa çıkartılsın ancak çıkartılırken de beldemize zararı olacaksa şahsım olarak projenin gerçekleşmesini istemiyorum. Ben itiraz dilekçemi verirken mücadelemi yapacağım, aynı duyarlılığı belde halkımdan da bekliyorum.
Başkan Muhammet Örnek konuşmasının ardından sözü Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz‘e bıraktı.

“Ortaya çıkacak deprem etkisi 6-6,5 şiddetinde”

Sözlerine “Amacımız üzüm yemek, bağcıyı falan dövmek değil.” diyerek başlayan Karagöz‘Projeyle ilgili tanıtım dosyası 206 sayfadır. 101 delik açmak için 101 dinamit kullanılacak olan patlamada kaç şiddetinde bir deprem olacağını belirtmemişler. Bunu sonra yani patlatırken ölçeceklermiş. Karacaali köyünde yapılmak istenen patlatmalı kömür üretim projesinde 48 delik delinecek olan patlatmada ortaya çıkacak deprem etkisinin 6-6,5 şiddetinde olacağı raporlarda yazılıydı. İşte bunu bu raporda yazmamışlar. Bir de projenin yapılacağı yere yakın bir göletiniz var sizin. Bu patlatmalardan ötürü o göletin su tutma özelliğini kaybedeceği yönde ciddi tereddütler içermelisiniz.” şeklinde konuştu.

“Elimize hiçbir şey bilmeden birer kâğıt sıkıştırdılar”

Toplantıda daha sonra Beyendik Belediyesi eski Başkanı ve Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Nuran Uslu söz aldı. Şu anda ellerinde herhangi bir dosya olmadığını, bu nedenle halkın düşüncelerinin önemli olduğunu ifade eden Uslu, “Ben isterdim ki Karacaali’deki toplantı gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan da birileri olsun. Bu projeyi yapacak firmadan yetkililer olsun. Sağlıklı bir karar vermek için hep beraber iyi değerlendirmek lazım. Türkiye’de 35 ilde Bazalt ocağı var ve çokta büyük ocaklar. Onlara da bir bakalım. Daha büyük boyutta bir ocak var mı, onlarda kaç patlatma yapılmış gidip bir araştıralım. Elimize hiçbir şey bilmeden birer kâğıt sıkıştırdılar. Ben hiçbir şey bilmeden baktım bu kâğıda, sizin okuduğunuz raporu bilmiyorum. Kâğıtlar kahvehanelere koyulabilir, vatandaşlarımız da okusun. Ret vereceksek kim ne için ret verdiğini bilsin.” dedi.

“Edirne Valiliği’ne güvenmek istiyorum”

Toplantıda söz alan Av. Bülent Kaçar da şunları söyledi; “Edirne Valiliği her an ‘ÇED gerekli değildir’ kararını verebilir. Çünkü aynı şeyi Mecidiye’de yaşadık. Mecidiye’de böyle bir dilekçe verildiği halde ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdi. Dava açtık, hukuk o bürokratların Mecidiye projesinde yanlış yaptığını, görevlerini ÇED yönetmeliğine uygun yapmadığını tescilledi. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi de bu kararı onadı. Bu konuda Edirne Valiliği’ne güvenmek istiyorum. Bizi temsilen o makamda görev yapıyorlar. Halkı, tarımı, doğayı, hayvancılığı gözetmek zorundalar. Ben de istiyorum ki; ÇED gereklidir kararı versin. ÇED halkın katılım toplantısı yapılsın. Halk düşüncesini, görüşünü, kararını versin. Edirne Valiliği her an ÇED gerekli değildir kararı verebilir, ÇED gereklidir de verebilir. O yüzden süreci sıkı takip etmelisiniz. Bu mesele Korucu Köy‘ünde meselesi. Korucu Köyü halkı da projeyi takip etmeli.” 

Toplantıda, projenin takibi için tüm Beyendik ve Korucuköy’de bulunan sivil toplum örgütleri ve siyasiler ile beraber hareket etme yönünde görüş birliğine varıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu