Haberler

Cavit Deniz: “Keşan’da siyasete ince ayar mı çekiliyor?”

Kaşan FM Moderatörü ve Köşe Yazarı Cavit Deniz, pazaryeri konusu üzerinden siyasi partilerin tutumunu eleştirdi. Düzenlenen son pazaryeri toplantısının basına kapalı olmasına dikkati çeken Deniz, siyasi partilerin baskılandığını belirterek, ilgililere “Keşan’da yerel siyasete ince ayar mı çekiliyor?” diye sordu.

“Referandum restini göremediler mi?

Keşan’da yapılması planlanan pazaryeri ve mevcut pazaryerinin de üstünün kapatılması için belediye meclisinde basına açık bir şekilde görüşülmesi ve bundan sonra da referanduma kadar yol alan süreci değerlendiren Cavit Deniz, şu ifadeleri kullandı: “Keşan pazaryerinin üstünün kapatılması tuhafiyeci esnafı için yapılması düşünülen pazaryerine ilişkin görüşmeler belediye meclisinde basıma açık yapıldı. Ardından konuya ilişkin olarak belediye başkanı hizmetlerinin engellenmek istendiğini savundu ve referandum kartını çekti. Yani referanduma gidebileceğini söyledi. Bu söylemi yapan kişi Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, siyasal bir kişilik. Keşan’da siyasal bir kişilikten gelen bu açıklamaya karşı siyasal kurumlardan ses çıkmadı. Bu resti görmediler mi, göremediler mi acaba?”

“Toplantının basına kapalı yapılması son derece düşündürücü”

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar odası Başkanı Hasan Kocaman ve pazaryeri esnafı tarafından yapılan bildiriye de değinen Deniz, “Tuhafiyecilerin talepleri sıralandı, siyasiler soruna sahip çıkmaya ve çözmeye davet edildi” derken, hemen ardından pazaryeri konusunu nihai çözüme bağlamak için düzenlenen toplantıya da temas etti. Toplantının basına kapalı olmasını eleştiren Deniz, “Siyasi partiler, oda ve diğer ilgili yetkin kişiler genişletilmiş bir toplantı yaptılar. Bu toplantı basına kapalıydı. Konu aynı, belediye meclisi basına açık, bu toplantı basına kapalı. Şimdi burada bir çelişki var mı, yok mu bunu değerlendirmek lazım. Belediye meclisi çözümün adresidir. Konu ile ilgili belediye meclisi dışında gizlilik yanı olan ne vardır ki yapılan bu genişletilmiş toplantıda konu gizlendi, gizlilik içinde yapıldı ve basına kapatıldı? Toplantının basına kapalı yapılması son derece düşündürücüdür. Belediye meclisi toplantıları ne kadar doğru ve yerindeyse basına açık olarak yapılıyor uygulaması ile bu toplantının basına kapatılması o kadar yanlıştır ve düşündürücüdür.” şeklinde konuştu.

“Siyasi partilerin işleyişlerine ince ayar”

Son olarak basına kapalı olan bu toplantıdan yola çıkarak, siyasi partilerin belediyenin gücüyle baskılandığını ifade eden Cavit Deniz, “Belediye Başkanı böyle bir şey istemiş olabilir. Siyasi partiler bizim meclis gibi yetkili organımızı gölgede bırakacak gizlilik gerektirecek ne var deyip düşünmediler mi? Bunu düşünerek toplantıya katılmayız düşünceleri oldu mu, olmadı mı? Bu da soru olarak değerlendirilebilir. Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları siyasilere sorunlarını aktarırlar. Siyaset çözüm yeridir. Çözüm noktasında olanların halktan gizleyecekleri hiç bir şey olamaz. Olursa bu ortamda belediye ve meslek odaları siyaseti baskılamış olurlar. Kaldı ki belediye siyasal bir kurumdur. Keşan’da belediye başkanı siyaseti, siyasi partileri, ilçe merkezlerini belediye kurumunun gücünü kullanarak baskılamaktadır. Yerelde siyasete, siyasi partilerin işleyişlerine ince bir ayar çekmektedir. AK Parti felsefesi açısından bu son derece yerinde görülebilir. Ama CHP ve İYİ Parti ve diğer katılımcılıktan beslenen ve katılımcılığı öne çıkaran siyasal görüşlerin bu gizlilikle ilgili tavırlarının daha değişik olması gerekmez mi?” sözleriyle ince ayar göndermesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu