Genel

Cavit Deniz, doğup büyüdüğü Hasköy’e dair anılarını kaleme aldı

Emekli Öğretmen Cavit Deniz dün yaptığı açıklamada; yeni yayımladığı “Bendeki Hasköy” isimli kitabını tanıttı. Hasköy’e karşı sorumluluğunu yerine getirmek adına anılarını kaleme aldığını söyleyen Deniz, “Geleceğe bir mum yakmak istedim” diye konuştu.

“Anı yazmak birçok şeyin ölmesinin önüne geçmektir”

Açıklamasına, “Doğup, büyüdüğüm Hasköy ile ilgili kitap yazdım.” diyerek, başlayan Deniz, şunları söyledi: “Kitapta, Hasköy’deki anılarıma yönelik değerlendirmelerde bulundum. Bir düşünür, ‘anı yazmak birçok şeyin ölmesinin önüne geçmektir.’ diyor. Bu anlamda, Hasköy’e yönelik kişisel sorumluluğumu yerine getirmek adına gerekli çalışmayı yürüttüm ve bunu kitaplaştırdım. Köyümüzün doğal güzelliklerini ve tarihsel geçmişini, savaş döneminde yaşanan olayları, savaşa katılan köylülerin anıları, muhtarlarımız ile köyümüzün çehresini değiştiren Neşat Bıçakçı ve Rasim Yormaz ile ilgili bir takım bulgular, eski hasat süreçlerini anlattık. Hasköy’den Türkiye’de 600 kişinin içerisine giren bir milletvekilinin olması, Enez’deki tarımsal amaçlı kuruluşların Hasköy’den olması, buradaki kültürel birikimin sonucu olarak değerlendirilmeli. Kitabımızda bunlara da, yer verdik. Kitapta ayrıca, hayırsever iş insanı Yusuf Çapraz’dan da bahsettik.”

“Geleceğe bir mum yakmak istedim”

Cavit Deniz açıklamasını şöyle tamamladı: “Kitabı yazarken, geleceğe bir mum yakmak istedim. Bunun ileriye taşınması adına köyümüzdeki başka arkadaşlarımız ve kardeşlerimizde bir takım adımlar atacaklardır. Amacım bu kitapla, anıları taze tutmaktır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu