Haberler

Cavit Deniz, CHP’lileri, Helvacıoğlu’nun “30 yıl” söylemi karşısında sessiz kalmakla eleştirdi

Emekli Öğretmen, Köşe Yazarı ve Keşan FM Program Moderatörü Cavit Deniz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘nun muhalefete yönelttiği “30 yıl” eleştirisini CHP’lilere sordu ve “Neden sessiz kalıyor sunuz? Sessiz kalarak kabullenmiş olmuyor musunuz?” dedi.

Deniz, “Keşan Belediye Başkanı Sayın Mustafa Helvacıoğlu her fırsatta 30 yıla vurgu yapıyor. Bu vurguyu yaparken olumsuz anlamda bir yaklaşım içinde. Son 30 yılın Keşan’da heba olduğunu ifade ediyor ve son 30 yılda Keşan’ı yönetenleri bir anlamda devr-i sabık noktasına çekmek istiyor.
Mustafa Helvacıoğlu bunu bilinçli bir şekilde yapıyor.

Son olarak Muhtar Ali Çevikel Caddesi yol yapımının tekrarlanması açıklamasında da bunu gördük. Muhalefet yani Cumhuriyet Halk Partisi Keşan İlçe Başkanlığı veya CHP’li belediye meclisi üyeleri bu 30 yıla Helvacıoğlu tarafından olumsuz vurgu yapılmasına neden sessiz kalıyor?” şeklinde konuştu.

“Susarak onaylamış olmuyor musunuz?”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘nun 30 yıl eleştirisini gündemde tuttuğunu, CHP Keşan İlçe Başkanlığı ve CHP’li meclis üyelerinin bu eleştiriyi pas geçtiğini öne süre Deniz, “Bunu irdelemek, sorgulamak gerekir. Susarak, sessiz kalarak onaylamış olmuyor musunuz?
Susarak Mustafa Helvacıoğlu‘nun iddialarının haklılık payının perçinlenmesine yardım etmiş olmuyor musunuz?
Susarak Mustafa Helvacıoğlu‘na daha yürekli biçimde birtakım gerçek dışı söylemlerine geçit vermiş ve cevaz vermiş olmuyor musunuz? Sosyal medyayı ve kelime oyunlarını çok büyük ustalıkla kullanan bir belediye başkanı var. Siz bunun bilincinde misiniz?” şeklinde konuştu.

“Meclis üyeleri, parti içindeki Özcan karşıtlıklarının etkisinde mi kalıyor?”

Mustafa Helvacıoğlu‘nun son 30 yılda Keşan’a yapılan hizmetleri ve alt yapı çalışmalarını bir kalemde sildiğine dikkati çeken Deniz, şunları kaydetti;
Helvacıoğlu, Keşan’ın altyapısının bitik ve işlevsiz olduğu anlamında açıklamalar yapıyor. Bu altyapının mimarı Sayın Mehmet Özcan bugüne dek Mustafa Helvacıoğlu‘nun CHP’yi yıpratıcı ve CHP’li belediyenin süreçlerini küçültücü değerlendirmeleri karşısında neden susmaktadır? Bence en önemli konulardan biri bu. Diğer konu, Belediye Meclisi üyeleri neden suskun kalıyorlar? Parti içindeki Mehmet Özcan karşıtlıklarının etkisindeler mi hala? Seçim kaybettiler birbirini yerken ve şu anda da günden güne erimekteler, bunun farkında değiller ve hala suskun konumdalar. Kendilerini tatmin etmeyi bırakmalılar. Parti içi dengeler adına suskun kalmamalılar.”

“CHP Yönetimi ve Meclis üyeleri 30 yıla sahip çıkmalı.”

CHP Keşan İlçe Başkanlığı ve CHP’li meclis üyelerinin 30 yılda yapılan hizmetleri kategorize ederek verileriyle sistemli bir şekilde sunmaları gerektiğini ifade eden Deniz; “Yerel grup 30 yılda yapılan hizmetlere, hizmetleri yapan Mehmet Özcan‘a ve o dönemde belediye meclisinde görev yapanlara sahip çıkmalı. Son 30 yılın değerlendirilmesi konusunda Sayın Helvacıoğlu‘na, CHP ilçe yönetimi kaç kez yanıt vermiştir? Bu ilçede koleradan insanlar ölüyordu. Bir altyapı yapıldı, bu bir başarıdır. Son 30 yıl üzerinden Cumhuriyet Halk Partisine yönelik yapılan eleştirilere CHP yönetimi kaç defa sahip çıkmıştır? Bunu arşivlere baktığımızda buluruz. Mustafa Helvacıoğlu son 30 yılı en azından 330 kere tekrar etmişse, CHP İlçe Yönetimi kaç kez buna karşı yanıt vermiştir. Belediye meclisi grubunun bu konudaki suskunluğu ve durgunluğuna karşı Edirne il başkanının yaptığı bir açıklama hala belleklerde ve gazete sayfalarında durmaktadır. Burada CHP için artık yapılacak şey; her şeyi bir kenara iterek 30 yıla sahip çıkmak, 30 yılın çalışmalarını kamuoyunun önüne koymaktır.” dedi.

“Bir takım hesaplar, CHP’ye irtifa kaybettiriyor”

CHP Keşan İlçe yönetimine, Mustafa Helvacıoğlu‘nun yaptığı ihalelerde veya verdiği işlerde, Keşan dışından AK Partili kişi veya şirketler var mıdır yok mudur? Bunları CHP belediye meclisi veya ilçe başkanlığı neden saptayarak kamuoyunun önüne koymaz, kamuoyunun önüne koymaktan imtina eder?” sorusunu yönelten Cavit Deniz; CHP maalesef ilçe yönetimi ve belediye meclisi anlamında şu an itibarıyla Keşan’ı taşıyacak konumda mı tartışmaya açıktır. İç muhalefetleri ve kendi içlerine dönük dengeleri kurmak uğraşları ile enerjilerini tüketmektedirler. Geçmişte nasıl Mehmet Özcan‘a karşı parti içi muhalefet yapmışlarsa bugün de yine geleceğe yönelik bir takım hesaplar için CHP’yi Keşan’da irtifa kaybına doğru itmektedirler. Bu konuda duyarlılık göstermek konumunda olanlarda suskunlar. Keşan ilçe başkanlığı ve yerel Keşan yönetimi koordineli olarak Keşan Belediyesi tarafından yaptırılan işlerin kimlere yaptırıldığını ve o gruplar, şirketlerle ilgili bilgileri toplamak için özellikle İstanbul’daki AK Partili ilçe belediyelerindeki yapıları ne kadar izlemektedirler? Halkın önüne ne kadarını koymuşlardır? Cumhuriyet Halk Partisi bence bir takım değerlendirmeler yaparak önce kendini sorgulamalı. Kendi içindeki sorunları masaya yatırılmalı. Ve yerel grupta izlenecek çalışma yöntemini belirlemeli.” şeklinde konuştu.

Mehmet Özcan, neden susuyor?”

Mustafa Helvacıoğlu‘ndan önce Keşan Belediyesi’nin 3 dönem Belediye Başkanlığı görevini yürüten Mehmet Özcan‘ın, halkta kredisi olduğunu belirten Deniz, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
Mehmet Özcan çıkıp, kendini geçmişte seçen Keşan halkına karşı görevini yerine getirmeli. Açıklamada bulunmalı. Yaptığı altyapı yatırımlarını anlatmalı. Kendi görev süresinin de içinde bulunduğu 30 yıl eleştirisinin yanlış olduğunu ve AK Parti’nin; makyaj, çiçek, böcek anlayışındaki göz boyama çalışmaları karşısında, insanların sağlığı için Keşan’a yaptıklarını anlatmalı.
Sosyal medyayı ve kelime oyunlarını çok iyi kullanan bir belediye Başkanı karşısında Cumhuriyet Halk Partisi’nin İşi zor. Gündemi yoğurmakta belediye başkanın açıklamalarını beklemek, muhalefet için yanlış bir yöntemdir. Belediyenin çalışmalarını izlemeli ve ona göre hareket etmelidir.
Bunlar sadece benim sorularım değil, halk soruyor:
Muhtar Ali Çevikel yol yapımı sırasında hatalı ve suçlu olan ilgili firma mıdır? Yoksa bunu denetlemesi gereken belediye görevlileri midir?
Yapım esnasında belediyenin yapıp yapmadığını denetlemekte muhalefetin CHP’nin görevidir. Yol kazıldıktan sonra, yeniden yapılmaya hazırlanırken gidip orada fotoğraf vermek yerine, birinci yapılışında bu işten biraz anlayan üyeleriyle birlikte orada inceleme yapmışlar mıdır? Uyarıda bulunmuşlar mıdır?
Muhalefet, <Araba devrilsin de ben buradan pay çıkarayım> anlayışı değildir. Muhalefet, hizmetleri yerinde denetlemek, yerinde görmek ve uyarılarda bulunmaktır.

Kunduracılar Çarşısı’nda yaptıklarını Muhtar Ali Çevikel Caddesi’nde yaptılar da biz mi görmedik?
Özetle;
Sayın Helvacıoğlu 30 yıl değerlendirmesini bu gidişle daha çok kullanacak. Ama onun en büyük yardımcısı bence Cumhuriyet Halk Partisi ilçe yönetiminin ve belediye meclisi grubunun ve yerel grubun politikalar üretememesi ve Mehmet Özcan‘ın suskun kalmasıdır.
Mehmet Özcan neden suskundur?”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu