GündemKeşan

Çamlıkent semt sahasının yeri konusundaki tartışmalarda Helvacıoğlu son sözü söyledi

Geçtiğimiz günlerde Keşan’da 11 mahalleye yapılması planlanan semt sahası için çalışmalar başlamış, İspat Cami Mahallesi’ne yapılacak olan semt sahası için ise Çamlıkent seçilmişti.
Mahalleli tarafından otopark olarak kullanılan alanda dün itibariyle kazı çalışmaları başlatılırken, site sakinleri yer seçiminin hatalı olduğunu belirterek tepki göstermiş ve ardından çalışmalar durdurulmuştu.

Etrafında 12 blok ve 150’ye yakın konut bulunan alana yapılmak istenen semt sahasının, kendilerini rahatsız edeceğini ve başka bir yere inşa edilmesi gerektiği belirten Çamlıkentliler bugün bir araya gelerek konunun tekrar görüşülmesi için bir imza kampanyası başlattı. Yüzden fazla imzanın toplandığı bir dilekçe ile basına açıklama yapan site sakinleri, CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, Kadın Kolları Başkanı Nermin Arhatır, ile CHP’li meclis üyeleri Alaaddin Öztürk ve Yüksel Alioğlu’nu da davet ederek basın açıklaması düzenledi.

Keşan Belediyesi Başkanlığı’na yazılan dilekçenin okunduğu açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Çamlıkent sakinleri olarak bizler burada ikamet etmekteyiz. Bloklarımızın ortasında bulunan site inşaatı sırasında yeşil alan ve site açık otoparkı olarak bırakılan alana halı saha yapma çalışması başlatılmıştır. Bu durum bizleri ve empati yapabilen herkesi üzmektedir. Halı saha yapmayı kararlaştırdığınız bu alana, hem çocuk hem de yatak odalarımız bakmaktadır. Yapılacak sahadan yankılanacak top ve insan gürültüsü, 3 metre ilerideki odalarında uyumakta ve dinlenmekte olan bebelerimiz, hastalarımız ve yaşlılarımızı son derece kötü etkileyip rahatsızlıklarının artmasına sebep olacaktır. Bu nedenlerle kararın bir kez daha gözden geçirilmesini, yapılmak istenen tesisin itfaiye arkasındaki eski halı saha alanına kaydırılmasını talep ve arz ederiz.”


Açıklamanın ardından diğer mahalle sakinleri yer olarak uygun olmadığını ve rahatsızlık olacağını belirterek başka bir yere yapılmasını belediyeden isterken yaşlı ve çocuklara yönelik bir alan yapılmasını istediler.
Mahalle sakinlerinin görüşlerini açıklamasının ardından vatandaşların CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan konuştu. Bölgeye geldiklerine yapılan uygulamanın yanlış olduğunu fark ettiklerini dile getirdi. “Evlerin tam ortasında bir semt sahası çok uygun durmuyor; çünkü herkesin yatak odaları buraya bakıyor ve buraya giren çıkan da çok olacak. Semt sahası elbette uygun ancak belediye başkanının bunu gözden geçirip daha iyi bir yere alacağına inanıyoruz. Şikayetleri olan halkımızın yanında olmak için burdayız. Belediye başkanından da gereken anlayış ve yardımı göreceklerine inanıyoruz.

Pekcan’ın ardından CHP’li meclis üyesi Alaaddin Öztürk söz aldı. Semt sahası yapılması için yer kararı alınması hakkında konuşan Öztürk, “Biz semt sahası yapımını meclis olarak doğru bulup onayladık. Vatandaşların tesise değil, yer seçimine itirazları var. Buraya illa bir şey yapılacaksa kamelyalar konulabilir, rahat bir yer verilebilir. Konunun takipçisi olacağız, ne yapılması gerekiyorsa yapacağımızın kimsenin şüphesi olmasın” derken, Yüksel Alioğlu ise, “Yer seçimi çok önemli, her boş bulunan alana ‘ben istiyorum’ diyerek yapılmamalı. İnsanların istememesine rağmen yapılması çok verimli de olmaz zaten. Buradakiler ile belediye başkanı konuşsa, taleplerini dinlese anlar eminim” dedi.
Bu sözlerin ardından ise, Çamlıkent sakinleri Keşan Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne doğru toplanan dilekçeleri vermek üzere yola çıktı.

Vatandaşlar dilekçelerini verdiği sırada, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu bölgeye geldi. Fen İşleri Müdürlüğü önünde halka açıklama yapan Helvacıoğlu, sahanın akşam saatlerinde kapalı olacağını, anahtarın site yöneticilerinde bulunacağını ve başka şahıslar tarafından da işletilmeyeceğini belirterek, şu ifadeleri kullandı. “11 mahalleye 11 saha yapıyoruz, bakıyorum Recep başkanım da burda, keşke onlar da bu işlere sahip çıksaydılar da onların döneminde yeşil saha olsaydı. Bu iş tamamen kışkırtma işidir. Sizin dışınıza 50 tane de ‘yapın’ diyen dilekçe var. Burada torunlarınız oynayacak ve burası kiralık değil. Bu iş yapılacak başka şansı yok. Çamlıkent’in semt sahasını nereye yapacağız? Başka yer yok. İtfaiyenin olduğu alan Çamlıkent değil. Size sunmamıza gerek yok, beğenceksiniz. Proje orada olacak, kapalı kalır; çalıştırmayız. Buraya semt sahası yapılmasın diye CHP’li başkan gelmiş buraya. Yazıklar olsun. Ben ise bugün toplanıp yollar için teşekkür etmeye geldiniz sandım. Siz hizmet istemiyor musunuz? 11 mahalleye 11 saha olmak zorunda. Bu kardeşiniz size hizmet etmeye çalışıyor, siz istemiyorsunuz. Üzüldüm. Bu toplantıyı burada yürütmek istemiyorum” dedi.Taraflar arasında karşılıklı devam eden konuşmalar sonrasında Başkan Helvacıoğlu basın açıklaması yapmak üzere Fen İşleri Müdürlüğü binasına girdi. Ardından Recep Pekcan bina önünde yaşananlar için, “Tabloyu izlediniz, net görülüyor. İnsanlar yerin yanlış olduğunu söylüyorlar, başkan önce provakasyon diyor; üzerine ‘Ben size niye sorayım? İstediğimi yere yaparım, ben buranın kralıyım’ diyor. İnsanlar burada bunu istemiyorlar. Kendileri organize oldular biz ise destek için buradayız. Karışmıyor, konuşmuyor, dertlerine çare olunsun istiyoruz; ama tavrını net görüyorsunuz. Ben kendisini size havale ediyorum. Çok üzgünüm Keşan halkı için böyle bir belediye başkanına sahipler. O koltuk çok ağır geliyor ona.” şeklinde konuştu.

Kapı önünde tartışmalar devam etmesi sebebiyle Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu bu kez Fen İşleri Müdürlüğü binasında konuştu. Sözlerine “Şehirde bir CHP katliamı daha yaşıyoruz.” diyerek başlayan Helvacıoğlu yaşananlarla ilgili “Başkan Meclis üyeleri ve yaşlı amcalar ile teyzeleri toplamışlar, spor tesisinin yapılmaması için heyecana kaptırmışlar. İşi gücü bırakmışlar, ‘Keşan’a çivi çakmayın’ diyerek engellemeye çalışıyorlar. Burayı ne kiraya vereceğiz, ne de akşam oynanacak, ne de gürültü olacak. Çocuklar burada oyun oynayacaklar. 30 tane yaşlı amcamız varsa, 300 tane de çocuğumuz var. 1000 tane konut var 30 kişi mi karar verecek? Çamlıkent’teki sakinlere sesleniyorum. Yaptırmak istemeyenler gibi siz de belediyenin önüne gelip, ‘Yaptırılmasını istiyorum’ diyebilirsiniz. CHP’liler bugün bir daha gördük. Vatandaşları kışkırtıyorlar, yazıklar olsun! Bu Keşan’a 30 yıldır çivi çakılmamış, hala da mecliste sayıca fazla oldukları için bizi çalıştırmamak istiyorlar. Bunun dersini lütfen siz verin. Sokaktaki CHP’liler de bunlardan rahatsız, mecliste ‘hayır’, sokakta ‘hayır’ kışkırtmakla bu iş olmaz.” dedi.

Helvacıoğlu, semt sahası için ise şu ifadeleri kullandı: “800 metrekare bir alan. Bunu Çamlıkent’e yapalım istedik, yer olmadığı için geldik bunu boş alana sadece gündüz çocuklar oyun oynasın diye istedik. Yer seçiminde iftaiyenin olduğu yer dediler, hazinenin yeri orası. Başka yer yok, göstersinler oraya yapalım. Projenin bitmişini görseydiler benden özür dileyeceklerdi. Şu anda buraya semt sahası yapmıyoruz, durduruyorum. 10 mahalleye saha yapacağız. Onların tepkisi üzerine değil; ama ‘yapın’ diyenlerin de dilekçelerini bekliyorum. Keşan böyle giderse ilerleyemez; ama her şeye rağmen biz görevimizi yapacağız.”

Helvacıoğlu, daha sonra tartışmaların çıktığı Çamlıkent’teki semt sahası olarak yapılması planlanan yere geçti; orada vatandaşla konuşan Başkan Helvacıoğlu CHP’lerin vatandaşları sokağa döktüklerini ifade ederken; orada bulunan bazı vatandaşların tepkisiyle karşılaştı.


Keşan FM programcısı ve köşe yazarı Cavit Deniz burada kendisine hakaret edildiğini savunarak, “Ben CHP’li değilim, beni kimse buraya protesto için itemez. Bunu yapan sizsiniz. Beni kimse sokağa dökemez. Sen provake ediyorsun. Ben CHP’lilerin oyuncağı değilim” dedi.


Sonrasında Çamlıkent sakinleri gün içinde yaşanan olayları değerlendirdi. Dilekçelerin Fen İşleri Müdürlüğü’ne teslim edildiğini, sahanın değil yer seçiminin hatalı yapıldığını belirterek konunun saptırıldığını söyledi.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu