Genel

Çakmak: “Tüm esnafımız sınırsız açılmayı bekliyor”

Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Çakmak, koronavirüs belası nedeniyle kapalı olan esnafların umutla açılmayı beklediğini ifade ederek; “Esnaflarımız korona belası nedeniyle Cumhurbaşkanımızın, Sağlık Bakanlığımızın her istediğini yerine getirdi. İş yerlerimiz bir buçuk yıldan beri kapalı. 31 Mayıs 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanımızdan esnaflarımız tam kapasite olarak çalışma kararının açıklamasını bekliyoruz.” dedi.

Tüm esnafın sınırsız açılmayı beklediğini belirten Çakmak; “2020 Mart ayından beri kapalı kahvelerimiz, internet, çay bahçesi işletmecilerimiz tam kapasite ile işyerlerinde müşteri kabul etmeyi bekliyorlar. Kahvelerde, oyunlar (kağıt, okey, tavla) serbest olmazsa, kahvehanelerin açılmasının hiçbir anlamı ve özelliği kalmıyor. Kahvelerde oyunlar serbest olmazsa, kahveci esnaflarımız işyerlerini kapatmayı düşünüyorlar. Geçen Mart ayıdan itibaren kapalı olan içkili lokanta, birahane, bar, lokaller ve düğün salonlarımızda tam teşekküllü tam kapasiteli olarak açılmayı bekliyorlar. Lokantalar ve kır bahçeleri açık alanlarda sınırlı olarak hizmet vermeyi istemiyorlar. Şehir içinde lokantaların açık alanı yani bahçesi yok. Bu lokantalarımız işletmelerinin içinde hizmet vermek için sınırları yasakların tamamen kalkmasını bekliyor.” şeklinde konuştu.

“İzin verilmesini talep ediyoruz”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘ndan şehir merkezindeki lokanta, kahvehane, kafe, pastane, kebapçı vs. gibi işletmelerin önleri müsait olanlara masa ve sandalye konularak hizmet verilmesi için izin verilmesini talep ettiklerini kaydeden Hüseyin Çakmak; “Keşan’ımıza doğal ve Avrupai görünüm katacağına inanıyoruz. Biz esnaflarımızın hizmetine güveniyoruz. Belediyemizden bu kriz döneminde destek bekliyoruz. 2020 Mart ayından itibaren koronavirüs yüzünden kapalı olan içkili lokanta, bar, birahane, gazino, dernek lokallerimiz 2020 yılında TAPDK ruhsatlarını paralarını ödeyip yenilediler. Fakat, 2020 Mart ayından itibaren bu işletmeler kapalı olduğu için 2021 yılı TAPDK açık içki ruhsatlarının 2020 yılında ödenen ücretlerinin yerine geçmesini bekliyorlar. Açık olmayan işyerleri boşuna TAPDK ücreti ödediler. Açık olmayan işyerleri TAPDK açık içkili ücretlerinin bu yıl 2021’de alınmamasını istiyorlar. Ayrıca, 2020 yılından beri coronavirüs yasakları yüzünden kapalı olan esnaflarımızın Bağ-Kur primlerinin devletimiz tarafından karşılanmasını bekliyorlar.” dedi.

“Tam kapasite olarak çalışmalarının açıklanmasını bekliyoruz”

Düğün salonları ve halı sahalarının da sınırsız olarak hizmet verme beklentisi içinde olduğunu kaydeden Çakmak; “Esnaflarımız coronavirüs belası nedeniyle, Cumhurbaşkanımızın, Sağlık Bakanlığımızın her istediğini yerine getirdi. İşyerlerimiz 1,5 yıldan beri kapalı. Esnaflarımız, Cumhurbaşkanımızdan 31 Mayıs 2021 Pazartesi günü tam kapasite olarak çalışma kararını açıklamasını bekliyorlar.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu