Ekonomi

Çakır: “Zammın artık suyu çıktı!”

Keşan Sebze Bakkallar ve Manavlar Esnaf Odası Başkan Vekili Mustafa Çakır, ard arda gelen zamların küçük esnaf ve mahalle bakkallarına yansımasını yorumladı. Alkol ve sigaraya gelen yüksek zamlarla ilgili konuşan Çakır, “Vatandaş içmeden zam sarhoşu oldu!” dedi.

Her geçen zincirine eni bir halkası eklenen zam dizisinin son bölümü olan alkol ve tütün ürünlerine gelen zamların yüksekliğini anlatarak açıklamasına başlayan Çakır, şu ifadeleri kullandı: “Sabah kalkıyoruz akşam yatıyoruz yine zam sigara ve alkole %47 üzerinde zam geldi sigara paketi başına 4 tl üzerinde zam oranı alkollü içeceklerde ise en düşük 10 tl den başlayıp diğer alkollerde 40tl ve 80tl sise başına zam yapıldı. Kısaca vatandaşımız içmeden zam sarhoşu oldu.”

“Her evde alkol kimyagerleri çoğalacak”

“Sigara ve alkole yapılan bu zamlar kaçakçılığın artmasına neden olabilir. İnşallah bu yönde gelişmeler olmaz.
Alkol ürünlerinin de daha çok zamlanması sahte alkollerin türemesiyle ölümlerin artmasına neden olacaktır. Bunların en güzel örneklerini hala yaşamaktayız. Bu orantısız zamlar esnafı bitirecektir. Bundan vergi kaybı yaşanacaktır. Kısaca kaçakçılık ve ölümler artacak her evde alkol kimyagerleri çoğalacaktır.”

“Firmalar telefonları açmadı”

Zammın geldiği gün bizleri üzen nokta ise alkol satan firmaların ürün vermemesi, firmaların telefonlarımıza cevap vermemesi, sigara satan firmaların çok kısıtlı derecede satış yapmaları ve bazılarının ise rutlarını iptal etmesiydi. Oda üyelerimizden olan tekel bayilerimizi gerçekten zorda bıraktılar.
Bayilerimizin sattığı ürün çeşitleri sınırlıdır bu gelen zamlarla satılan ürünü kesinlikle yerine alamayacağız ve eriyen giden sermayemizdir bunda kesin art niyet aranmaması rica olunur. Diğer taraftan gıda maddeleri ile sigara ve alkol satan üyelerimiz devamlı yasal kapanış saatine kadar açık kalmışlardır. Bizleri üzen nokta bazı sigara şirketlerinin aldıkları sipariş tutarının zamla birlikte ertesi gün faturalarını zamlı kesmeleridir! Hani küçük esnaf korunuyordu?”

“Artık suyu çıktı”

Zam tarifelerinin geçildiği gün zincir marketten öğrenebilmesi odalara fiyat tarifesinin gelmemesi ayrı bir konudur diğer bir zam furyası da suya yapılan zamla zammın artık suyu çıktı.
Sürekli su zamdan nasibini alıyor %25 bu sefer de ambalajlara gelen zam neden olarak gösterildi. Bizce en büyük neden döviz kurları elektrik doğal gaz akaryakıt bu üçüzleri yeniden dünyaya getirmemektir artık hangi su ucuzsa tercih ediliyor. Hangi sigara ve alkol ucuzsa içiliyor markanın yerini fiyatlar aldı her koşulda küçük esnaf her zaman asırlardır semtinin vazgeçilmezi yanan ışığı mahallesinin kalbidir misafiri değil gerçek ev sahibi olarak kalacaktır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu