ÇevreGündemTarım

Buğday hasadında görülmemiş bolluk

Trakya’da buğday hasadında son yılların en yüksek verimi yaşanıyor. Bir yıldır verdikleri emeklerinin karşılığını almak isteyen Keşanlı çiftçiler, 500 kilo altına düşmeyerek bu seneki verimden oldukça memnunlar. Her ne kadar verim yüksel olsa da giderlerden dert yanan çiftçiler, çok yakında çiftçiliğin holdingleşecek olduğunu söylüyorlar.

“Çiftçiler ‘biz yıllardan beri bu seviyede bolluk görmedik’ diyor”

2021 yılının buğday hasadı ile ilgili konuşan Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, hasadın beklenenden çok daha iyi olduğunu ve çiftçilerin yüzünü güldürdüğünü söyledi. Geçen seneki kuraklığın ardından bu senenin çiftçi için son derece iyi olduğuna vurgu yapan Şen, “İlkbaharda yağan yağışların getirmiş olduğu şartlardan ötürü verimler makul seviyelerde. Çiftçiler ‘biz yıllardan beri bu seviyede bolluk görmedik’ diyorlar. Dönümde 600 kilo civarlarında seyrediyor, bunun yanında 650 kiloyu da geçen var. Verim seviyesi en üst seviyede, yani olup olabileceğin en iyisi.” diye konuştu.
Geçtiğimiz haftalarda yaşanan yağışlar sebebiyle çiftçilerin bir an önce ekinlerini toplamak için telaş içinde olduğunu söyleyen Şen, çiftçinin aylarca emek verdiği buğday tarımı için, “Buğday emek isteyen bir iş, ilgi ve alaka istiyor. Gübre atmazsanız olmaz. Bu işte emeğimiz var inşallah emeğimizin de karşılığını alacağız.” ifadelerini kullandı.

“Kim bakmadıysa alamıyor”

Bu seneki hasılatın çok iyi olduğunu ve dönümde 500 kilodan aşağı kalınmadığını söyleyen çiftçi Hüseyin Şebboy, “77 yaşındayım daha önce bir kez böyle bir verim aldım, bir de şimdi alıyorum. 200 kilo bile alığım oldu dönümde, sığırlarıma sap çıkaramadım.” derken asıl önemli olanın tarlaya bakmak olduğunu söyledi. “Kim bakmadıysa alamıyor. Sen tarlana ilaç atmazsan, gübre atmazsan ve ilgilenmezsen bir şey alamazsın. Bakarsam verim alıyorum, bakmazsam alamıyorum.” diyen Şebboy, çiftçilerin özellikle gider kaleminden çok yara aldığını dile getirerek, “Bu sene gübre çok pahalı oldu, yüzde 200 artış var. Geçen sene bin liraya aldığım amonyum sülfatı bu sene 2 bin 500 liraya alıyorum. Verilen fiyat şimdilik iyi olsa da bizim giderler artınca anlamı kalmıyor. Devletten ricam bize tohumluk buğday vermesi. Biz kart buğdayları ekiyoruz, yeterli verim alamıyoruz. Devletin Tarım İlçe Müdürlüğü ile bu konuya el atması gerekiyor. Öyle olursa biz burada süper ürün yetiştiririz.” şeklinde konuştu.

“Çiftçilik holdingleşecek”

Son olarak, bölgede 50 yıldan bu yana çiftçilik yaptığını belirten çiftçi Hüseyin Şen ise, çiftçiliğin yakında holdingleşecek olduğunu söyleyerek, şimdi ve eski günleri şu sözlerle karşılaştırdı: “Eskiden bu kadar teknoloji yoktu. Gece gündüz çalışıyorduk. Bugünün parasıyla 5-10 bin lira elimize para geçtiğinde bütün sezonu tamamlıyorduk. Şimdi 5 değil 100 bin bile olsa yine olmuyor. Gübre ve mazot fiyatları almış başını gitmiş. Tarlanın dönümü hiç alınmaz. Onun için diyorum ki çiftçilik zengin işi olacak. Çiftçilik holdingleşecek, fakir fukara bundan bir kaç yıl sonra çiftçilik yapamayacak. Zengin ben satmam ama gelecek benim tarlamı alacak.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu