EkonomiGenelGündem

Bu faturalarla nereye kadar!? Esnaf, ayakta kalabilmek için özel tarife istiyor

Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Kocaman, elektrik ve doğalgaza gelen zamların esnafı zor durumda bıraktığını belirterek, devletten bu konuda indirim talep ettiklerini söyledi.

Pandemi nedeniyle esnafın zor günler atlattığını ifade eden Kocaman, “Devletimizden talebimizdir. Şu geçen 2020 ve 2021 yıllarında yaşanan pandemi nedeniyle nasıl ayakta kalabiliriz derken 2022’ye geldik. Pandemiden kaynaklanan işsizlik ve kur farklarından kaynaklanan ürün fiyat istikrarsızlığı ile işlerimiz ciddi anlamda zarar gördü ve esnafımız bu durumda büyük ölçüde zarar gördü. Yeni yıl ile birlikte SGK ödemelerinde ciddi bir artış oldu. Zaten işlerin en az olduğu aylar olan ocak, şubat ve mart aylarında bu artışlar esnafı çok ciddi etkiledi. Bununla beraber enerji fiyatlarındaki yükselişte vatandaşın ve esnafın alım gücünü büyük ölçüde azalttı. Bu artışlar ve fiyatlardaki istikrarsızlık devam ederken biz bunlarla nasıl baş edebiliriz? Pandemi nedeniyle çekilmiş olan kredileri nasıl öderiz diye düşünüyoruz” dedi.

Düzenleme yeniden değerlendirilmeli

Hasan Kocaman, elektrik ve doğalgaz faturalarının esnafın belini büktüğünü kaydederek, “Karşımıza bir de elektrik ve doğalgaz faturaları çıktı. Bizler küçük esnaflar olarak son zamanlardan sonra kepenk kapatacak duruma geldik. Ocak ve şubat aylarında gelen elektrik faturalarında tüketim kilovatımızın aynı olmasına rağmen iki fatura arasında 3 kat fark olduğu görülmektedir. Bu sadece elektrikte değil aynı oranda doğalgaz faturaları da farklılık göstermekte. Bu konu ile ilgili devletimizden esnafımıza özel bir tarife uygulanması gerektiği kanaatindeyiz. Yapılan düzenlemeyle ilgili 150 kilovattan 210 kilovata çıkmasına rağmen yapılan düzenlemenin yeniden değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu tarifeler uygulanırken tükettiği tutar en az 800 ile 1200 kilovat arasında olması konutlarda ise 400-500 kilovattan başlamalı diye düşünüyoruz. Durum böyle olunca esnaf vatandaşa karanlıkta hizmet vermeye çalışıyor. Elektrikten tasarruf edebilmek için. Küçük esnafı desteklemek adına elektrik, doğalgaz, su, Bağkur sigorta ve iş yeri stopaj uygulamalarında indirim yapılmalı ve bu düzenlemelerin yeniden esnaf lehine olacak şekilde değiştirilerek yeniden gündeme alınmalı. Aksi taktirde önce esnaf işsiz kalacak. Dolayısıyla yanında çalışan elemanda işsiz kalacak. Dolayısıyla işsizlik oranları da yükselecek. Devletimizin bizim taleplerimizi dikkate alıp değerlendirmesini bekliyoruz” diye konuştu.   

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu