ÇevreGündem

BOTAŞ ‘devam’ dedi! “Kamuoyu yanlış bilgilendiriliyor”

BOTAŞ Genel Müdürlüğü, Edirne İdare Mahkemesi’nce Saros FSRU Boru Hattı Projesi’ne verilen ÇED olumlu kararının iptal edildiği ve bölgedeki çalışmaların durdurulacağı yönündeki iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtti.
30 Haziran 2021 tarihinde yapılan BOTAŞ açıklamasında yetkililer, bahse konu ÇED raporunun iskele inşaatının dayanağı olan rapor olmadığını ifade etti.

BOTAŞ tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Son dönemde, Kuruluşumuz tarafından Saros Körfezi’nde yapımı devam eden Saros FSRU Gemi İskelesi Projesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca alınan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu kararının iptal edildiğine yönelik haberle kamuoyu yanlış bilgilendirilmektedir.
Kuruluşumuz tarafından söz konusu proje süreci ile ilgili tüm ayrıntılar 04.12.2020 ve 14.06.2021 tarihli basın açıklamalarımızda geniş bir şekilde yer almaktadır.


https://www.botas.gov.tr/uploads/dosyaYoneticisi/11399-basin-aciklamasi-saros-fsru02.12.2020_rev13.pdf

https://www.botas.gov.tr/uploads/dosyaYoneticisi/865723-14.06.2021-tarihli-botas-basinaciklamasi.pdf

Kamuoyundaki <Saros’ta ÇED Olumlu Kararı Mahkeme tarafından iptal edildiği ve İnşaat faaliyetlerinin durdurulması gerektiği> şeklindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bir kısım sosyal medya ve basında yer alan söz konusu haberlerde bahsi geçen Mart 2019 tarihli ÇED Olumlu Kararı, SAROS FSRU Gemi İskelesi Yapım İşinin dayanağı olan ÇED Olumlu Kararı değildir.
Saros FSRU Gemi İskelesi Projesinin inşaat işlemlerinin dayanağını oluşturan ÇED Olumlu Kararı, 25/06/2020 tarihli ve 5922 Karar sayılı ÇED Olumlu Kararıdır.
25/06/2020 tarihli ve 5922 Karar sayılı ÇED Olumlu Kararı için açılan dava, Edirne İdare Mahkemesi’nin 2020/956 Esas Sayılı Dosyası ile görülmektedir. Bu davada ise davacı tarafların yürütmenin durdurulması talebi, Edirne İdare Mahkemesince 15.06.2021 tarihinde oy birliği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı lehine reddedilmiştir.

Bazı basın yayın organlarınca kamuoyunda oluşturulan gerçek dışı algıların giderilmesi ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına bu açıklamanın yapılması gereği hâsıl olmuştur.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

BOTAŞ’ın resmi internet sitesinde yayınladığı basın açıklamalarına ek olan Saros FSRU teknik bilgiler dokümanına buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu