BölgeKeşanSektörelTarımTurizmYaşam

Bölge tarımının alternatif ürünü “lavanta” kısacık sezonunda üreticinin de ilgilisinin de gözdesi

Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber açtığı çiçeklerle doğayı mor renge boyayan lavanta, fotoğraf çekimleri için birçok kişinin odak noktası haline geldi.

Vatandaşlar ve turistler, özel günleri kalıcı kılacak renkli fotoğrafları çekmek için açık hava stüdyolarına dönüşen lavanta tarlarını ziyaret ediyor. 

Keşan’ın Siğilli Köyünde lavanta üretimi yapan Durhan Yakın da, 3 yıl önce Tekirdağ’daki lavanta işletmecisi arkadaşının tarlasını gezdikten sonra, lavanta üreticisi olmaya karar verdiğini ifade etti.  

Karar aşamasından sonra lavanta üretimi konusunda araştırma yaptığını belirten Yakın, ailesiyle de görüşerek, yaklaşık 12 dönümlük tarım arazisine lavanta ekmeye başladıklarını söyledi.

Üretici Durhan Yakın, lavanta tarlasının son 2 yıldır fotoğraf tutkunları tarafından dış çekimler için tercih edildiğini veya gezmek için gelenlerin fotoğraf çekimi yapabildiğini ifade etti.

Lavantanın birden fazla çeşidi bulunduğunu ifade eden Yakın, üretimini yaptıkları lavantanın tıbbi aromatik türden olduğunu, çekimlerin yanı sıra lavantadan üretilen bal, sabun, kolonya, krem ve lavanta yağı gibi ürünleri elde ederek satışını yaptıklarını da kaydetti.

Ekimden hasada ve üretime kadar genellikle her aşamada ailece emek verdiklerini vurgulayan Yakın, bakım aşamasında destek için işçi gücünden yararlandıklarını söyledi.

“Bazı lavanta türleri sadece kozmetik için üretiliyor”

Eşi ve kendisinin sağlık sektörü çalışanı olduklarını belirten Durhan Yakın, işin başında hedeflediklerinin tıbbi aromatik bitki üretimi olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:
“Üretimini yaptığımız lavanta türünün çayı da içilebiliyor. Lavantanın diğer bazı cinslerinin çiçeğinin çayı içilemediği gibi zehirleme ihtimali de var. Bazı lavanta çeşitleri sadece kozmetik amaçlı üretiliyor. Bizim ektiğimiz cinslerde böyle bir tehlike yok. Kendimiz de papatya çayının içine karıştırıp içiyoruz.
Bunların yanı sıra adından da anlaşılacağı gibi tıbbi ilaçların içerisinde de kullanılmakta. İlaç fabrikaları tarafından işlenip, bebek kreminden el kremine kadar birçok ilaç özellikli tıbbi ürünlerde kullanılabilmekte. Lavanta yağının baş ağrısı ve migren için kullanıldığı söylenir. Biz de bizzat deneyip, baş ağrısını kestiği gördük. Gece birkaç damla yastığa damlatıldığı zaman rahat bir uyku sağlıyor. Nefes açma özelliği var.”

“Lavanta yağını bilenler sosyal medyadan iletişime geçiyor”

Lavanta yağının özelliklerini bilen vatandaşlar tarafından çok ilgi gördüğünü ifade eden Durhan Yakın; “Lavanta yağının özelliğini binmeyen vatandaşlarımıza buraya ziyarete geldikleri zaman ne işe yaradığını bizler anlatmaya çalışıyoruz. Her sene kendimizi biraz daha geliştirerek lavanta hakkında bilmediklerimizi öğrenip, gerekli bilgi alışverişini sağlıyoruz. Yağın faydasını bilen vatandaşlarımız sosyal medya hesaplarımızdan bizimle iletişime geçiyorlar. Faydalarını bilmeden görsel amaçlı gelenlere de bizler yağın faydalarını anlattığımız için onlarda çok memnun kalarak gidiyorlar.“ dedi.

”Lavantada doğal üretimi büyük ölçüde otla mücadele ile sağlıyorsunuz”

Kaliteli lavanta ekiminin püf noktalarına değinen Yakın, şunları söyledi:
Fide üreticilerinin yapmış olduğu yanlış uygulamalardan veya dikimi yapan üreticiye verdiği yanlış bilgilerden dolayı fide ekiminde bazı olumsuzluklarla karşılaşabiliyoruz. Lavantayı genel olarak hiçbir hayvan yemiyor. Hatta çoğu dağlık yerlerde domuzla mücadele amaçlı ekiliyor.
Lavantanın düşmanlarından biri mantardır. Lavanta bozulduktan sonra yerine kolay kolay başka bir şey ekemiyorsunuz. Bunların haricinde lavanta üretiminin çok olumsuz yönleri yok. Öncelikle muhakkak ot ile mücadelesini yapmanız lazım. Herhangi bir ilaç atamıyorsunuz. Çünkü tarlada ürünün ölümüne neden oluyor. Lavanta çok hassas bir bitki olduğu için ilacın yanı sıra doğal olmayan gübre dahi atılamıyor. Zaten yağın tahlili yapıldığı zaman ilaç kullanıp kullanılmadığı ortaya çıkıyor. Bunun doğal olma sebebi bizlerin sürekli otlarla mücadele etmemiz. Otla mücadeleyi ya elle ya da traktör gibi araçların arkasına takılan çapalar ile yapıyoruz.”

“Lavanta maksimum 45 gün rengini, çiçeğini koruyabiliyor”

Lavantanın sezonda çok kısa süre canlılığını koruduğuna değinen Durhan Yakın, sözlerini şöyle tamamladı:
“Bugünden itibaren (17 Haziran 2023) yaklaşık olarak 25 günü kaldı. Bir değişiklik olmazsa 10 Temmuz’dan sonra fotoğraf çekimine kapatacağız. 10 gün içinde, bayramdan sonra renginin solmaya başlayacağını tahmin ediyoruz. 25 gün sonra da bizler hasadı gerçekleştireceğiz. Çünkü yağını da kaçırmamamız gerekiyor. Lavanta, sezonuna bağlı olmakla birlikte, her yıl 10 Haziran gibi açıp 10 Temmuz’a kadar canlı kalıyor. Lavanta, maksimum 45 gün rengini, çiçeğini koruyabiliyor. Dış ve profesyonel çekim için gelecek olanların temmuzun ilk haftasını çok beklememesini tavsiye ediyorum. Çünkü bunun açma süresi çok kısa. Yavaş yavaş solmaya başlayınca da çok güzel kokmaya başlıyor. Renginin gidip kokusunun gelmesi gibi güzel bir özelliği de var.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu