Ekonomi

Bölge tarımında su durumunu değerlendiren Balcılar, çeltikte artan maliyetlerden yakındı

İpsala Çeltik Üreticileri Başkanı Sedat Balcılar, geçtiğimiz günlerde bölgeye düşen yağıların ardından barajlardaki su doluluğunu değerlendirdi. Çeltik bölgesi olan İpsala’da bu sene su probleminin yaşanacağının beklenmese de artan gider ve maliyetler karşısında sevinçlerinin buruk olacağını belirterek, “Yıllık %7, ama benim maliyetim %50 artmış, %7’den bana ne.” dedi.

“İpsala bölgesinde su ile ilgili herhangi bir sıkıntımız yok”

Kuraklıkla geçen dönemin ardından son yağışların bölgeye katkısı hakkında bir toplantı yapıldığını belirten İpsala Çeltik Üreticileri Başkanı Sedat Balcılar, “İpsala Kaymakamlığı Başkanlığında, İlçe Tarım Müdürü, Karasatı Kooperatif Başkanı, Hamzadere Sulama Kooperatif Başkanı, Karpuzlu Sulama Kooperatif Başkanı olmak üzere su ile ilgili bir toplantı yaptık. Hamzadere Sulama Birliği’nin 207 milyon metreküp su tutma kapasitesi var. Dün itibariyle 145 milyon metreküp su var. Sultan Köy Barajında 27 milyon metreküp su tutma kapasitesi var. Şuan 24 milyonda. Karpuzlu’da da baraj %77 oranında doldurulmuş durumda. Bölgemizdeki tek sıkıntı Çakmak ve Karasatı Barajlarında şu an itibarı ile doluluk oranı %1 civarında.” şeklinde konuşurken, “İpsala bölgesinde su ile ilgili herhangi bir sıkıntımız yok.” dedi.

“Bu işin sonu ne olur diye kara kara düşünüyoruz”

Yağışlar üreticilerin yüzünü güldürse de artan maliyetlerin bu sevinci gölgede bıraktığını ifade eden Balcılar, şu sözleri dile getirdi: “2020 yılında 800 lira ortalamasında olan icarlar Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından bin 450 muhammen bedelle tekrar ihaleye çıkartıldı. Bunun üzerine üreticilerin de sürtüşmesi sonucu ortalama yer fiyatları 2 bin lira civarında oldu. İpsala Belediyesi bin 90 liradan ihaleye çıkarttı. Bu yerlerde ortalama 2 bin lira civarında seyretti. Bu vesile ile gübre fiyatlarına, çeşidine göre %70 -%80 zam yapılıyor. Dün Harman Tohumculuk tohum fiyatlarını açıklamış. Tohum fiyatlarında da %100’e yakın civarda anormal artışlar var. Yarın öbür gün bu zirai ilaç fiyatlarına, elektrik enerjisine yansıyacak. Hükümet bunlara müdahale etmiyor. Geçen sene dekar çeltiği 3 bin liraya mal ettiysek bu sene en az %50 maliyet artışı var. Seneye 1 dekar çeltiği 4 bin 500 liraya mal edeceğiz. Tam ürünü meydana getiriyoruz, çalışıyoruz, çabalıyoruz taban fiyatları verileceği zaman hükümet diyor ki ‘1 dakika dur.’ Tamam durayım da, niçin durayım? ‘Bizim enflasyon hedeflerimiz var’ diyor. Yıllık %7, ama benim maliyetim %50 artmış, %7’den bana ne. Yani kısır bir döngü içerisindeyiz. Bu işin sonu ne olur diye kara kara düşünüyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu