Haberler

Bölge Müdürlüğü duyurdu: Av sezonu kapandı

Tarım ve Orman Bakanlığı I. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; 2020-2021 Av Dönemine ilişkin av sezonunun, 07 Mart 2021 tarihi itibariyle sona erdiği belirtilerek, sezon dışında avlanmanın kesinlikle yasak olduğu kaydedildi.

I. Bölge Müdürü Fahrettin Ulu tarafından yapılan açıklamada; 2020-2021 Av Döneminin, Merkez Av Komisyonu Kararı uyarınca 07 Mart 2021 tarihi itibariyle ülke genelinde kapandığı, av sezonu dışında avlanmanın kesinlikle yasak olduğu, yasaklara uymayanlar hakkında Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüklerince yasal işlem uygulanacağı ifade edildi.

İlgili kanun ve uygulamalar hakkında bilgi veren Fahrettin Ulu, açıklamada şu bilgileri aktardı:
“4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununun 3.maddesine istinaden 08.07.2020 tarihinde Merkez Av Komisyonu toplanmış, 2020-2021 Av Döneminde avcılığın düzenlenmesine ilişkin 19 sayılı kararı almış ve alınan bu karar 12 Ağustos 2020 tarihli ve 31211 sayılı Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.
Buna göre; 2020-2021 Av Döneminde avlanma; Marmara Bölgesinde 22 Ağustos 2020 tarihinde bıldırcın, üveyik alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başlamıştır.


Alınan karar uyarınca genel ve devlet avlaklarında Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde (idari tatiller de dahil), yaban domuzu avı için ise ilave olarak Salı günü de avlanma faaliyeti yapılmıştır.
2020-2021 Av Dönemi 07.03.2021 tarihi itibariyle kapanmıştır.
4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu uyarınca; av hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme, erginleşme gibi yaşam evrelerini dikkate alan bu dönemde avlanmak yasaktır.
Avın kapanış tarihi itibariyle, av ve yaban hayvanlarının üreme dönemi başlamıştır.

Avın açılacağı Ağustos ayına kadar avcılık faaliyetleri yasak olup, özellikle av ve yaban hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme ve erginleşme evrelerini içine alan bu süreçte toplumun tüm kesimlerinin tabii ortamlara çıkarken daha hassas hareket etmesi ve av ve yaban hayvanlarının yavru ve yumurtalarının toplamaması gerekmektedir.
Bu hususlara uymayanlar hakkında, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüklerimizce yasal işlemler uygulanacaktır.

Av ve yaban hayvanlarının üreme döneminin başladığı bu dönemden avın açılacağı Ağustos ayına kadar avcılık faaliyetleri yasak olup bu dönemde av koruma kontrol faaliyetleri etkin bir şekilde sürdürülecektir.
2020-2021 Yılı Av Dönemine ilişkin av sezonu için avlanmaya ilişkin gerekli kararları almak üzere MAK’nun 2021 yılı en geç mayıs ayı sonuna kadar toplanması planlanmaktadır. Alınacak kararın resmi gazetede yayımlanmasıyla birlikte kamuoyuna duyurulacaktır.


Bakanlıkça ve Merkez Av Komisyonunca getirilen kurallara uyulması, av ve yaban hayatı kaynaklarının koruma kullanma dengesi içerisinde sürdürülebilirliğinin sağlanması ve gelecek kuşaklara aktarılması büyük önem arz etmektedir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu