GündemSiyaset

“Belediyeyi kınıyorum” diyen Gaytancıoğlu sordu: “Burada ne yapılacak? Ortada proje yok!”

Geçtiğimiz günlerde Keşan Belediyesi’nin eski hizmet binasının yıkım süreci ve yaşananlar hakkında CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu partililer ve esnafla bir araya gelerek eski hizmet binasında konuştu. Son iki gün boyunca meydana gelen görüntüleri ve esnafın mağduriyetini dile getiren Gaytancıoğlu, Keşan Belediyesi yönetimini kınayarak: “Keşan, belediyenin yönetimiyle Türkiye’ye rezil olmuştur. TBMM’de dile getireceğim” dedi.

Keşan Belediyesi’nin eski hizmet binası için, deprem koşullarına uymadığı sebebiyle hakkında yıkım kararı alınmış. 16 Kasım’da yapılacak yıkım ihalesi ve kiracı işyerlerine verilen tebligatlarda verilen sürenin öncesinde pencere ve kapılarının söküm işlemleri başlamıştı. 4-5 Kasım arasında meydana gelen olaylarda henüz tahliye olmazken, esnafların işyerlerindeki pencereler hurda olarak alınmak için bölgeye gelen çok sayıda vatandaş tarafından sökülmüş ve konu geniş yankı uyandırmıştı.

“Türkiye’ye reklam olduk. Böyle bir yıkım görülmedi”

Geçtiğimiz günlerde yaşanan olayların ardından bugün CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan ve partiler ile birlikte bölgeye gelerek incelemede bulundu. Konuyla ilgili olarak düzenlenen basın açıklamasında konuya giriş yapan Pekcan, yaşananlara tepki göstererek, “Daha önce bir çok olayda olduğu gibi, yine insanlar içerideyken verilen yasal süre bitmeden; belediye personeli ile birlikte söküm ve yıkım işlemlerine başlanması ile beraber tüm Türkiye’ye reklam olduk. Böyle bir yıkım görülmedi. Okan vekilim de konuyu İstanbul’dayken duymuş konu her yerde konuşulur hale geldi.” diyerek sözü Gaytancıoğlu’na bıraktı.

“Keşan, belediyenin yönetimiyle Türkiye’ye rezil olmuştur”

“Türkiye’de nasıl bir tek adam rejimi varsa, Keşan’da da buna benzer tek adamlık var.” diyerek sözlerine başlayan Gaytancıoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Daha önce köy garajında sorgusuz, sualsiz ve projesiz bir şekilde esnaflar dışarı çıkarıldı. Onun öncesinde eski itfaiye yerindeki yıkım da var. Aynı yıkımı burada da yaşıyoruz. Buranın bir projesini görmedik. Gören varsa göstersin. Burada ne yapılacak? Meydan projesi var, yazıları gördük. O yazılarda 26 Kasım’a kadar süre de verilmiş; ama onun çok öncesinde burası adeta talan edilmiş. Önce belediyenin ekipleri gelmiş, kaza ve radyatörleri sökmüş; buradan bir gelir mi elde ediliyor? Sonra da işsiz vatandaşlarımız burada bir söküm olacağı görülünce geliyor. Bu Türkiye’nin yoksulluğunu da sergiliyor, resmen hücuma girilmiş ve buralar talan edilmiş. Nasıl bir demokrasi anlayışı bu? Acaba belediye meclisi CHP’de diye mi bunlar yapılıyor? Meclise bilgi verilmiyor. STK’ların bilgisi yok. Kimse bilmiyor. Böyle bir şeyi yaşamadık. Keşan, belediyenin yönetimiyle Türkiye’ye rezil olmuştur. Bu son derece düşündürücü bir durumdur. Bunu yapanları kınıyorum ve bunu TBMM’de dile getireceğim. Esnaf burada mağdur, zaten yer bulma derdinde ve işleri de kötü; bir de burada yıkım var. O yıkımda eşyaları da talana uğradı. Esnafın buradaki maddi ve manevi mağduriyeti giderilmesi lazım.”

“Belediye başkanlığı tarafından ‘ensaf düşmanlığı var”

27 yıldır belediyenin kiracısı olduğunu belirterek kendisini tanıtan Ercan Dönmez, iki gün boyunca yaşadıklarını şu sözlerle aktardı: “Keşan’da belediye başkanlığı tarafından ‘ensaf düşmanlığı var’. Maddi zararlarımızı bir kenara bıraktık, maddi zararlarımız da oldu. Hurdacılarla karşı karşıya kaldık, hepimiz birbirimize düşman gözüyle bakıyoruz. Bu Keşan için çok büyük bir leke oldu. Bunu kimse düzeltemez.”

“Yönetilemeyen bir Türkiye’de, çok daha kötü bir Keşan görünür hale geliyor”

Açıklamanın devamında tepki gösterdikleri konunun binanın yıkılması değil, esnafa verilen tarihler olduğunun altını çizerek tekrar konuşmasına devam eden Recep Pekcan “Burası depreme dayanıklı değilse, yıkılmasında bir sıkıntı yok. 11 Kasım’da dükkanı boşaltın diye gelen bir yazı; ama 4’ünde başlayan bir yıkım var. Üstüne arada belediyeden gelen başka bir yazı da var. ’16’sında ihale olacak, 26’sından önce teslim edemeyiz, 25’ine kadar durun da talan olmasın’ diye gelen bir yazı daha var. Buradaki temel sıkıntı, verilen sürenin dolmaması, belediyenin bir takım insanlarla gelip petekleri ve çerçeveleri sökmesi. Sonrasında insanlar da gelip bir şeyler almak için geliyorlar. Acayip bir kaos ortamı var. Yönetilemeyen bir Türkiye’de, çok daha kötü bir Keşan görünür hale geliyor.” şeklinde konuştu.

“Belediye, burayı parayla yıktırır hale gelecek”

Son olarak konuşan CHP’li Belediye Meclisi Üyesi Alaaddin Öztürk ise, yıkım ihalesini hatırlatarak, “16 Kasım’da burasının yıkım ihalesi yapılacaktı. İhale şartnamesinde buradaki hurdaların verilmesi ve karşılığında yıkım olması şeklinde bir hesaplama vardı. Fakat son 2-3 günde yaşananları gördünüz, burası yağmalandı ve hurda diye bir şey kalmadı. Şimdi belediye, burayı parayla yıktırır hale gelecek. Her fırsatta ‘tasarruf tedbirleri uyguluyorum’ diyen başkana hatırlatırım.” sözleriyle ekleme bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu