Haberler

Belediyeden ücretsiz psikolog desteği

Keşan Belediyesi, Korona Virüs nedeniyle endişe ve kaygı taşıyan vatandaşlara yönelik ücretsiz psikolog desteği hizmeti başlattı.
Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 1 Nisan 2020 Çarşamba günü konuyla ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.
Saat 14.00 sıralarında başlayan ve başkanlık makamında gerçekleştirilen basın açıklamasına; belediyenin gönüllü psikolog danışmanları Aslı Nilşah Lofçalı ve Beste Benk ile Keşan Belediyesi Sağlık Hizmetleri Birimi Sorumlusu Eylem Akdemir de katıldı.


Keşan Belediyesi’nin ücretsiz psikolog desteği hakkında bilgi veren ve her an vatandaşlarının yanlarında olduklarını bildiren Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Korona Virüs tedbirleri kapsamında Keşan Belediyesi olarak bir çalışma hazırladık. Ücretsiz psikolog desteği veriyoruz. Evinde Korona Virüs nedeniyle kaygı duyan, huzursuz olan hemşehrilerimiz için Keşan Belediyesi olarak ücretsiz psikolog desteği vermeye başlıyoruz. Vatandaşının sesinizi duyan belediyeniz var. Zor günlerinizde kendinizi iyi hissetmiyorsanız, uyku düzensizlikleri varsa bunun gibi problemleriniz varsa lütfen 0284 714 10 63 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz. Belediyemizin Gönüllü Danışmanları Değerli Beste Benk ve Aslı Nilşah Lofçalı olmak üzere iki psikoloğumuz ile hizmet vereceğiz. Bize ulaşan vatandaşlarımızı sıraya alıyoruz ve iki psikoloğumuz sizinle telefonda görüşüyor”. dedi.


Devlet, hükümet ve Keşan Belediyesi olarak kapsamlı şekilde Korona Virüs mücadelesini sürdürdüklerinin altını çizen Helvacıoğlu, “0 284 714 10 63 numaralı telefonu arıyoruz, Özel Kalem’den Ezgi Hanım telefonunuzu açıyor, sizlerin notunu alıyor ve psikolog hanımlara yönlendiriyor. Devletimiz, hükümetimiz ve Keşan Belediyesi olarak kapsamlı bir şekilde Korona Virüs mücadelesini sürdürüyoruz. Evde kal çağrılarımıza uyan ve sosyal izolasyon yaşayan vatandaşlarımız için bu uygulamayı başlatıyoruz. Keşan Belediyesi’nin ücretsiz psikolojik danışma hattını vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Korona salgını ile ilgili gerçekleştirilen mücadele kapsamında vatandaşlarımızın kaygı düzenlerini dengelemek, bilgi kirliliğinin önüne geçmek, vatandaşlarımızın endişelerini gidermek ve psikolojilerini güçlü tutmak için bu çalışmayı başlattık. İki uzman psikoloğumuzdan oluşan gönüllü ekibimize Keşan Belediyesi psikolojik danışma hattı kurduk. Bu zor günlerde kendini iyi hissetmeyen vatandaşlarımızın sesini duyan bir belediye olduğumuzu belirtmek istiyorum. Hafta içi her gün saat 10:00 ile 17:00 arasında 0284 714 10 63 numaralı telefonu arayarak kayıt yaptırabiliriz. Psikolojik danışma ekibimiz de en kısa sürede size geri dönüş yapacak ve vatandaşlarımıza hizmet verecek. Destek hattını arayan vatandaşlarımıza salgın sonucu olan sendromlar, sosyal izolasyon ve stres kaynaklı sorunlarla ilgili destek verilecek. Bu kapsamda salgın riski sebebiyle uzaktan eğitime geçilmesi dolayısıyla ailelere çocuklar için özel destek de sağlıyoruz. Psikolojik danışma hattımızı arayan velilere sesleniyorum; alanında uzman psikologlar tarafından aile içi eğitim, ev içi eğitici faaliyetler, aile içi sosyal aktiviteleri destekleyici programlar sunulacak. Kaygı ve korkudan uzaklaşıyoruz, panik yok tedbir var.” şeklinde konuştu.


Mustafa Helvacıoğlu’ndan sonra konuşan Aslı Nilşah Lofçalı da bu projenin içinde yer almak ve kaygı duyan kişilere yardımcı olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Destek hattının faydalı olacağını düşünüyorum. Kişisel olarak bu salgınla uğraşmıyoruz, aslında dünya bazında bu salgınla uğraşıyoruz. Evde durmak canımızı sıkabiliyor. Evde neler yapabiliriz, nasıl vakit geçirebiliriz, nasıl bu durumu daha az stressiz hale getirebiliriz gibi aklınıza gelebilecek bütün sorularınız ile karşınızda olacağız. Kaygı ve korkuyu karıştırmamak için bu süreçte elimizden geleni yapalım. Kaygılanmamız ve korkmamız bu süreçte doğaldır. Çocuklarımıza da bu süreçte destek veriyoruz. Anne ve babaların çocukları ile bu süreçte nasıl diyaloglar kurması gerektiğini bütün ayrıntıları ile konuşabiliriz.”


Psikolog Beste Benk de dünyada hızla yayılan virüsün herkesi etkilediğini ve herkesin izole olarak evlerine kapandığını aktardı ve şöyle konuştu: “Bu süreçte herkeste kaygı düzeyi, panik durumu ve stres düzeyi arttı. Biz de bunlarla nasıl baş edebiliriz, evde nasıl kaliteli zaman geçirebiliriz, çocuklarla nasıl iletişim kurabiliriz gibi durumlar hakkında vatandaşlarımıza destek olacağız.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu