Ekonomiİş DünyasıKeşanSektörelTurizm

Bayram tatilinin esnafa katkılarını değerlendiren Çakır, sahiller için de “Çözüm üretmeliyiz” dedi

Kurban Bayramı tatilini esnaf açısından değerlendiren Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkan Vekili Mustafa Çakır, şehir içinde esnafın bayram hareketliliğini normal bir gün gibi yaşadığını vurgulayarak, gerek sahillerde gerekse şehir içinde yerel esnafın zincir marketlerle mücadelesinin sürdüğünü söyledi.
Tatille birlikte sahillerdeki artan nüfus yoğunluğuna da dikkati çeken Çakır, “Sahillerimize aşırı yüklenmede Saros ne kadar dayanabilir? Bu soruyu ilgili makamlarla tartışmalıyız ve çözüm üretmeliyiz.” dedi.

9 günlük bayram tatilinin geride kaldığını kaydeden Çakır, bu yıl okulların yaz tatiline başlaması ile birleşen bayram tatili sürecinin, bölgeye oldukça yoğun bir kalabalığı da çektiğini ifade ederek, “Bayram hareketliliği sahil kesimlerde daha fazla hissedildi ve aşırı yoğunluğa neden oldu. Trafikte de yoğunluk yaratan bayram tatilinde, bazı misafirlerimiz bulundukları çevrede çöp artışına, kanalizasyon sorununa, düzensiz konaklamaya neden oldu. Bu bayramda belediyemizin yoğun bir tempo içinde şehirde ve sahillerimizde çalışmasına şahit olduk. Emeği geçenleri kutluyoruz.” şeklinde konuştu.

“Saros, ne kadar dayanabilir?”

Bölgedeki tatilci yoğunluğunu Saros Körfezi ve çevre açısından ele alan Çakır, şunları dile getirdi:

Sahillerimize aşırı yüklenmede Saros ne kadar dayanabilir? Bu soruyu ilgili makamlarla tartışmalıyız ve çözüm üretmeliyiz. Saros bu bölgenin incisidir, gerdanıdır. Herkes geldikleri şehrin stresinden kurtulmak için kendilerini masmavi Saros’un sularına bırakmak için can atıyor. Misafirlerimizi daha iyi kazanmak istiyorsak korumak istiyorsak konaklama ücretlerini tekrar gözden geçirmeliyiz. Bizim bu işte olanlara tavsiyemizdir.

Esnaflarımız bayramı nasıl geçirdi diye sorarsanız; Şehir içindeki esnaflarımız normal bir gün gibi bayram hareketliliğini yaşadı. Yine de bayram telaşı kalabalığının vermiş olduğu hareketlilikten nasiplerini aldı. Pazarcı esnafımız bayram arifesinin mutluluğunu yaşadı. Sahillerdeki kurulu pazar yerindeki esnaflarımızın vermiş oldukları hizmet ve güven, sattıkları ürünlerin kalite ve ucuzluğu halkımızda olumlu karşılandı. Ama yine de ortak noktamız da birleştiğimiz, zincir marketlerin şehir içinde ve sahillerimizde amansızca mücadele ettiklerine şahit oluyoruz. Sermeye ve rekabet güçleri yine esnaflarımıza yara açıyordu. Buradan duyarlı hemşerilerimize teşekkür ediyoruz. Esnaflarımızı tercih edip yalnız bırakmadı. En üzüldüğümüz bir nokta da besicilik işi yapan üyelerimizin kurbanlarının çoğunu satamaması oldu.

Ekonominin getirdiği sorunlar, emekli vatandaşlarımızın bayram öncesi alamamaları, bekledikleri satışları yapamadılar. Halkımız bayramı nasıl daha iyi geçirebiliriz telaşı yaşarken, esnafımızda bu bayram bereketinden nasıl yararlanabiliriz, düşüncesiyle ailesiyle birlikte çalışmak zorunda kaldı. Giderlerinin bir bölümünü karşılaşmak için bayram onlar için büyük bir fırsattı. Koyun can derdinde, kasap et derdinde desek daha doğru olur. Bu söz günün anlam ve önemini daha iyi ifade eder. Bir bayramı daha yaşadık, bir ömür gibi geldi geçti. Bayramlar bizim hatıra defterinde kalan anılardır.  Kalplerimize huzur getirmesini, barış getirmesi dileğiyle geçirdiğimiz Kurban Bayramımız tüm esnaflarımıza gönlü sevgi ile dolu değerli hemşerilerimize tekrar mübarek olsun.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu