Haberler

Batı Koleji öğrencilerinin sensörlü dezenfektanı milyonlarca beğeni aldı

Dünyayı etkisi altına alan corona virüs (COVID-19) yayılmaya devam ediyor.
Uzmanlar, hastalıktan korunmanın etkili yollarından biri olarak kişisel hijyene önem verilmesi, özellikle de el temizliğinin yapılması konusunda uyarılarda bulunuyor. El temizliği için de ilk sırayı dezenfektanlar alıyor.

Keşan Özel Batı Koleji öğrencileri, temizlik için kullanılan dezenfektanların, el değmeden kullanımı için özel bir tasarım geliştirildi. Sensör yardımı ile çalışan ve sosyal medya hesaplarında paylaşılan proje, 3 milyon kişiye ulaştı.

“Dokunmadan çalışabilecek dezenfektan makinesi ürettik”

Proje ile ilgili olarak konuşan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni Emre Topaloğulları, öğrencilerle birlikte oluşturdukları projeyi anlattı. Topaloğlulları, “Dersimiz Bilişim Teknolojileri ve Yazılım olduğu için derslerimiz de genelde teknoloji ağırlıklı işleniyor. Gündemi ve teknoloji alanındaki gelişmeleri takip ediyor, bu konular üzerinde öğrencilerimizle değerlendirmeler yapıyoruz. Coronavirüsü de bu çerçevede dersimizde konuştuk ve neler yapabiliriz diye sorduk. Durduğumuz noktada yazılım ve donanım olarak ne geliştiririz, bu sürece nasıl katkımız olabilir dedik ve öğrencilerimizle böyle bir fikir üzerinde birleştik.” dedi.

Oluşturdukları yazılım ile temas etmeden tamamen steril bir şekilde dezenfektan kullanmayı amaçladıklarını belirten Emre Topaloğulları, “Virüsün bulaşmaması için etrafa dokunmamız, kendimizi korumamız gerekiyor. Bunun için çevreye daha az nasıl dokunuruz diye düşünürken dezenfektanın kullanımını dokunmadan nasıl sağlarız diye kafa yorduk ve bu projeyi şekillendirdik. Dezenfektana dokunmadan belirli bir mesafede sensörü algılayarak bunun yapılabileceğini gördük. O yüzden mesafe sensörü ile bu işi çözmeye çalıştık.” şeklinde konuştu.
Topaloğlu, tasarımın çalışma prensibini ise şu şekilde anlattı:
“Projemiz mesafe sensörü ile çalışıyor. Mesafe sensörü, belli bir değer aralığında belli bir mesafede, bir nesne veya bir uzaklık gördüğü zaman, motorlara komut veriliyor. Sonrasında 90 derecelik açıyla basınç uygulanıyor ve dezenfektanın butonu basılmış oluyor. Bu sayede elimize dokunmadan dezenfektan gelmiş oluyor.

Kısa sürede 3 milyon paylaşım aldı

Öğrencilerin geliştirdiği projeyi sosyal medyada görenler, yine sosyal medya üzerinden paylaştı ve çok kısa bir süre içinde 3 milyonun üzerinde kişiye ulaşım sağlandı.
Özellikle sosyal medyada yurt dışı adreslerinden paylaşılmasının kendisini ve öğrencilerini gururlandırdığını dile getiren Topaloğulları şunları ifade etti: “Genelde yurt dışında çok yayıldı videomuz. Bizi en çok gururlandıran da; paylaşımımızın altında Türk bayraklarını ve <As bayrakları as> gibi yorumları görmek oldu. Yaptığımız paylaşımı da kullandığımız mikrodenetleyeci markası, resmi sosyal medya hesaplarında paylaştı. Oradan gördüğümüz veriler 2 milyonun üzerinde paylaşım olduğu yönündeydi. Toplamda 3 milyonun üzerinde bir paylaşıma ulaştık. Şu anda hala yayılmaya devam ediyor. Aslında ilginin bu kadar büyüyeceğinden yana bir tahminimiz yoktu. Yayılma gibi bir amacımız yoktu. Çok güzel dönüşler oluyor, projemizi paylaşmak için izin isteyenler oluyor. Mesela <Bu tarz projeler yapıyoruz çok iyi fikrimiz var bizimle projeyi paylaşır mısınız?> diyenler oluyor. Kodlarını isteyenler oluyor. Kişisel olarak bunu yapmak isteyen arkadaşlar çok fazla oluyor. Bu tarzda çalışan web siteleri bize gelip, sitelerine yüklenmesini istiyorlar. İsteyenler kodlarını alabilirler, kodlarımız açık kaynaklı kodlardır. Herkes dilediği gibi faydalanabilir bundan.

“Geleceğin dili kodlama”

Son olarak kodlama ve yazılımın geleceğin dili olduğunu belirten Topaloğulları “Geleceğimizin dili kodlama. Kodlamayı da herkesin öğrenmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu