Eğitim

Batı Eğitim Kurumları yöneticileri, yeni dönemde uygulanacak sistemin detaylarını anlattı

17 Ağustos itibariyle uzaktan eğitime başlayan okullar, 21 Eylül’de ise yüz yüz yüze eğitime hazırlanıyor. Vaka sayılarındaki azalışa paralel olarak başlayacağı öngörülen okullardaki eğitim sistemini, Batı Eğitim Kurumları temsilcileri açıkladı.
Online yoklamaların alınıp öğrencinin devamlılık takibinin yapılacağı, sonrasında da 8-10 kişilik sınıflarda yüz yüze devam etmesi planlanan 2020-2021 eğitim yılında, en büyük beklenti vaka sayılarının artmaması.

Dersler 21 Eylül’e kadar online

13 Mart 2020 itibarıyla bakanlık tarafından yapılan açıklama sonrasında 16 Mart’ ta yüz yüze eğitime ara verdiklerini ve sonrasında da online eğitime geçtiklerini belirten, Batı Eğitim Kurumları Kurucu Temcilcisi Mahmut Kaymaz, “Video eğitimlere senkron ve asenkron dediğimiz eğitimlerle başladık. Geçen eğitim yılının son 3 ayını öğrencilerimizin katılımıyla eksiksiz bir şekilde tamamladık. 2020 – 2021 Eğitim – Öğretim yılı ile ilgili tüm hazırlıklarımızı yaptık. Bakanlığımızın talimatı doğrultusunda yüz yüze veya online eğitimle ilgili hazırlıklarımız bitti. 8 – 10 kişilik sınıflarda derslerimizi yapacağız” dedi.

Uzaktan derslerde yoklama alınacak

Kaymaz’ın ardından konuşan Batı Koleji Fen Lisesi Müdürü Galip Gören ise Bilim Kurulu tavsiyesi ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklama doğrultusunda, adım attıklarını belirterek,
“Biz kendimizi 17 Ağustos 2020’den 21 Eylül 2020’ye kadar özel okullar kapsamında yapacağımız yüz yüze ve online eğitime göre hazırlamıştık; ama bakanlığımızın 15 Ağustos 2020 tarihinde gönderdiği yazı doğrultusunda ne yazık ki, 17 Ağustos 2020’den 21 Eylül 2020’ye kadar bütün çalışmalarımızı bütün sınıflar bazında uzaktan online eğitim olarak vereceğiz.” dedi.Bu kapsamda gerekli eğitimlerin önce öğretmenlerden başlayarak verildiğini kaydeden Gören, “Son olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gelen yazı ile 31 Ağustos 2020 ile 6 Haziran 2021 tarihleri arasında 8. ve 12. sınıf öğrencilerimize okullarımızda ‘Destekleme ve Yetiştirme Kursları’ imkanı da sağlandı. DYK, 21 Eylül’e kadar yüzyüze devam edecektir, eğer okulların açılması ertelenirse bu kurslar 6 Haziran 2021 tarihine kadar devam edecek. Bu kurslarda öğrencilere; Türk Dili ve Edebiyatı, matematik, fizik, kimya biyoloji, fen bilimleri, tarih, coğrafya, T.C. İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe, Sosyoloji, Psikoloji ve Mantık dersleri verilecek.” dedi.
Bunun yanında alınması gereken hijyen şartları konusunda da hazırlıkların tamamlandığını belirten Gören, “Bütün idareci, öğretmen ve personel olarak; Bakanlığın yayınladığı <Eğitim kurumlarında hijyen şartlarının geliştirilmesi ve enfeksiyon önleme> kontrol kılavuzuna göre okulumuzdaki hazırlıkları yaparak öğrencilerimizi sağlıklı bir şekilde bilgiyle donatıp sınavlara ve geleceğe hazırlayacağız. Biz hazırız. Öğrenci ve velilerimizin tereddüt yaşamadan bize güvenmelerini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Yoklama bilgileri öğrenci velileri ile paylaşılacak

Öte yandan tüm eğitim kurumlarında olduğu gibi Bakanlık tarafından belirlenen standartlar dahilinde gerekli hazırlıkların yapıldığını dile getiren, Batı Koleji Ortaokul Müdürü Vedat Parlatıcıbilek ise merak konusu olan online eğitim ile uzaktan derslere girecek olan öğrencilerin devamlılık takibinin nasıl yapılacağını şu şekilde anlattı:
“Öğretmenlerimiz, derse katılan ve katılmayan öğrencilerimizi bize bildiriyor bizler de katılmayanların neden katılmadığını araştırarak derslere katılım sağlamalarını istiyoruz. Amacımız bu dönemde öğrencilerimizin bilgilerini diri tutmak ve gerekli bilgiyi onlara sunmak”

“Toplum, her bireyi ile duyarlı olmalı”

Son olarak konuşan Mahmut Kaymaz, okulların açılmasının sadece alınan önlemlere bağlı olmadığını belirterek, şunları söyledi; “Okulların açılması, sadece okullarda sağlanacak hijyene ve sosyal mesafeye bağlı değildir. Maske, mesafe ve hijyen konusunda duyarlı davranarak okulları hep bilikte açacağız.”

Ek olarak Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, belirtilen hijyen şartlarına uymak kaydıyla isteyen kurumların kurs açabilmelerine imkan tanındı.
Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “2020-2021 eğitim öğretim yılında, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında faaliyet gösteren özel okullarda, 8. ve 12. sınıflarda öğrenim gören öğrencilerden isteyenler için 20.08.2020 tarihinden itibaren maske, fiziki mesafe ve hijyen kuralları olmak üzere alınan önlem ve tedbirler ile bu konuda ilgili kılavuzda yer alan hususlara titizlikle uyulması kaydıyla, derslere takviye kursu açabilecektir” ifadelerine yer verildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu