Haberler

Basın açıklamasında konuşan Sarıkeçe, “Kimseden icazet almayacağız” dedi

İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, 23 Nisan kutlamaları için belediyeye asılan ve Atatürk portresi tartışmalarıyla ilgili açıklamada bulundu. Sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımın asıl amacının ortamı germeden, gereğinin yapılması olduğunu belirten Zafer Sarıkeçe, konunun farklı yerlere çekildiğini belirterek, “Hataların görülüp düzeltilmesi yerine olayın boyutlarını değiştirilip, kişiler afişe edildi” dedi.

Sarıkeçe’nin açıklaması şu şekilde devam etti:

“Kimseden icazet almayacağız”

“Size bu şehri yönetme hakkı, bize de muhalefet ve denetleme görevi verdi halk. Herkes işini yapacak, muhalefet etmenin gereğini elimizden geldiğince yapıyoruz. Kimseden icazet almak gibi bir durumumuz yok. “

“Çabası rozeti ile alakalı”

“Hem suçlu hem güçlü olma psikolojisi, mazlumu oynamak ve kendine rantiye çıkarmak çabalarında aklı başında olan hangi partili olursa olsun kimsenin buna kanacağını sanmıyorum. Ailesinin ve kendisinin Atatürkçülüğünü anlatmasına gerek yoktu. Benim yaptığım paylaşım çok basitti. Ben ailesinin de, kendisinin de Atatürkçülüğünden zerre kadar şüphem yok bunu samimiyetle söylüyorum; ama onun kendini anlatma çabasını da anlayabiliyorum. Çünkü durum rozetini taktığı parti ile alakalı yıllardır. ‘Atatürk’ demeyi en tepeden en aşağıya kadar kendisine zul gören bir güruhtan geldiği için, doğal olarak kendisini ifade etmek zorunda kalıyor. Ben anlıyorum onu bu ülkede yıllardır 19 Mayıslarda, 23 Nisanlarda, 10 Kasımlarda kah hastalık kah yurt dışında olan bir güruhtan geldiği için kendini açıklama gereği duydu. Ama buna gerek yoktu. Yanlışlık olmuştur diyerek konuya çok takılmadan geçebilirdik”

“24 oyla seçimi kazandığını unuttu”

“Gecenin 11’inde telefonla arayıp taciz etmeler ‘Sana yakışıyor mu?’ demeler. Ben kendisine bunu yakıştıramıyorum. Siz o fotoğrafı asmayı yakıştırabiliyorsanız kendinize, benim de paylaşımı yapmam o da milletin takdirine kalıyor. 24 oyla seçimi kazandığını unutmuş, geri kalanların da varlığından bi haber olmuş, ‘Nasıl böyle bir açıklama yaparsınız?’ demeyi hak görmüş ama dediğim gibi bu görevi bize bu halk verdi. “

“Yargılamadan asmak bizim gelenek ve göreneklerimizde yok”

“Posterin sadece bir dakika asılı kaldığını belirtti kendisi, bunun bir dakikası veya bir günü yok, fark etmiyor da. Önemli olan o hataya nasıl düşüldüğü. ‘Personeli var mısın işten çıkarmaya?’ şeklinde yaklaşıyorsunuz konuya ama, bu personelin eline ne öncelikle ne verildi? Bunların asılması mı söylendi yok, büyükleri vardı da kasıtlı olarak küçük olan mı asıldı?
Hemen tutup da personeli işten çıkarmak benim tarzım değil, çünkü geçen yıl göreve geldiğinde ilk icraatlarından biri ramazan ayında insanları işten çıkarmak oldu. Yine aynı yere geliyoruz. Bu bize yakışan bir durum değil. Ramazan ayında ekmekle oynamak ne kadar doğru bilmiyorum ama, konunun araştırılması lazım. Eğer bir kasıt varsa, buyursun getirsin meclise biz de İYİ Parti olarak gereğini yapalım; ama dediğim gibi yargılamadan asmak bizim gelenek ve göreneklerimizde yok.”

Kılınç’a cevap

“Sayın AK Parti Keşan İlçe Başkanı sayın Gürcan Kılınç, ‘Korona virüsü sebebiyle ‘evde kal’ çağrılarını yanlış anlamışlar’ demiş. Ama yanılıyor kendileri. Kendisine de sorarsanız teyit edecektir, kendisini arayıp ‘Yapabileceğimiz bir şey var mı?’ diye soruyorum. Aslında biz bu işi çok da fazla reklamını yapmadan, kutsallık nezrinde insanların gözüne sokmadan Ramazan başlamadan önce bitirdik ve yapmaya da devam ediyoruz emin olsunlar ve rahat olsunlar, bizim partimizin önünde Türk Bayrağı da vardır; biz Atatürk’ü de, Müslümanlığı da, yardımlaşmayı da bilen insanlarız.”

“İkametgahları kadın kollarınız vermeyecek”

“Muhtarlarımız çok önemli, onları izliyoruz ama onları oyun dışı bırakıyorsunuz, görev dışı bırakmaya çalışıyorsunuz. Bana göre muhtarsız bir mücadele olmaz, onlar olmadan hiç bir şekilde pandemi ile ilgili bir başarı sağlayamazsınız çünkü mahalleyi en iyi bilen muhtardır. Onlara dirsek yaparak nasıl bir sonuç almayı düşünüyorsunuz.?
Muhtarlarımızla maske ile ilgili bir kaç görüş alışverişinde bulunduk. Ancak duyuyorum, muhtarlarımızın maske dağıtmasından ziyade iktidar partisinin kadın kollarının maske dağıttığı teyidi geliyor. Yarın öbür gün ikametgah almaya gittiğinizde kadın kollarınız vermeyecek size o ikametgahları.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu