Ekonomiİş DünyasıKeşanSektörel

Bankalara çağrıda bulunan esnafın “pos” isyanı!

Keşan Sebze, Bakkal ve Manavlar Odası Başkan Vekili Mustafa Çakır, esnafın artan pos komisyon oranları nedeniyle sıkıntı yaşadığını belirterek, bu konuda herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini kaydetti.

Mustafa Çakır, alışverişlerde kart kullanımının her geçen gün arttığına işaret ederken, pos cihazı kullanan esnafın, pos komisyon oranlarında yaşanan artış nedeniyle isyan ettiğini ifade etti ve şunları söyledi:
“Pos komisyonu oranlarının son 1 yılda yüzde 0.74’ten 3.3’lerin üzerine çıkması, esnafımızı isyan ettiriyor. Esnafımız  nakitte çalışamıyor. Müşterisinin cüzdanı her renkten kredi kartı ile dolu. Bunun için bankaların esnafın üzerindeki kredi kartı komisyon ücreti yükünü hafifletmesini istiyoruz. Pos komisyon oranları düşürülmelidir. Yüksek oranlar esnafa zarar veriyor. Ekonomik sıkıntılardan dolayı tabii ki müşterilerde nakit sıkıntısı var. Bu gözle görülüyor. Esnafımızın veresiye defteri yine sahne alıyor. Esnafımız burada bütün dertlere çare. Esnafımız faizsiz banka gibi. Esnaf sattığı malı veresiye veriyor, tekrar yerine koyamıyor.” 

“Tüm bankalara sesleniyoruz: Komisyon oranlarını düşürün”

Pos komisyon oranlarını düşürmeleri için bankalara çağrıda bulunan Çakır, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:
“Buradan tüm bankalara sesleniyoruz esnafa destek verin komisyon oranlarını düşürün. Esnaf, müşterisini memnun etsin diye bir ekmeğe kredi kartı çekiyor. Kredi kartı artık her evin bir bireyi oldu. Odamıza kayıtlı tüm üyelerimiz etkileniyor. Buna pazarcılarımız da dahil. Esnaf 45 gün sonra geri ödeme aldığında sattığı ürünü kesinlikle yerine koyamaz. Ertesi güne ödeme aldığında aradaki farkı müşterilerine yansıtmıyor. Biliyor ki vatandaşın alım gücü düşük. Hem vatandaşa hem de kendine zarar verecektir. Bunun için yasal bir düzenleme ile bankaların bizlere uyguladığı kredi kartı komisyon ücretleri makul seviyeye çekilmelidir. Esnafın yaşayabilmesi için bu şarttır. Vatandaşın alışverişini rahatça yapabilmesi için  piyasanın hareketlenmesi için yeni düzenleme getirilmeli, pos ve komisyon ücretleri sabitlenmelidir. Herkes elini taşın altına koymalı esnafı ve vatandaşı düşünmelidir. Esnafa verilen sözlerden dolayı, esnaf artık umut yorgunu oldu. Esnaf müjdeli haberler bekliyor.” 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu