ÖZEL HABER

Banka önlerinde uzayan kuyruklar için vatandaşın çözüm önerileri var

Korona virüs süreci süreci boyunca sıkça sosyal mesafeye uyulmadığı konusuyla gündeme gelen banka kuyruklarındaki vatandaşlar, kuyruktaki durumu anlattı. Oluşan manzaradan dolayı kendilerininde mutlu olmadıklarını dile getiren vatandaşlar, önerilerde bulundu.

Türkiye’yi etkisi altına alan korona virüs sebebiyle, vatandaşlara yardım ve krediler dağıtılmaya devam ediyor. Kendilerine çıkan maddi destekleri temin etmek için banka ve diğer kamu kurumlarının kapılarının önünde sıkça gördüğümüz kuyrukları oluşturuyor. Sabahın erken saatlerinde başlayan kuyruklar kimi zaman metrelerce uzanıp, şehrin çeşitli yerlerine yayılırken, sıralarda bekleyen vatandaşların uzun bekleyişleri sırasında çoğu zaman sosyal mesafe bozuluyor; ve insanların sağlıkları risk altına giriyor.


Meydana gelen görüntüler neredeyse her gün haberlere yansırken, diğer taraftan da güvenlik görevlileri bölgede sıkça denetim ve kontrollerde bulunuyor.
Peki kuyrukta bekleyenler ne diyor?
Mesai saati başlamadan kapı önlerindeki vatandaşla yaşanılan durumu, konuştuk.

Gün doğumu ile birlikte kuyruklara gelen vatandaşlar, yaşanılan durumdan kendilerinin de rahatsız olduklarını, devlet tarafından yapılan yardımları almak için gelen ihtiyaç sahiplerinin banka önlerine gelmeleriyle yığılmaların yaşandığını belirterek, “Sosyal mesafeye burada uyulmuyor, uyulması da imkansız. Buraya değil polis, çevik kuvvet gelse bile zor sağlanır düzen” derken sırada düzenin olmadığını söyledi. Öte yandan sırada bir düzenin uyarılara rağmen sağlanamadığını söyleyen vatandaşlar, “Sabah 06.00’da başlıyor sıra, insanlar beklerken, birileri öne geçiyor ve sıralarını kapıyor. Bunun önüne geçmek imkansız” dedi.

Kuyrukta beklerken görülen kötü manzaralardan biri de yorularak iş yerlerinin önlerinde oturan ve zaman zaman da uyuyakalan vatandaşlar. İş yeri sahiplerinin de durumdan rahatsız olduklarının farkında olan kuyruktakiler şöyle dedi: “Dükkan sahipleri de rahatsız bu durumdan. Mekanlarının önleri kapanıyor. Ama yapacak bir şey yok. İşletmeci arkadaşlar iki aydan beri ‘Çektiğim çileyi bir ben bir de Allah bilir’ diyor. Haklı. Ne dükkanını açabiliyor, ne oturabiliyor, mekanının önü pislik içinde. Haklı milllet. Ama biz de haklıyız. Herkes haklı.”

Bunun yanında telefonlarına gelen mesajla bildirim alan vatandaşların hep beraber aynı anda harekete geçip banka önlerine geldiğini belirten vatandaşlar çözümlerini şöyle dile getirdi: “Bütün herkes şu an cuma gününden kalan mesajlarla geliyor buraya. Bunun yerine pazartesi 40 kişi, salı 40 kişi olarak buraya gelmeleri sağlanabilirdi. Ya da kimlik numaralarına göre gelmeleri sağlanabilirdi.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu