Genel

Bakan Varank’ın “Saros FSRU” üzerinden muhalefete yönelik eleştirisine Gaytancıoğlu cevap verdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın, Saros FSRU Limanı çıkışına CHP Edirne Milletvekili Okan Gayncıoğlu’ndan cevap geldi. Varank’ın enerji sıkıntısını Saros FSRU Limanı’nın geciktirilmesine bağlayan Varank’a tepki gösteren Gaytancıoğlu, “Saros Körfezi sizin için Katar’ın gazını satmaktan, TÜGVA için yer kapatmaktan başka bir anlam taşıyor mu?” diye sordu.

“O terminali bugün bitirmiş olsaydık…”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’de yaşanan enerji tedariki sorunlarına konusunda bir süre önce açıklama yapmış, “Saros’taki LNG terminali tamamlanmış olsa doğalgaz sıkıntısı yaşamıyor olurduk” şeklinde konuşmuştu. Açıklamasında “Enerji santralleri yapıyoruz, şantiyeleri basıp ‘yaptırmayız’ diyorlar. Ben buradan çağrıda bulunuyorum, gidin araştırın; Saros Körfezi’nde yapacağımız FRSU LNG terminaline kim karşı çıkmış? O işi engellemek için CHP Milletvekilleri neler yapmış? O terminali bugün bitirmiş olsaydık, belki bu sorunu bugün hiç yaşamamış olacaktık İran kaynaklı bir sorun yaşadığımızda açıklama yapıyorlar. Biz her alanda olduğu gibi enerji alanında da bağımsızlığımızı güçlendirmenin derdindeyken, bazıları sadece köstek olmanın derdinde.” ifadelerini kullanan Bakan Varank’a CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu cevap verdi.

“Sadece Katar’ın gazını satmak için yapılan Saros FSRU Limanı’na karşıyım”

Konuşmasına Varank’ın açıklamalarını yanıtlayarak başlayan Gaytancıoğlu, şu ifadleri kullandı: “Ülkemin büyük şansızlığı olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak atanan kişi, artık işe yaramayan kurnazlıkla, AKP’nin öngörüsüzlüğü ve beceriksizliğinin sonucu yaşanan doğalgaz ve enerji krizini Saros’ta Katar aşkı için yapılan FSRU’nun tamamlanmamış olmasına bağlamış. Kısacık bir videoda bu kadar yanlışı ve çarpıtmayı yapmak için AKP’nin Bakanı olmak gerekir. Akla, bilime ve hukuka aykırı, ülkemizin çıkarlarına uymayan, sadece Katar’ın gazını satmak için yapılan Saros FSRU Limanına karşıyım. Projenin her aşamasında karşı çıktım ve bunu Saros’ta yaşayanlarla birlikte yapmanın onurunu taşıyorum. CHP milletvekili olarak beni bu makama seçen yurttaşlarıma karşı görevimi yaptım, yapmaya da devam edeceğim.

“Hesapsızlık ve beceriksizlik nedeniyle Türkiye enerji krizi yaşıyor”

“Suçluluğu, beceriksizliği, basiretsizliği başkalarını suçlayarak; çarpıtarak, modası geçmiş şark kurnazlıklarıyla bastıran ortaoyunun bir parçası olmayacağız. Orta oyunu oynamak isteyen oynasın ama ortada bir gerçek var. Hesapsızlık ve beceriksizlik nedeniyle Türkiye enerji krizi yaşıyor.
Rusya, İran ve Azerbaycan doğalgazının Avrupa’ya taşındığı ülkemizin gaz tedarikinde sıkıntı yaşaması ancak AKP ile mümkün olur. Hiç kimse beceriksizliğini örtmeye, çarpıtmaya kalkmasın. Yaşadığımız durum yönetme becerisini kaybetmiş bir iktidarın eseridir.”

Konuşmasının devamında Varank’a soru sorarak devam eden Okan Gaytancıoğlu, şu ifadeleri kullandı:”

“Saros Körfezi sizin için Katar’ın gazını satmaktan, TÜGVA için yer kapatmaktan başka bir anlam taşıyor mu?”


Daha önce Saray’da çok kaldığı için kendini Türkiye’nin Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak değil de propaganda görevlisi olarak gören, bakanlığından önce kendisine ulufe olarak verilen büyükelçilik unvanını Katar’dan aldığını sananlara şu sorularımıza da kısa cevaplar vermesini istiyoruz.
• Enerji Bakanlığının alanında olan bir konuda hangi bilgilere dayanarak konuşuyorsunuz?
• 20 yıllık AKP iktidarında ne kadarlık doğalgaz depolama yeri yaptınız? Depoladığınız doğalgazla Türkiye’nin kaç günlük ihtiyacını karşılayabilirsiniz?
• Saros FSRU Limanı ile ilgili her biri kendi alanında uzman bilim adamlarınca hazırlanan bilirkişi raporlarını okudunuz mu?
• Her şeyin çözümü FSRU ise İzmir ve Hayat illerimizde bu limanlardan zaten mevcut. Neden bunlar çözüm olmadı?
• Alanınız olmayan konularda bu kadar konuşuyorsanız; lütfen CHP’nin baştan beri karşı çıktığı İstanbul Havaalanı ve Kuzey Marmara otoyolunu nasıl yaptığınızı, yandaşlarınıza para kazandırdığınızı ve CHP’nin itirazına rağmen yapılan bu yerlerin İstanbul’a kar yağışı olan bu günlerde ne kadar işe yaradığını anlatır mısınız?
• Bizim için vatan olan, doğduğumuz ve büyüdüğümüz yerler olan Saros Körfezi sizin için Katar’ın gazını satmaktan, TÜGVA için yer kapatmaktan başka bir anlam taşıyor mu?


CHP Milletvekili açıklamasını, “Sonuç olarak; atanmış da olsa Bakan unvanlı taşıyan birinin, yalan demeye dilimiz varmıyor ama bir dakikaya bir sürü yanlışı, çarpıtmayı yaparak beceriksizliği, hesapsızlığı üstelik alanı olmayan bir konuda açıklama yapmasını kınıyorum. Biz ülkemizi, ülkemizin doğasını, çıkarlarını savunmaya onurla devam edeceğiz. Saros’a saplanmak istenen zehirli Katar hançerini elinde taşıyanlara karşı da sonuna kadar mücadele edeceğiz.” ifadeleriyle sonlandırdı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu