BölgeGenelKÜLTÜRTARİHYaşam

“ATA’ya Saygı Koşusu”na Selanik’ten başlayan Fedai Kürtül, İpsala Sınır Kapısı’nda karşılandı

Cumhuriyetin 100. Yılı nedeniyle 23 Nisan 2023 tarihinde Selanik’teki  Atatürk Evi’nden başladığı koşuyu 19 Mayıs’ta Anıtkabir’de tamamlamayı hedefleyen 1978 Kepirtepe Öğretmen Lisesi mezunu Diş Hekimi Fedai Kürtül, 30 Nisan 2023 Pazar günü Saat 13:00 sıralarında İpsala Sınır Kapısı’na geldi.

Fedai Kürtül, Cumhuriyetin 100. yılında; 2 kıta, 2 ülke, 2 şehir, 2 ev, 2 bayram arasında tek kişilik “ATA’ya Saygı Koşusu“nu 19 Mayıs 2023 Cuma günü Anıtkabir’de tamamlamayı hedefliyor.
30 Nisan Pazar günü Saat 13:00 sıralarında İpsala Sınır Kapısına ulaşan Kürtül‘ü; Kepirtepeliler Eğitim Vakfı Temsilcisi  Murat Özcan, Cumhuriyet Halk Partisi Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek, CHP Edirne Milletvekili Adayı Ufuk Kanışkan, CHP Keşan Kadın Kolları Başkanı Nermin Övünç Arhatır, Beyendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek, ADD Keşan Şubesi Başkanı Yusuf Kılıç, Eğitim-İş Keşan Temsilcilik Başkanı Erol Yazla ile Yönetim Kurulu Üyeleri, Kepirtepeliler Eğitim Vakfı Keşan Temsilcisi Hasan Bölükbaşı ile Muzaffer Özcan ve beraberindekiler karşıladı.

Fedai Kürtül’ün İpsala Gümrük Kapısında karşılanmasıyla ilgili olarak Keşan ADD (Atatürk Düşünce Derneği) tarafından yazılı açıklama yapıldı. Keşan ADD tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer allmakta; “Cumhuriyetimizin 100. yıl anısına Fedai KÜRTÜL’ün bu anlamlı yürüyüşünde onu Türkiye girişinde karşılamaktan onur duyuyoruz. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk,“Türkiye Cumhuriyeti her manası ile büyük Türk milletinin öz ve aziz malıdır. Kıymetli evlatlarının elinde daima yükselecek, ebediyen yaşayacaktır” diyerek Cumhuriyet’e her koşulda sahip çıkılması ve Cumhuriyet’in yeni başarılarla geleceğe taşınması konusundaki sorumluluklarımızı anımsatmaktadır. Bugün, içeride, ülkemizin sosyal, siyasal ve ekonomik alanlarında karşı devrimi gerçekleştirmeyenlere çalışanlara, dışarıda ise emperyalist güçlere karşı Cumhuriyet’in devrimci ve aydınlanmacı ruhunu ilk günkü coşkuyla sürdürmek zorundayız. Bu, Atatürk ve dava arkadaşlarına, bağımsızlık uğruna büyük bedeller ödeyen ulusumuza karşı borcumuzdur. Bizler Atatürk’ün ve onun kurduğu Cumhuriyetin türlü tehlikeler altında olduğunun farkındayız. Yetiştirdiğimiz Türk gençliğini de bu konuda uyanık tutmak asli görevlerimizden biridir.”

FEDAİ KÜRTÜL KİMDİR?

1961 yılında Kırklareli’nin Dolhan köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, Ortaokulu ve liseyi Kepirtepe Öğretmen Lisesinde okuduktan sonra Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesini ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi. Çalışma hayatına Gebze’de serbest diş hekimi olarak devam etmektedir.  Çok sayıda maraton, yarı maraton  ve yol koşularına katılan Kürtül, bireysel olarak “Okulum Sana Koşuyorum” adı altında yaşadığı yer olan Gebze’den mezun olduğu okulu Kepirtepe’ ye (220km) koşarak gitti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu