GenelKeşan

Asırlık konak sanat merkezine dönüştürüldü

Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından, “Tarihi Eser” olarak tescillenen 100 yıllık konak, aslında uygun olarak restore edildi. Keşanlı iş kadını Gülcan Kale tarafından hazırlanan, Keşan’ın restore edilmiş ilk tarihi eser evi unvanı kazanan Keşan Sanat ve Cafe Sanat kapılarını sanatseverlere açtı.

1920’li yıllarda Ermeni bir aile tarafından inşa edilen ve 1950 yıllarında Keşanlı Abdül Kerim Üner tarafından satın alınan tarihi evde, Üner ailesi uzun yıllar ikamet etti. Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından ‘tarihi eser’ olarak tescillenen bina, 2018 yılında Gülcan Kale tarafından satın alınarak, aslına uygun bir şekilde restorasyon çalışmaları başlatıldı.

Kale, restorasyonun yaklaşık 3 yıl sürdüğünü, bu süre zarfında 3 ayrı proje hazırladıklarını ve projelendirme aşamasından sonra Tabiat ve Kültür Varlıkları Kurulunun onay sürecini geçirdikleri ifade ederken, “Onaydan sonra da inşaat süreci başladı. İnşaatı projede uygun bir şekilde gerçekleştirdik. Tescilli bir binamız var. Keşan’ın ilk ve tek tescilli tarihi eser binasını Keşanlıların hizmetine açtık. Bütün Keşan’a kapılarımız açık. Sanatsal etkinliklerimiz olacak. Bu etkinlikler sadece çocuklara yönelik olmayacak yetişkinler de burada sanatla iç içe olsun istiyoruz. Önceden deneyime yeteneğe gerek yok herkese yönelik olacak. Amacımız burada keyifli bir zaman geçirmek olacaktır. Herkesi buraya davet ediyoruz.” dedi.

Binanın ilk yapıldığı zaman konağı inşa eden ustaların çalışmalarına dikkat çeken Evrim Kale ise; bu sayede bina ve içindeki hiçbir şeye zarar gelmediğini söyleyerek, “Evin pencereleri plastikti. Her yer kapalıydı. Kitaplar alt katta duruyordu. Hiçbirisinde de rutubet ve küf yoktu. Evin genelinde rutubet yoktu. Hemen yanında bulunan kuyu 17 metre derinliğinde anladığımız kadarıyla, ustaların da söylediği tüm satıh sularını çekiyor. Evin altında rutubet bırakmıyor. Bu sisteme göre planlandığını tahmin ediyoruz.” dedi.

Keşan’ın ilk ve tek tescilli eser binasını kazandırdıklarını kaydeden Gülcan Kale, son olarak “Sanata duyduğumuz sevginin temel değerimiz olduğu merkezimizde, yaratıcı ve keyifli atölyeler yapıyoruz. Eğitmenler eşliğinde kendi eserlerini yaratmak isteyen sanatseverlerin önceden hiçbir tecrübesi olmasına gerek yok. Atölye için gerekli tüm malzemeleri ve hoş sohbetimize eşlik edecek kahvemizi sizler için biz hazırlıyoruz. Sizlerden istediğimiz tek şey bol kahkaha ile gelmeniz. Bahçemizde sabah kahvaltısı, zengin kahve menüsü ve leziz pastalarımız ile sizlerle buluşmayı bekliyoruz. Özel günler, kutlamalar ve toplantılar için size özel mekanlar sunuyoruz. Kapımız herkese açık.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu