GündemÖZEL HABER

Aşı olanlardan olmayanlara hem eleştiri, hem çağrı!

Türkiye 6 Eylül itibariyle koronavirüs ile mücadele yeni bir döneme giriyor. Buna göre aşı olmayan kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilecek. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bazı faaliyetlerden kısıtlanacak.
İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgenin yürürlüğe girmesine bir hafta kala sokağa çıktık ve halkın nabzını tuttuk. Aşı olmayanlara PCR zorunluluğu için konuşan vatandaşların büyük bir bölümü uygulamayı yerinde buldu. Bazı aşı karşıtları tarafından genelge eleştirilirken, aşı olmayı reddedenler için ‘Aşı olmayanlara bakkalda ekmek vermesinler’ diyenler de vardı.

“Aşı olmayanlar karantinaya alınmalı”

“Aşı olan insanların hastalığa yakalanma ihtimalleri olabiliyor ama ölüm oranları sıfır. Bence herkes aşısını yaptırmalı, asıl aşısını yaptırmayanların karantinaya alınması lazım. Böylece aşı olan ve olmayanların arasındaki farkın da ortaya çıkması gerek. Bir de düğünlerde maske kuralına kimsenin riayet etmediğini görüyorum, aşı olalım ve maskemizi takalım yoksa bu hastalık bitmeyecek.”

“Aşı olanlar kısır olacak”

“Peki aşıdan ölenleri ne yapalım? Ben hiçbir şey görmedim ama yaşayanlar var. Yaşlı bazı kişiler kan pıhtılaşmasından gitti. Gençler de aşıdan kısırlaşacak. Bence aşı olunmaması gerekiyor, iyi insan neden aşı olsun? Ya çocuğunuz olmazsa ne yapacaksınız?”

“Aşı olmayanlara bakkalda ekmek bile verilmesin”

“Devlet çok yumuşak davranıyor, böyle giderse olmaz. Sert yapsınlar. Aşı olmayanları ifşa etsin ortaya çıkarsın. Bu insanlar neden aşı olmuyor? Zaten ekonomi çok kötü, bir de kapanma olursa ne yaparız? Aşı olmayanlara büyük ceza yazsınlar. İşe almasınlar, iş yerlerine sokmasınlar, hiç bir şey yaptırmasınlar. Ellerini kollarını bağlasınlar. Bankaya gittiklerinde işlemini yapmasınlar. Bakkala, fırına gittiklerinde ekmek dahi vermesinler. Böyle yapsınlar da bakalım sonra ne olacak? Önünde sonunda o aşıyı olacaklar.”

“Veliler de aşılanmalı”

“Öğretmenlere aşı mecburi tutuluyor, okula öğrencilerini yollayacak velilerin de aşılarının olmaları gerekiyor. Fakat velilerin bir çoğu aşısız. Onlar okula giden çocuklarla birlikte aynı evde yaşadıkları için mutlaka aşı olmaları gerekiyor.”

“Yalan yanlış bilgilere inanıyorlar”

“Ölenlerin %95’i aşı olmayanlardan oluşuyor. Yazık günah. Olmayanlar neye inanıp neye güveniyorlar bilemiyorum. Sosyal medyada yalanlar dolaşıyor, bunlara inanıp o göre hareket ediyorlar.”
“Neye inat ediyorlar anlamıyorum. İnsanlar patır patır ölüyor, buna karşı zırh giymek lazım. Hazırlıklı olmak lazım, ben de hasta oldum, eşim de oldu. Az kalsa entübe olacaktı eşim. Lütfen herkes aşısını olsun.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu