EkonomiSon DakikaSON DAKİKA

Asgari ücreti Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: 4 bin 250 lira!

20222 yılı asgari ücret açıklandı.  İşçi, işveren ve hükümet tarafından oluşan Asgari Ücret Komisyonu son toplantısını gerçekleştirildi.
Milyonların nefesini tutarak beklediği açıklamayı yapan Erdoğan yeni asgari ücreti en alt rakam olarak 4 bin 250 lira olarak açıkladı.  Asgari ücret artışı yüzde 50 seviyesinde gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan asgari ücret için işçi tarafı “Kamuoyunun beklentisi yakalandı sayılır” dedi.

“Son 50 yılın en yüksek artışı”

Erdoğan’ın açıklamasından bölümler ise şöyle: “Son 50 yılın en yüksek artışını ifade eden asgari ücret artışı yüzde 50 seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu artışla çalışanlarımızı fiyat artışları karşısında ezdirmeme kararlılığımızı ortaya koyduk. Ülkemizin içinde bulunduğumuz şu süreçte çalışanlarımız fazlasını hak ediyor. Çalışan olmadan işveren olmaz, işveren olmadan çalışan olmaz.”

Damga vergisi ve gelir vergisi kaldırıldı

“Yeni asgari ücret düzenlemesi ile birlikte on yıllardır konuşulan bu özlemi hayata geçiriyoruz. Önümüzdeki yıl başından itibaren asgari ücretten alınan gelir vergisi ve damga vergisini kaldırıyoruz. Bu iki verginin kalkmasıyla işveren kesimini 450 TL ilave yükten kurtarıyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu