EğitimSağlık

Artan covid-19 vakalarına yönelik ortak açıklama: “5 -11 yaş grubu çocuklar aşılanmalı”

Dünya çapında beklenenden önce artışa geçen korona vakalarına karşı okullar açılmadan önce Keşan’da eğitim ve sağlık camiası ortak açıklama ile 12 yaş altı çocuklar için aşılama talep etti. Çocuklar arasında ve daha sonra ailelere de sıçraması endişelerinin dile getirildiği toplantıda, “Aşı her çocuğun hakkıdır!” ifadelerine yer verildi.

Aşı ve çocuklar konulu yapılan ortak bildirinin basın toplantısına, TTB Edirne Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Uzman Doktor Uğur Özdağlı, Eğitim Sen Keşan Temsilcilik Başkanı Vedat Bulut ve Eğitim İş Keşan Temsilcilik Başkanı Erol Yazla katıldı.
Dr. Uğur Özdağlı tarafından okunan bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Corona pandemisi  bu döneminde, ülkemizde ve tüm dünyada özellikle yeni varyantların  hakim olması ile vaka sayılarında ciddi artış görülmektedir. Aşısız insanlarımızın kaybedilmesini üzülerek takip etmekteyiz. Kayıplarımızı azaltmak ve hayata devam edebilmemizin yolunun maske, mesafe, hijyen, bulunduğumuz ortamların havalandırılması, aşılama ve artık enfekte kişilerin zamanında tedavisi olduğu açıktır.Aynı zamanda aşı olanların antikor seviyeleri 4-6 ay içinde azaldığı için mutlaka hatırlatma dozlarını da yaptırmalarını öneriyoruz .

5-11 yaş grubu çocuklar aşılanmalı mı?  

Pandeminin başından beri dünyada milyonlarca bu yaş  grubu COVID-19 enfeksiyonu görülmüştür. Çocuklarda ne kadar da genellikle hafif enfeksiyona neden olsa da, çocuklarda da ağır enfeksiyon, hastaneye yatış ve kayıp görülebilmektedir. Bilinmelidir ki, çocukların da COVID-19 ile enfekte olma olasılığı yetişkinler kadardır.Çocuklarla ilgili yapılan son çalışmalarda 12 yaşını tamamlamış gurubun aşılandığını ve erişkinlerden farklı bir yan etki olmadığını gördük.

Son yaşanan vaka artışları göstermiştir ki, vakaların %30’u çocuk yaş grubundadır. Bu da aşısız çocukların enfeksiyona çok açık olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle çocuklarımızı Covid-19 a karşı mutlaka aşılamalıyız.

Çocuklar:

  • COVID-19 nedeni ile hasta olabilir
  • COVID-19 hastalığı nedeni ile kısa dönemde solunum sıkıntısı, uzun dönemde bilinen MIS-C ve bilinmeyen birçok ciddi sağlık sorunları yaşayabilir
  • COVID-19 pozitif olduktan sonra evde, okulda veya kreşte arkadaşları ve yüksek riskli akrabalarına bulaştırabilirler
  • Pozitif olmaları nedeni ile hem eğitim hem de sosyal yaşamdan izole olmanın ciddi sorunları ile karşılaşabilirler
  • Çocuklarda da hayati risk oluşturmaktadır.

Çocuğunuzu ve kendinizi aşılayarak, ailenizi ve toplumu korumaya yardımcı olun!

5 yaş üstü çocuklarımızın aşılanması ile Covid-19 enfeksiyonu geçirme ihtimalleri ciddi oranda düşecektir. Daha önce de belirttiğimiz gibi:

  • 5 yaş üstü çocukların aşılanması, ile aşı için uygun olmayan 5 yaş altı kardeş ve enfekte olma durumunda ağır hastalık geçirme riski olan aile bireylerinin korunmasına yardımcı olacaktır.
  • Aşı, çocukların COVID-19’a bağlı ağır hastalık geçirmelerini önleyecektir.
  • 5 yaş ve üzeri çocukların aşılanması, onların eğitimlerine ve sosyal etkinliklerine devam etmelerini sağlayacaktır. Bu da sürdürebilir yüz yüze eğitim, çocukların sosyal gelişimi, yani gelecekleri için hayati derecede önemlidir.

Aşılar güvenli mi ?

Yapılan aşı çalışmalarında çocuklarda aşıların güvenli olduğunu , aşı uygulamalarında yaşanan bildik sorunlar dışında bir sorun oluşturmadığı kanıtlanmıştır .

Aşı her çocuğun hakkıdır! 

COVİD-19, SARS-Cov-2 enfeksiyonu hem erişkinlerde hem de çocuklarda ciddi, ağır hastalığa, hayati risk oluşturan sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle çocuğunuzu mutlaka aşılatınız.

5-11 yaş için ilgili 2 doz (10 μg, 0.2mL) 3 hafta ara ile uygulanması önerilmektedir. Aşı sonrası kolda ağrı, kızarıklık ve şişme gözlenebilir. Çocuğunuzda yorgunluk, baş ağrısı, kas ağrısı, titreme, ateş ve mide bulantısı gözlenebilir. Bu durumda  parasetemol veya ibuprofen kullanılabilir.

Sürdürülebilir yüz yüze eğitim, maske-mesafe kuralları içinde sosyal yaşamın ve ekonomik yaşamın devamı için mutlaka Covid-19 aşılarının zamanında yapılması hayati derecede önemlidir.

Aşı önce çocuğu, sonra arkadaşlarını ve sınıf öğretmenlerini, evde anne baba ve diğer aile büyüklerini korumak için elimizde en büyük silahtır.

Bugün Corona virüsünün sürekli değişerek yine , yeniden hastalık yapma sebebi maalesef aşısız insanlarda kolayca yaşayabilecek ve varlığını devam ettirecek uygun bir ortam bulmasıdır.

Kendinizi ve çocuklarınızı COVID-19’a karşı uygun zamanda, onaylı aşılarla aşılayarak .kendinizi, ailenizi, sevdiklerinizi hem de toplumumuzu enfeksiyona karşı koruyabilirsiniz.

“Aşılama çalışmaları biran önce başlatılmalı”

Özdağlı’nın ardından, Eğitim Sen Keşan Temsilcilik Başkanı Vedat Bulut konuştu. 12 Eylül’de eğitim-öğretimin başlayacağını hatırlatan Bulut, “Milli Eğitim Bakanlığı ve Bilim Kurulu, Sağlık Bakanlığıyla bir araya gelerek, okullar açılmadan 5-11 yaş arasındaki çocukların aşılanması için çalışma yapılmalı. Ailelere sesleniyorum: çocuklarınıza mutlaka aşı yaptırın. Çocuklarımızda güvenle okullarına gider. Aşılar yapılırsa, toplum sağlığı da etkilenmemiş olur. Eğer aşılama çalışmaları yapılmazsa yeniden kapanma sürecine girilebilir. Bunların önüne geçilmesi aşılama çalışmaları biran önce başlatılmalı.” dedi. 

“Okullarda temizlik personeli yok”

Yaz tatili döneminin sona ermesiyle birlikte çocukların farklı şehirlerden okullarına dönüş yapacağının altını çizen Erol Yazla, “Okullarımız coronavirüsün kuluçka merkezi olmasın diyoruz. Tatil dönüşü gerekli önlemler alınmazsa, okullarımızda yine vakalar artacaktır. Bunların yaşanmaması için aşılama çok önemlidir.” şeklinde konuştu.
Okullarda kadrolu hizmetli olmadığına vurgu yapan Yazla, sözlerini şöyle tamamladı: “Geçtiğimiz yıllarda, devlet hizmet alımını okullar açıldıktan sonra yaptı. Bu aşamada kadrolu temizlik personeli atamak mümkün değil. Biran önce hizmet alımı yapılmalı. Okullarımız temiz ve hijyenik bir ortamda eğitim-öğretime hazırlanmalı. Okullarımızın bir çoğunda temizlik personeli yok.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu