Haberler

Arazi dağıtımının adil olmadığını savunan üreticiler, çözümü Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bekliyor

Keşan’a bağlı Türkmen Köyü’nde bamya ekerek geçimini sürdürmeye çalışan üreticiler, hazineye ait tarım arazilerinin eşit dağıtılmadığını iddia etti.

Bamya üretiminin yoğun olarak yapıldığı bölgede üreticilik yapan Ercan Çarpan, geçmiş yıllarda topraksız olan köy halkına 20’şer dönüm yer verildiğini, daha sonra artan nüfusla birlikte 20 dönüm olan arazi yerlerinin 10’ar dönüme ardından da 5’er dönüme düşürüldüğünü öne sürdü.
Bu süreçte haksızlığa uğradıklarını, ekonomik durumu iyi olan üreticilere daha fazla yer verildiğini ve kendilerinin kiralamak için dahi tarla bulamadıklarını vurgulayan Çarpan, arazi dağıtımı konusunda köy muhtarlığının keyfi davrandığını da iddia etti.

Çarpan, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Köyde toprağı olmayan vatandaş, <Belki hakkımıza 5-10 dönüm bamya ekecek kadar arazi düşer> diyerek beklerken, toprakların el altından parsellenerek, muhtarın yakın çevresi ve köyün zenginleri tarafından paylaşıldığını gördük. Birlik yaparak muhtar seçtik, ancak o da bize sırt çevirdi.”

Türkmen Köyü Milli Eğitim Kalkınma Derneği Başkanı Serdar Karatepe de, hazine arazilerinin paylaşımında Roman vatandaşların haklarını alamadıklarını  öne sürerek, “2016 yılında gelen toplulaştırma memurları yerlerin eşit şekilde dağıtılacağını söyledi. Ancak gelinen noktada sonucun söylendiği gibi olmadığını görüyoruz.” dedi.  
Öte yandan Türkmenli üreticiler, muhtar azalarının, arazilerinin mera olacağını ve kimsenin ekemeyeceğini söylediklerini de iddia ediyor.
Üreticiler, verilen sözlerin tutulmasını ve kendilerine de verilmeyerek meraya dönüşeceği ifade edilen arazilerin, kimsenin ekememesi için en kısa sürede meraya dönüştürülmesini beklediklerini dile getiriyor.

Türkmenli olan AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal?ın  da yaşanan mağduriyeti bildiğini kaydeden üreticiler, sorunun bir an önce çözüme kavuşturulması için Aksal?a çağrıda bulunuyor.

“Bize ancak Cumhurbaşkanımız yardım eder”

Sesini duyurmaya çalışan Türkmenli bir kadın üretici ise, “Bize kimse yardım edemez. Bize ancak Cumhurbaşkanı yardım eder. Oradan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gelecek bu işi düzeltecek, bize yerlerimizi verecek.” şeklinde konuştu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu