EğitimGenelSiyaset

Aksal: “Üniversite sayımızı 207’ye akademisyen sayımızı 182 bine çıkardık”

TBMM KEFEK Başkanı, AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal; üniversitelere yapılan yatırımlar ve gençlik üzerine değerlendirmelerde bulundu.

“78 olan üniversite sayısını 207’ye çıkardık”

“Ülkemizi iktidara geldiğimiz ilk günden beri, eğitim, bilim, teknoloji temelleri üzerinde geliştirme hedefindeyiz.” diyen Aksal, “Dünya’nın hızına ayak uydurabilmek için, yaşanan gelişmeleri ülkemizin değerleri ve potansiyeli ile yoğurmak üzere bir çok alanda olduğu gibi eğitim alanında da reformlara imza attık. Gençlerimizi hayata hazırlayan eğitim yuvası üniversitelerimizin sayısını bu süreçte 78’den 207’ye, akademisyen sayımızı 70 binden 182 bine çıkardık.”

“Yurt sayısı 778’e yurt kapasiteleri de 747 bine yükseldi”

Üniversitelerde öğrenim gören gençlerin artan barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla, günün koşullarına uygun projelendirilen yurtların sayısının 190’dan 778’e, yurt kapasitelerinin de 182 binden 747 bine yükseltildiğini belirten Aksal, sözlerine şöyle devam etti:
“Yurtlardaki öğrencilerimiz için aylık 750 TL beslenme yardımından internet erişimine kadar desteklerimiz günden güne artıyor.
İsteyen her öğrencimize lisansta 850, yüksek lisansta 1.700, doktorada 2.550 TL aylık burs-kredi veriyoruz.
Ülkemizin dört bir yanında 399 gençlik merkezimizle, 299 genç ofisimizle, 43 gençlik kampımızla  gençlerimize kendilerini geliştirme imkanı  sunuyoruz.

Spora ve sporcuya verdiğimiz desteğin göstergesi olarak ülkemizde 4 bin 126 spor tesisiyle hizmet veriyoruz. Son yıllarda artan başarılarımızla gurur duyuyor, gençlerimizi teşvik ediyoruz.
Lisanslı sporcu sayımızın 278 binden 11 milyon 300 binin üzerine çıkması bizler için gurur kaynağıdır.

Gençlerimizin, ülkemizi geleceğe taşımak üzere emanet edeceğimiz nesillerin her daim yanındayız.
Bu vizyon ile vatanına faydalı olmak isteyen tüm gençlerimize teşekkür ediyorum.

Sevgili gençler, sizlere bu ülkenin bayrağını devralıp ileriye taşıyacağınız nice başarı dolu hayatlar diliyorum.“

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu