Gündem

Aksal KDV indirimini değerlendirdi

AK Parti Edirne Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı Fatma Aksal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı gıda ürünlerinde KDV indirimine dair açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanlığınca düzenlenen “Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri” tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, “KDV Sistemini Sadeleştirme Programı” kapsamında temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV’yi yüzde 1’e indirdiklerini açıklamıştı. Resmi Gazete’de yayınlanan karar sonrası Milletvekili Aksal şunları kaydetti:

“Tüm dünyayı etkisi altına alan küresel bir pandemi ile mücadele ediyoruz. Bunun en önemli yansımalarından biri de uluslararası boyutta gıda fiyatlarındaki artış. Ulaşım ve tedarik zincirinin sekteye uğraması ile dünya çapında yaşanan bu salgının ekonomik yansımalarını en aza indirgeyebilmek adına çalışmalar yapıyoruz. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı temel gıda ürünlerindeki KDV’nin yüzde 8 den yüzde 1’e indirilmesi ile enflasyonun tüketiciler üzerindeki yükünü azaltacağız. Ayrıca bazı gıdalarda toptan ve perakende de uygulanan farklı KDV oranlarını da kaldırarak, uygulamada kolaylık sağlamayı amaçlıyoruz. KDV nin sadeleştirilmesi çalışmalarımız adına çok önemli bir adım atmış bulunmaktayız.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu