Haberler

Aksal, Kanal İstanbul ve Libya Tezkeresi’ni değerlendirdi

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, dün meclisten geçen Libya Tezkeresi ve Kanal İstanbul konusunda açıklamalarda bulundu. Libya’ya asker gönderilmesi konusunda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Trablusgarp’ta bulunmasını örnek veren Aksal, Kanal İstanbul için de karşı çıkan Cumhuriyet Halk Partisi için “Maalesef CHP, ‘istemezük partisi’ olmanın ötesine gidemedi, CHP’nin karşı çıktılarını yapmasaydık, taş üstüne taş koyamazdık” dedi. Libya’yla yapılan münhasır ekonomik bölge anlaşmasının ardından Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin tezkere TBMM’de kabul edildi. 184 oya karşı 325 oy ile meclisten geçen tezkere ile artık, Gazi Mustafa Kemal’in de bizzat katıldığı Trablusgarp Savaşı’ndan 107 sonra Türk Askeri, Libya’ya girebiliecek.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Edirne Milletvekili ve Merkez Karar Yürütme Kurulu üyesi Fatma Aksal, ilk olarak Libya ile yapılan anlaşmayla ilgili konuştu. Akdeniz’de yapılan hamle ile ilgili açıklamada bulunan Aksal, “Yunanistan’ın bütün hedefi Türkiye’nin deniz sahasını Antalya Körfezi’ne kısıtlamaktı; ama yaptığımız bu tarihi anlaşma ile güney sınırlarımız garanti altına aldık” dedi. Mecliste tezkereye karşı çıkan Cumhuriyet Halk Partililerin eleştirilerine de Atatürk’ten örnek veren Aksal, “CHP’liler diyor ki ‘ne işimiz var Libya’da?’ ben de sorarım Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ne işi vardı Libya’da? Biliyorsunuz gitmesi yasak ve ağır hastaydı; buna rağmen Libya’ya gitti. Libya bizim aiçin hayati önemdedir, tarihi ve kültürel bağlarımız vardır. Güney sınırımızın güvenliği için bu anlaşma çok önemliydi ve bu anlaşmayı dün 325’e 184 oy ile geçirdik, ben hayırlı olmasını diliyorum.”Dedi.

Kanal İstanbul için de proje hakkında uzun çalışmalar yapıldığını, kaydeden Aksal, dünyadaki diğer kanalları örnek gösterdi. “Bu ülkeler, bu kanallardan korkunç derecede gelir elde ediyorlar; ama biz boğazlardan geçiş için ücret alamıyoruz. Bazen de gemiler geçmek için günlerce bekliyorlar. Kanal İstanbul projesini Allah’ın izniyle yapacağız ve Türkiye denizcilik anlamında dünyada söz sahibi olacak” diyen Aksal, projeye karşı çıkan CHP’yi de yapılacak her projede karşı çıktıklarını dile getirerek eleştirdi. “Neye karşı çıkmadılar ki? Süleyman Demirel, Boğaz Köprüsü’nü yaptırmaya kalktı, ‘yaptırmayız’ diye ayağa kalktılar. Rahmetli Özal, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü yaptırmaya kalktı, ‘yaptırmayızdiye ayağa kalktılar. Marmaray’a karşı çıktılar, barajlara karşı çıktılar. Biz eğer ‘yaptırmam’ dediği işleri yapmasaydık bugün taş üstüne taş koyamazdık. Karşı çıkmadıkları hiçbir şey yok.” Diyen Aksal, AK Parti ve ondan önceki sağ partilerin yaptıklarının saymakla bitmeyeceğini kaydederek, “Maalesef, CHP sadece ‘istemezük partisi’ olmanın ötesine gidemedi, onun için Kanal İstanbul’a destek vermelerini beklemiyoruz. Biz önümüze bakıyoruz. Ülkemiz, milletimiz için doğru olduğuna inandığımız projeleri yapmaya devam edeceğiz, en kısa zamanda ihalesini yapıp, millete kazandıracağız” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu