Gündem

Aksal, kadın cinayetleri hakkında konuştu

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal son kadın cinayetleri hakkında konuştu. Konun herhangi bir partinin tekelinde değil, siyaset üstünde bir mesele olduğunu belirten Aksal muhalefet partilerine seslenerek, “Lütfen ikiyüzlülüğü bırakın. Kadın meselesini çözeceksek, kadına karşı şiddeti önleyeceksek bunu hep birlikte yapacağız.” dedi.

“İki yüzlülükle bu meseleyi çözemeyiz”

İlk olarak Cumhuriyet Halk Partisi’nde yaşandığı iddia edilen taciz vakaları ile ilgili yapan Aksal, şu ifadeleri kullandı: “CHP teşkilatlarında gün geçmiyor ki bir taciz, tecavüz iddiasıyla karşı karşıya kalmayalım. İstanbul’da başladı. Maltepe teşkilatında bir kadın tacize uğradığını söyledi. Ondan sonra arkası geldi. Son olarak da Konya İl Başkanı bir taciz iddiasıyla gündeme geldi. Ülkeye bir bakıyorsunuz belediyelerde hırsızlık, teşkilatlarda taciz, tecavüz olayları. Biz her zaman söylüyoruz taciz, tecavüz olayı bir siyasi partinin tekelinde değildir. Üzülerek söylüyorum siyaset üstü bir mesele ve biz bunu tüm siyasi partilerde görebiliyoruz. Ama bizim buradaki itirazımız muhalefetin samimiyetsizliği ve iki yüzlülüğüne. Her defasında iktidarı suçlayan, meclis kürsüsünde AK Partiye parmak sallayanlar nedense bu olaylar kendi teşkilatlarında yaşanınca üzerini örtmeye çalışıyorlar. İstanbul CHP İl Başkanının insanlara sessiz kalmaları yönünde telkinde bulunduğunu biliyoruz. Konya’da ona keza. Kendilerinde bu olaylar yaşanınca ne hikmetse sessiz kalıyorlar. CHP milletvekili meclis kürsüsünde çıktı dedi ki; ‘Evet bu olaylar CHP’de yaşanıyor. Ama bunun suçlusu İktidar partisidir.’ Ben burada tüm partileri samimiyete davet ediyorum. İki yüzlülükle biz bu kadın meselesini, kadına şiddeti, tacizi çözemeyiz.

“Kendilerine gereken yasal ve psikolojik desteği vereceğiz”

Ben KEFEK başkanıyım. KEFEK 2009 yılında kadın haklarının korunması ve kadın – erkek fırsat eşitliğinin sağlanması amacıyla kuruldu. Tacizden, tecavüzden, şiddetten daha büyük bir kadın hakkı ihlali olamaz ve KEFEK başkanı olarak biz bir çağrıda bulunduk. Dedik ki; ‘CHP teşkilatlarında da tacize, tecavüze uğrayanlar varsa, bulunsunlar gelsinler, komisyonumuza başvursunlar.’ Biz kendilerine gerekirse yasal konularda ve psikolojik konularda her türlü desteği sağlayacağız. CHP teşkilatlarında tacize uğradıklarını iddia eden kişilerden komisyonumuza başvuru oldu. Başvuruları aldık ve uzman heyetimizle birlikte bu iddiaları değerlendiriyoruz. Kendilerine gereken yasal ve psikolojik desteği vereceğiz.”

“Şiddete uğrayan son bir kadın kalmayana dek mücadelemizi sürdüreceğiz”

Dün gerçekleşen 3 kadın cinayetini de hatırlatan Aksal, KEFEK olarak konu üzerinde titizlikle çalıştıklarını belirterek, “Dün içimizi yakan 3 tane daha kadın cinayeti meydana geldi. Üzülmemek elde değil, içimiz yandı. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hala kadına karşı şiddeti çözebilmiş,kadın cinayetlerini önleyebilmiş değiliz. Burada ülke olarak; siyasi partiler, bütün kurumlar, toplumun her kesimi ile el ele vererek çok ciddi bir mücadele vermemiz lazım. Biz AK Parti olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ‘Şiddete Karşı sıfır tolerans ilkesi’ ile iktidara geldiğimiz günden beri mücadele ediyoruz. 2009 yılında KEFEK’i kurduk. Kadın beyanını esas 6284 sayılı kanunu yine AK Parti iktidarı döneminde hayata geçirdik. Biz çok ciddi bir mücadele veriyoruz. Son olarak da İç İşleri Bakanlığımızın ‘KADES’ diye bir programı var. Ben buradan bütün kadınlarımıza seslenmek istiyorum. Lütfen bu programı telefonunuza indirin ve bir şiddete maruz kalacağınızı hissettiğiniz anda tek bir tuşa basın ve yaklaşık 3 – 4 dakika içerisinde emniyet güçleri size ulaşsın. Bu program da şiddete maruz kalmanın önüne geçiyor. Biz gece – gündüz mücadele ediyoruz. Şiddete uğrayan son bir kadın kalmayana dek mücadelemizi sürdüreceğiz. Buradan muhalefeti samimiyete davet ediyorum. Lütfen ikiyüzlülüğü bırakın. Kadın meselesini çözeceksek, kadına karşı şiddeti önleyeceksek bunu hep birlikte yapacağız.” şeklinde konuştu ve şiddete karşı KADES uygulamasının önemine değindi.

“İddialar vahim”

Son olarak, geçtiğimiz Temmuz ayında meydana gelen Pınar Gültekin cinayeti hakkında, acılı aileye bir CHP’li milletvekilinin teklif iddiaları hakkında görüş bildiren Aksal, “O çok vahim bir iddia.” diyerek şu sözleri kaydetti: “Biliyorsunuz Muğla’da Pınar isimli bir genç kızımız çok vahşice, bir bidona koyulup yakılarak ve üzerine beton dökülerek öldürülmüştü. Hürriyet Gazetesi’nde bir köşe yazarı CHP Muğla Milletvekilinin aileyi aradığını ve davadan vazgeçmesini istediğini söylüyor. Bu bir iddiadır ama çok vahim bir iddiadır. İnşallah doğru değildir. Hele de milleti temsil eden bir vekilinn böylesine acılı bir olayda aileyi arayarak bu teklifi yapması asla kabul edilemez. CHP yine bu konularda sessiz kalıyor. CHP’nin bir an önce disiplin mekanizmasını çalıştırarak bu işin doğrusunu araştırarak işin aslını öğrenmesi lazım.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu