GündemKeşanSiyaset

Aksal; hastane, meydan projesi, zamlı faturalar, OSB, sahiller ve TOKİ konusundaki soruları cevapladı

AK Parti Edirne Milletvekili ve TBMM KEFEK Başkanı Fatma Aksal, Keşan’da basın mensuplarının sorularını cevapladı. Gündem değerlendirmesi yapan ve bölgedeki son gelişmeler hakkında bilgiler veren Aksal, sağlık, meydan projesi, zamlı faturalar, OSB, sahiller ve TOKİ konutları hakkında soruları cevaplandırdı.

Toplantının açılışında 2022 yılı bütçe görüşmeleri ve alınan kararlar hakkında değerlendirmede bulunarak sözlerine başlayan Aksal, Türkiye ve Keşan gündemiyle ilgili olarak satırbaşlarıyla şu ifadeleri kullandı:

“Nisan-Mayıs aylarına doğru pandeminin etkisini kaybetmesini bekliyoruz”

“2022 yılı bütçemizi yaptık. 2 yıldır zor bir süreçten geçiyoruz, pandemi sebebiyle bütün dengeler bozuldu; ama AK Parti iktidarı olarak yaptığımız yatırımlar sayesinde çok büyük can kayıpları olmadan süreci yönettik ve yönetmeye devam ediyoruz. Can kayıpları, vaka oralarına göre büyük ölçüde azalmış durumda. Nisan-Mayıs aylarına doğru pandeminin bütün dünyada etkisini kaybetmesini bekliyoruz.”

“Hükümet Konağı kent merkezinde olacak”

“Keşan’da bir çok projemiz var; bunlardan benim en çok önemsediğim projelerden biri de Keşan meydan projesidir. Çizimi yapıldı. 2023 yılına kadar Keşanlılar’a söz verdiğimiz gibi bu projeyi de gerçekleştireceğiz. Hem Hükümet Konağı hem de Emniyet Müdürlüğü’nü altında otopark olacak şekilde yeniliyoruz. Hükümet Konağı şehrin merkezinde olması gerek, Emniyet Müdürlüğü de aynı yerinde kalacak. Yerimizi biraz öne çekerek genişleteceğiz. İnternetten yapılan işlemler ile birlikte o kadar kocaman binalara ihtiyaç olmadığını ve işlevsel binalara ihtiyacımız olduğunu gördük. En geç 2023 yılına kadar binayı tamamlamayı planlıyoruz. Önünde de meydanımızı yapacağız. Keşan’ın çehresi değişecek dedik ve değiştirmeye de devam ediyoruz. Ayrıca Keşan’da ağır ceza mahkemesi kuruldu, atamalar Haziran ayında yapılacak. Biz inşallah oraya ek bina bina da yapacağız.”

OSB’de son durum

“Keşan Gıda İhtisas OSB’de yer tahsisi ve ÇED raporuyla ilgili çok uzun bir süreç geçirdik. Muhalefet, ‘Ormanları yok ettiler’ diyor; ama elini vicdanına koyan hiç kimse bu alanın mera veya orman olduğunu söyleyemez. Konu Milli Emlak’ta tapu aşamasına geldi. İnşallah en kısa zamanda altyapı çalışmaları tamamlanacak ve yatırım programına dahil edilecek.”

Keşan’da sağlık ve asayiş

Aksal’ın gündem değerlendirmesinin ardından soru-cevap bölümüne geçildi. Gazeteciler tarafından Keşan Devlet Hastanesi’ndeki doktor sıkıntısının yanında malzeme sıkıntısı yaşanıp yaşanmadığına yönelik soruya, “Bilgim yok, hemen takip edelim. Malzeme olması lazım, neden yokmuş tabini yaparız; ama doktor konusunda Edirne olarak doktor anlamında en iyi durumda olan illerden biriyiz. Çocuklar artık doktor olmak istemiyor. Doktor ihtiyacımız var. Biz çalışmaya devam ediyoruz.” diyerek cevap veren Aksal Keşan’da çok sık rastlanan hırsızlık olayları ve personel durumu ile ilgili olarak Edirne İl Emniyet Müdürlüğü ve Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü ile görüşmeler yapacaklarını söyleyerek “Hırsızlık olayları kabul edilemez, vatandaşlar olarak duyarlı olalım ve şikayet edelim. Biz de konunun takipçisi olalım” dedi.

“Milletvekillerimizden yüzde 45’i koronavirüse yakalandı”

Emekli ve emekli memur maaş farklarının henüz yatırılmadığına ilişkin soruya yanıt veren Aksal, “Bunların hepsinin kanun olarak meclisten geçmesi gerekiyor. Perşembe günü meclisten geçti ve onaylandı. 28 Ocak olarak biliyorum. Bazen Genel Kurul’da çalışmalar bazen çok uzayabiliyor. Muhalefet sürekli olarak yoklama istiyor, tabii ki de iktidarın görevidir meclisi çalıştırmak; ama siz de takdir edersiniz ki olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. Vakalar TBMM’de çok yüksek. AK Parti grubu olarak milletvekillerimizden yüzde 45’i koronavirüse yakalandı. Son günlerde 11 vekil daha oldu. Bu durum çalışma şartlarını zorlaştırıyor. Muhalefet engellemek için elinden gelen çabayı gösteriyor ve sürekli olarak yoklama istiyor. İş uzuyor. Bir hafta önce planlıyorduk, süreç bu sebepten dolayı uzadı.” dedi.

Elektrik faturaları

Aksal’a bir sonraki soru, yeni yıl ile birlikte gelen elektrik faturalarına yapılan son zamlar hakkında oldu. Vatandaşlar tarafından büyük şikayet konusu haline gelen elektrik faturalarına zamların erken yansıtıldığı iddialarına yanıt veren Aksal, şu ifadeleri kullandı: “Konu hakkında çalışma yapılıyor. Vatandaşlarımız usulsüz olduğu düşündükleri faturalara itiraz etsin. Kendi petrolümüz için çok ciddi gayretimiz devam ediyor. İnşallah 2023 yılında kendi doğalgazımızı ocaklarımızda yakmaya başlayacağız; ama bu süreye kadar dışardan alıyoruz ve bütün dünya sıkıntı yaşıyor. Bugün Almanya, İngiltere uçaklarının Ukrayna’ya uçması için hava sahasından geçmesine izin vermedi. Çünkü Almanya doğalgaz ve kömür olarak Rusya’ya bağlı, Rusya’nın doğalgaz vanasını kapatmasından korktuğu için Almanya müsaade etmedi. Biz de dışarı bağımlıyız ve dünya fiyatlarından almak zorundayız; ki bunu vatandaşa yansıtmamak için çok ciddi mücadele verdik. Mağdur etmemek için destek vermeye doğalgaz desteği olarak vermeye devam ediyoruz.
Vatandaşımıza modern dünyanın imkanlarını sunmak zorundayız. Saros FSRU istemiyoruz; ama hepimiz doğalgaz istiyoruz; doğa ile modern hayat arasındaki dengeyi sağlamak zorundayız. Yatırımlarımıza devam edeceğiz. İnşallah kendi kaynaklarımızı buldukça dışa bağımlılığımız da azalacaktır. “

“Fiyatlar yukarı çıktığı hızla geri gelmez. Birileri bunu fırsatçılığa çevirdi”

AK Parti Milletvekili Fatma Aksal’a bir başka soru da kur ve etiketlere etkisinden geldi. Dolar düşse de bu düşüşün market fiyatlarına yansımaması konusuna cevap veren Aksal, “Doların hepimizi etkiliyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamalarından sonra dolar 18’lerden 13’lere kadar geriledi. Dolar gidiyor diye fiyatlar artırıldı. Bu hep böyledir. ‘Sticky price’ diye bir teori vardır. Fiyatlar yukarı çıktığı hızla geri gelmez. Birileri bunu fırsatçılığa çevirdi, bunun denetimlerini artırdık. Ama artışın başka bir nedeni daha var, bütün dünyada da gıda fiyatları arttı. Dolara bağlı artışların geri gelmesi gerekiyor. Beyaz şekerin fiyatlarında iki market arasında yüzde yüze kadar farklar var, böyle bir şey olmaması lazım. Denetimleri de en iyi yapacak olanlar da vatandaşın kendisidir, böyle bir şey görüyorsanız şikayet edin ve almayın. Ticaret İl Müdürlükleri ve tüketici birimlerine şikayet edebilirsiniz. Fırsatçılara fırsat vermeyelim. Pandemi sürecinde hep bu çağrıyı yaptık, vatandaşlarımız üretmeye devam etsinler. Hepimizin üzerine düşen daha çok çalışmaktır. Vatandaşlar devletine güvensinler, sosyal medyadaki algılara kapılıp yanlış işler de yapmasınlar. ‘Evimi satıp 18 liradan dolar aldım’ diye telefonlar geliyor. Kimse size gidin bunu yapın demedi. Devletinize güvenin. Biz vatandaşımızı faize ve enflasyona ezdirmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

TOKİ Yenimahalle’de, ilk etap Haziran’da

Bir başka merak edilen konu ise geçtiğimiz günlerde Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç tarafından duyurulan, Keşan’a yapılacak 100 konutlu TOKİ projesinin başlangıç konusu oldu. Proje takvimi hakkında bilgi veren Aksal, “Haziran ayına kadar 250 konutluk TOKİ için Yenimahalle’de yüzme salonu karşısında bir hazine yeri organizasyonu yapıldı. Önce burada başlanacak. Daha sonra üniversite sınırında 750 konutluk köy tipi TOKİ alanı oluşturulacak. Sosyal konutlar olacak buradakiler. Evi olmayanlara maaşı olanlara satış yapılacak ve kura ile çekilecek. Başvurular olacak. Vekilim startı verecek. 250 konut için Haziran ayına kadar başvurular olacak, 2023’te de 750 kişilik köy tipi 2. TOKİ de planlamaya alındı.” şeklinde konuştu.

Basın mensupları tarafından bir diğer soru ise, “Keşan’da meydan projesi gibi bir çok projeyi vatandaşlar AK Parti’den belediye başkanı olan Mustafa Helvacıoğlu’ndan bekliyordu. Helvacıoğlu’nun kendi çizdirdiği projeler ile devletin çizdirdiği proje arasında ne farklar var? Bu projeler Helvacıoğlu’nun içine siniyor mu? Vatandaşlar huzur evi, pazaryeri ve kreş gibi yatırımlar bekleniyor, bunlarla ilgili belediyeye destek verilecek mi?” oldu.

“Belediye başkanlarımızın verdiği vaatler bizim vaatlerimizdir”

Soruyu ilk önce Fatma Aksal şu sözlerle cevapladı: “AK Parti olarak belediye başkanlarımızın verdiği vaatler bizim vaatlerimizdir. Sadece AK Partili belediyelere destek vermiyoruz, benim milletvekili olduktan sonra en büyük desteği CHP’li Edirne Belediyesi’ne verdiğimi herkes biliyor. Altyapı için 170 milyonluk kredi desteği verdik ki; bu belediye bütçesini aşan bir miktardır. Tabii ki de her belediyeye destek vereceğiz. Edirne’de Selimiye Meydanı’nı yapması gereken belediyeydi; ama biz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eliyle yaptık. Keşan’da da bakanlık eliyle çok güzel bir meydan yapacağız. Bakanlık hiçbir zaman tepeden inerek ‘Biz meydanı yapıyoruz’ demez. Yerel ile istişare edilir. Başkanım da sürekli istişare ediyor. Sonuçta burada yaşayan Keşanlılar.
Ankara’dan gelecek yatırımları da ‘Neden Ankara’dan geliyor?’ diye sorgulamayalım. Gerçekten gelsin. CHP’li de olsa, yeter ki belediyeye hizmet gelsin. Hizmeti kim yapıyor diye takılmamak lazım; inanın hizmetler el ele verince oluyor. Yerel çalışmıyorsa Ankara’dan hizmeti getirmek zor oluyor. Ben hangi partinin belediyesi diye bakmadan tüm belediyelerimize destek veriyorum; keşke Edirne belediyesi çalışsa, biz de destek verelim.”

“Millet İttifakı dışında dışında herkes çalışıyor”

Aksal’ın ardından aynı soruyu yanıtlayan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ise şu ifadeleri kullandı: “Cumhur İttifakı ile AK Parti Belediyeciliğini Keşan’a tanıştırmanın gururunu 3 senedir yaşıyoruz. 106 proje sunduk. Burada kimin nasıl yaptığı değil, yapılması önemli. Meclisimizin dışında herkes çalışıyor. İYİ Parti zaman zaman Allah razı olsun aklı selim davranmaya çalışıyor. İzmir başta olmak üzere CHP’li belediyeler bile araç veriyor. Devlet, hükümet, bakanlıklar, kalınma ajansları, valilikten hibe projeleri olarak her yerden almasını biliyoruz. Erikli’de imece usulü su getiriyoruz, halkımız da yardımcı oluyor; ben buradan meclisimize istirham ediyorum; artık meclisimiz de yardımcı olsun. Artık ‘Hayır’ dizisi çekeceğiz 1 yıl sonra. Bu hayırlardan vazgeçelim, meclise proje getirelim; yada bizim getirdiğimiz projelere şehrimiz için evet diyelim. İçimize sinme meselesine gelince zaten beraber çalışıyoruz. Benden çok halkımızın içine sinmeli. Burada hizmet eseri yapma yolundayız. Erikli’ye bir kredi aldık Keşan’ın kredisi bitti; halbuki başka yöntemler de var. Yap-işlet-devret gibi. “

Yayla’da son aşamada

Basın toplantısının son sorusu ise Yayla’da yıllardır konuşulan ve çevreye büyük çevre tahribatı veren limanın 2022 yılı bütçesindeki yeri oldu. Aksal, barınakta artık son viraja girildiğini belirterek, “Yayla balıkçı barınağı ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Artık son aşamada. Sadece Yayla değil, genel olarak Saros’ta bir tahribat var. Bununla ilgili Kültür ve Turizm Bakanı ile beraberdik, onaydan sonra çalışmalara başlayacağız. Mustafa Başkanım da müjdeyi vermiştir, Saros’ta İbrice Limanı’nda güzel bir plaj yapacağız. Dalış merkezi planımız var. Ayrıca bu yıl Edirne’de turizm master planı hazırlanıyor. Bu çerçevede il genelinde çalışmalar yapacağız.” dedi.İlgili Makaleler

Başa dön tuşu