Haberler

AK Parti heyeti, Erikli’nin su sorunu ve patlatmalı taş ocaklarını Edirne’de Belgin İba ile görüştü

AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, İl Genel Meclisinin AK Partili üyeleri Halil Bayazıt ile İsmail Keleş ve beraberindeki muhtarlarla birlikte dün, AK Parti İl Başkanlığına ziyarette bulundu.
AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba‘yı ziyaret eden heyet, bölgede yaşanan gelişmeleri ve sorunlarını iletti.

Belgin İba ile görüşmelerinde Erikli Köyü’nün su sorunundan; Altıntaş, Karacaali, Çobançeşme, Karasatı ve Paşayiğit arasındaki alana yapılmak istenen Patlatmalı Kömür Ocağı’na kadar bir çok sorun konusunda görüştüklerini belirten Gürcan Kılınç, gerçekleştirilen toplantı ile ilgili bilgi verdi.

Kılınç, yazı açıklamasında şu bilgileri aktardı;

“Erikli köyümüzün su sorununu çözene dek işin takipçisi olacağız.”

“İl Genel Meclisi üyelerimiz Halil Bayazıt ve İsmail Keleş ile birlikte İl Başkanlığımızı ziyaret ettik. Erikli Köyü muhtarımız Ercan Yıldız, Altıntaş Köyü Muhtarı Ali Aktaş ve Çobançeşme Köyü Muhtarı Serhat Hesapçı ile birlikte ziyarette bulunduk , muhtarlarımızın sorunlarını ilettik.
İba‘ya, Erikli Köyümüz’de yaz aylarında yaşadığımız su sıkıntısını anlattık. İl başkanımızla, çözüme kavuşturmanın yollarını konuşarak istişare ettik. Erikli Köyün’de yaz aylarında yaşadığımız su sorunun sahildeki yoğunluktan olduğunu, köye ayrı su kuyuları açılabilmesinin, İsale hattının yeniden düzenlenerek olacağının kararını verdik. Kısa zamanda çözüme kavuşturacağız inşallah. Erikli’de yaşayan her bireyin bizim için değeri tartışılamaz ve su da hayatımızın en önemli ihtiyacıdır. Erikli köyümüzün su sorununu çözene dek işin takipçisi olacağız.
Belediye başkanımız Sayın Mustafa Helvacıoğlu‘nun da bu konudaki gayretleri ortadadır. Erikli için verdiği çabalar meydandadır. Enez – Kocaali ve Karaincirlik Köyleri arasındaki dokuz adet su kuyusunun tahlili, temizliği yapıldıktan sonra Erikli Sahili’ne getirilmek için meclisten izin istemesine rağmen, meclisteki CHP üyelerinin bu konuyu Eylül ayına bırakmaları neticesinde durum buralara geldi.
İnşallah bu durumu da en kısa zamanda çözüme kavuşturacağız. Erikli’deki su konusu için İl Başkanımızla yaptığımız görüşmelerimizin ardından Devlet Su İşleri Edirne Bölge Müdürlüğü ile de gerçekleştirdiğimiz ziyaretimizde Erikli Köyü’ne su kuyusu açılması konusunda taleplerimizi ilettik.”

“Patlatmalı Kömür ocaklarının vereceği zararların karşısındayız”

Altıntaş, Karacaali, Çobançeşme, Karasatı ve Paşayiğit mahallelerinin ortak alanında bulunan kömür ocakları konusunda çözüm arayışlarını sürdürdüklerini ifade eden Kılınç, çevreye etkisi olacak her türlü zararın karşısında olduklarını belirterek şunları söyledi;
“Diğer yandan Altıntaş Muhtarımız Ali Aktaş ve Çobançeşme Köyü Muhtarımız Serhat Hesapçı‘nın da taleplerini İl Başkanımız Belgin İba Hanımefendiye ileterek birlikte görüşmelerde bulunduk.
Altıntaş, Karacaali, Çobançeşme, Karasatı ve Paşayiğit Mahallesinin ortak alanında bulunan kömür ocakları ile ilgili düşüncelerimizi kendisine aktardık. Patlatmalı kömür ocağı İle ilgili raporlara göre, ocakların bölgemize olumsuz etki edeceğini bildirdik. Çevresel anlamda bölgemize olacak her türlü zararın karşısında olduğumuzu bölge halkımızın ve muhtarlarımızın yanında olduğumuzu ve o köylerde yaşanacak herhangi bir zararın doğamıza, işlediğimiz tarlamıza verilecek herhangi bir sıkıntının karşısında olduğumuzu bildirdik.
Muhtarlarımızla birlikte İl Özel İdaresi’ne giderek İl Genel Meclisine katıldık. Duyarlılığımızı orada da dile getirdik.”


Çalışmalara ara vermeden devam ettiklerini kaydeden Kılınç;
“Sahadayız durmak yok yola devam. Her şey Keşan için, her şey bölgemiz için. Yaptığımız toplantılar ve görüşmeler sonunda ilgisini, alakasını esirgemeyen il Başkanımız Belgin İba‘ya, her konuda bizlere yardımcı olan Sayın Milletvekilimiz Fatma Aksal ‘a ve kıymetli İl Genel Meclis Üyelerimiz Halil Bayazıt ve İsmail Keleş‘e teşekkür ederim.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu