GündemKÜLTÜRSporTARİHYaşam

662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başladı

Organizasyonda 3 gün boyunca 2 bin 141 pehlivan, rakibinin sırtını yere getirmek için mücadele verecek.

Tarihi Sarayiçi Er Meydanı’nda kule hakemlerinin çağrısıyla sahaya gelen minik-1 boy pehlivanları, rakipleriyle kol bağlamaları sonrası peşreve çıktı.

Sarayiçi’ndeki organizasyonun ilk gününde mücadeleler saat 18.00’deki resmi açılış törenine kadar sürecek.

Bu yıl minik-1 boyda 128, minik-2 boyda 151, teşvik-1 boyda 139, teşvik-2 boyda 150, tozkoparan boyda 172, ayak boyda 192, deste küçük boyda 195, deste orta boyda 169, deste büyük boyda 155, küçük orta küçük boyda 319, küçük orta büyük boyda 106, büyük orta boyda 119, başaltı boyunda 93 güreşçi, baş boyunda ise 53 başpehlivan mücadele edecek.

Organizasyon, 9 Temmuz Pazar günü gerçekleştirilecek başpehlivanlık final güreşiyle tamamlanacak.

“Ağa karşılaması” gerçekleştirildi

CHP Edirne Milletvekili Ediz Ün, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, kurum müdürleri ile eski Kırkpınar ağalarının da bulunduğu kortej, Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası Seyfettin Selim‘i karşılamak üzere belediye önünden davul ve zurnayla Selimiye Meydanı’na yürüdü.

Gürkan ve beraberindekiler konakladığı otelden yaya olarak meydana gelen Selim‘le buluştu.

Meydanda oluşturulan platformda Gürkan, Selim‘e altın kemer taktı.

Gürkan, burada yaptığı konuşmada, 662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin hayırlı olmasını diledi.

Cumhuriyetin 100. yılında bu toprakları vatan yapan şehitleri rahmet, minnet ve şükranla yad ettiklerini belirten Gürkan, “Yine bugün arkamızda, önümüzde gördüğümüz Eski Cami’mizde ve Selimiye’mizde ve tüm camilerimizde ezanımızın okunmasını sağlayan, şanlı bayrağımızın gönderde sonsuza kadar özgürce dalgalanmasını sağlayan Mustafa Kemal Atatürk’ü ve şehitlerimizi rahmetle, minnetle yad ediyor ve kurdukları Cumhuriyeti 100. yılında sonsuza kadar ilelebet payidar kılacağımıza söz veriyoruz.” dedi.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası Selim de teşekkür ederek Kırkpınar’ın hayırlı olmasını temenni etti.

Başkan Gürkan‘ın, Edirne Vali Yardımcıları Sıdkı Zehin ve Zafer Karamehmetoğlu‘nu belediye önünde karşılamasının ardından kortej Atatürk Anıtı’na kadar yürüdü.

Anıta çelenk konulması sonrası saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Söz ve bestesi eğitimci-yazar merhum Beyazıt Sansı‘ya ait Kırkpınar Marşı söylendi.

Daha sonra korteje katılanlar Pehlivan Mezarlığı’na giderek dua etti.

Minik pehlivan müsabakayı 55 saniyede tamamladı

662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Tarihi Sarayiçi Er Meydanı’nda minik boy pehlivanların güreşleriyle devam ediyor.

Minik-1 boyda mücadele eden 103 kilodaki Ahmet Soysal, 45 kilo ağırlığındaki rakibiyle mücadele ederken, rakibini 55 saniyede yendi.

Soysal, yaptığı açıklamada, Kırkpınar’da güreşmenin çok farklı bir duygu olduğunu ve güreşi çok sevdiğini belirterek, tüm rakiplerini yenebilmek için mücadele edeceğini söyledi.

Kilosunun kendisine bir avantaj sağlamadığını vurgulayan Soysal, “Rakiplerim benden korksun. Hepsini yeneceğim. İlk defa geldim Kırkpınar’a ve herkesi yeneceğim. Bu kilo benim için fark etmiyor. Rakiplerime şans diliyorum. Herkes iyi güreşsin kavga, hastalık ve sakatlık çıkmadan iyi güreş olsun.” diye konuştu.

Sıcaktan bunalan pehlivanlar çeşme başında serinledi

Öğle saatlerinde etkisini biraz daha hissettiren sıcaklık 32 dereye kadar ulaştı.

Vücutlara sürülen yağ ve karşılaşmaların eforuyla bunalan pehlivanlar er meydanındaki çeşmenin başına geldi.

Bazı pehlivanlar el ve yüzlerini yıkarken bazıları da başlarını çeşme altında serinletmeye çalıştı.

Güreşler çeşitli boylarda yapılan müsabakalarla devam ediliyor.

Çeşmede serinleyen pehlivanlardan Volkan Bilgin,  yaptığı açıklamada, sıcak havada güreşmenin zor olduğunu söyledi.

Sıcaklık nedeniyle bunaldığını ifade eden Bilgin, “Bu sıcak havalarda güreşmek kolay değil. Her şeyin bir zorluğu var. Çalışarak kazanacağız.” dedi.

Güreşçilerden Muhsin Barlak ise sıcak havada güreşmekten dolayı yorulduğunu ifade etti.

Sıcak hava ile birleşen yağın gözlerini yaktığını anlatan Barlak, “Yağ yakıyor ister istemez. Güreş zor olan bir spor. Yağlı güreşin ayrı bir zorluğu var. Kırkpınar çok zor. Hava çok sıcak böyle bunaltıcı bir havada güreş yapıyoruz ve zor oluyor.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu