EkonomiGenelGündem

Özbek, altın piyasasını değerlendirerek yatırımcıya önerilerde bulundu

Pandemi ile başlayan 2021 yılı altın ve döviz kurunun yükselişi ile devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından bugün 5. kez doğrudan müdahale edilen piyasalar hakkında kuyumcu Tarık Özbek değerlendirme yaptı. “Piyasa hiçbir şeyi kabul etmiyor, kendi bildiğine gidiyor.” diyen Özbek, 2023 yılı için beklentilerini aktardı.

500-550 liradan başlayan altın şu anda 950 lira

Pandeminin gölgesinde fiyatların hızlı yükselişi ile 2021 yılına başlandığını belirterek sözlerine başlayan Tarık Özbek, pandemi etkilerinin azalması ile birlikte esneyen koronavirüs yasaklarının arından yeniden düğünlerin yapılması sonrasında piyasa bir hareketlilik geldiğini belirterek “Geçen yıla göre biraz daha ümitliydik. 3 ay hareketli bir şekilde geçti, insanlar düğünlerini yapabildiler.” derken, yılın son çeyreği için ise, “Son üç ayda ise dövizde hızlı bir yükseliş var, altın fiyatlarının hareketliliğini izleyerek geçiyoruz. 500-550 lira bandından başlayan altın şu anda 950 lira civarına ulaştı. 8 TL’den başlayan dolar hareketi ise 16 TL seviyesine geldi. Bu da müşterinin alım gücünü olumsuz olarak etkileri; satacak olanlar ise ‘Biraz daha artar mı?’ beklentisine girdi. Hala da bekliyorlar ve belirsizlik hakim.” şeklinde konuştu.

“Piyasa kendi bildiğine gidiyor”

Dövizin büyük hızla yükseldiği dönemde yeni yıldan beklentilerini dile getiren Özbek piyasada fiyatların oturmasını umduklarını söyledi. “Ama o da hemen oturacak gibi durmuyor” diyerek sözlerine devam eden Tarık Özbek iç ve dış değişkenleri değerlendirerek şu ifadeleri kullandı: “Birazı bizden, birazı da yurt dışı kaynaklı ekonomik gelişmeler hareketliliği devam ettiriyor. Merkez Bankası bu zaman kadar 4 kez müdahale etti, ama 4’ünde de çok başarılı olduğu söylenemez. Bu da şunu gösteriyor ki, piyasa hiçbir şeyi kabul etmiyor. Kendi bildiğine gidiyor. Piyasaya müdahalenin de işe yaramadığın gördük. Ekonominin daha sağlam bir fiyatlama yapabilmesi için bir güven ortamı gerekiyor. Hükümetten daha güven verici ve ılımlı söylemlerin olmasıyla birlikte fiyatların belli bir yerde oturabileceğini düşünüyorum; ama her şu an her an farklı fiyatlarla karşılaşıyoruz.”

“Dolar 18-20 lira bandına çıkacak gibi bir öngörü var”

“Geçtiğimiz günlerde Amerikan Merkez Bankası FED’in 2022 ve 2023 yılında 3’er faiz artıracağını açıklaması, Omicron varyantının etkisiyle devam eden koronavirüs pandemisi ve Türk lirasındaki belirsizlik gibi etkenlerin altında nasıl bir çevreye öngörüldüğünü sorduğumuz Özbek, “FED faiz artışı için Haziran ayını gösterdi. Bu olduğu anda dolar uluslar arası alanda değer kazanacak, bizde artı bir değer daha kazanacak. Şimdi 16 lira olan dolar aynı yerde kalsa bile, FED faiz artımı ile birlikte dolar 18-20 lira bandına çıkacak gibi bir öngörü var. Şu an o zamana kadar biraz daha rahatız gibi öngörülüyor, o da dış piyasalarla ilgili. Amerika’daki enflasyonun kalıcı olduğu kararına varılırsa, ons bazında bir hareketlilik olacak gibi geliyor. Buradaki bir hareketlilik ile 1900-2000 dolar bandına taşınması ihtimali görülüyor. Bu da bizim gramı altının bin liraların çok daha üzerine atma ihtimalini doğuruyor. O yüzden biz dövizden öte altının alınmasını tavsiye ediyoruz. Ons uzun bir süredir yerinde sayıyor. Burada bizim nasıl yakalanacağımız önemli.”

Yatırımcılara tavsiyeler

Sözlerinin devamında yatırımcıları tavsiyeler veren Özbek, “Müşterilerimize bizim önerimiz. Uzun vadeli düşünenler için döviz veya altına yatırım yapmaları, kısa vadede alım yapacakların ise iyice analiz edip ona göre işlem yapmalarını öneriyoruz. Ev veya araba gibi mal alımı yapmak için altın bozduranlar önce işlerini garanti altına alıp sonrasında altın bozdurmalarını tavsiye ediyorum.” sözlerini kayda geçti.

“Bir iki olumlu haber gelse sanki bunların hepsi düzelecek gibi geliyor”

Son olarak piyasadaki oldukça sert hareketlerin düzelmesi yönünde umutlarını koruduğunu; ancak bunun gerçekleşmesi için ise yeni ve güzel haberlere gerek duyulduğunu aktaran Tarık Özbek “Önümüzdeki yıldan iş anlamında ümitliyiz; ama fiyatların öncelikle oturması gerekiyor. Müşterimiz elinde bütçe ile geliyor, mesela 100 lira ile geldiğinde yeniden fiyat hesaplıyoruz ve maliyeti 150 lira oluyor. Bunun sonrasında da bazı alacaklarını bırakmak zorunda kalıyor veya eksik alıyor. İnsanlar yine evlenip alışveriş yapacaklar; ama alım gücü daha düşük olacak. 2022 yılında umarız ki istikrarlı bir fiyat hareketi olur, umudumuzu kaybetmiyoruz; ama her şey fiyatlardan geçiyor. Bir iki olumlu haber gelse sanki bunların hepsi düzelecek gibi geliyor. Mesela Akdeniz’deki gaz arama çalışmalarındaki olumlu haberler, Suriye’de kurulacak olan hükümetlerin yanında yer alma ihtimalimiz, Amerika ve Rusya ile olan ilişkilerin iyileşmesi ve üretimin artması, otomobil krizinin çözülmesi, petrol fiyatının oturması bunların başlıcaları. Pandemiden sonra dünyada bir oturuşma olacağı, ama bu da biraz sancılı olacak gibi görülüyor.” dedi.

NOT: Haberin yazıldığı sırada: dolar 16.38, gram altın 953 liraydı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu