GündemSon DakikaSON DAKİKA

2023 yılı asgari ücreti belli oldu

2022 sonu yaklaşırken ‘Yeni asgari ücret ne kadar olacak? Ne zaman açıklanacak?’ sorusuyla aramalar sıklaşırken Asgari Ücret Tespit Komisyonu 3. toplantısını 20 Aralık 2022 Salı günü gerçekleştirdi.
İşçi, işveren ve hükümetin rakamları içeren tekliflerinin masaya yatırıldığı toplantının ardından açıklama yapan Türk-İş tekliflerin 9 bin TL olduğunu aksi halde masa olmayacaklarını bildirmişti.
Bu gelişmeler üzerine gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın bugün yapması beklenen açıklamaya çevrildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe’den yaptığı açıklamada, 2023 yılı için belirlenen asgari ücretin net 8.506 TL. olduğunu duyurdu.
Yapılan zamla birlikte asgari ücrette yüzde 54,66’lık artış sağlandı.

Buna göre; 2023’te uygulanacak net asgari ücret 8 bin 506 TL., brüt 10 bin 8 TL olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yaptığı açıklama ile 2023 yılında uygulanacak asgari ücreti kamuoyuna açıkladı.

“Ne emekçilerimizin haklarının yenmesine ne işverenlerimizin üzerine altından kalkamayacakları yük bindirilerek istihdamın zarar görmesine rıza gösteririz.” diyen Erdoğan, 2023 yılında uygulanacak asgari ücretin net 8 bin 506 lira olarak belirlendiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“(Asgari ücret) Şayet beklenmedik bir tabloyla karşılaşırsak tıpkı geçen yıl olduğu gibi yine bir ara düzenleme yapmaktan kaçınmayız. Ülkemizde her kesim gibi çalışanlarımızın gelir ve refah seviyesini artırmış bir yönetim olarak hiç kimsenin hakkının zayi olmasına meydan vermeyiz.

Bu ay enflasyonun hızla düşüşüne şahitlik edeceğiz. Enflasyonu (2023) yıl ortasında yüzde 30, yıl sonunda yüzde 20’li rakamlara indirmekte kararlıyız.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu