GündemKÜLTÜRSporTARİHTürkiyeYaşam

19 Mayıs, Keşan’da büyük bir coşkuyla kutlandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi, Keşan’da da coşkuyla kutlandı. 

Keşan’da bu yıl yeniden Keşan Atatürk Stadı’nda gerçekleştirilen tören programı saat 10.30’da başladı.

Stattaki tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törene; Enez Kaymakamı ve Keşan Kaymakam Vekili Muhammed Emin Tutal, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Erhan Akgül, Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, Keşan Cumhuriyet Başsavcı Vekili Eyüp Akbaş ile daire amirleri, siyasi partilerin ve STK’ların temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Vedat Çimen; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basmasının tam bağımsızlık meşalesini tutuşturan ilk kıvılcım, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş istikametine atılan ilk adım olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:
“Türk Milleti, kutlu varlığına ve tarihi haklarına yüksek bir fedakârlık ahlakıyla sahip çıkmış, bu kapsamda tek yanlı ve aleyhe işleyen müzakere ve mütareke dayatmalarını cesaretle reddetmiştir. Milli mücadele yalnızca silahla, yalnızca sahnelenen kahramanlıklarla, yalnızca ‘ölürsem şehit kalırsam gazi’ anlayışıyla değil; asırlara damga vuran akılla, usta siyasi manevralarla, emsalsiz stratejik kararlarla, kuşkusuz sabrın ve sebatın imkânlarıyla ve gelecek nesillerin omuzlarımıza yüklediği tarihi sorumluluk bilinciyle kazanılmıştır.

Türk Milleti, karanlığın en koyu anında parlak geleceğini hayalden gerçeğe dönüştürmüştür. Milli mücadelenin kaynak ve kuvveti zulme ve zillete duyulan meşru öfkeyle temellenmiştir. Bu tarihi ve milli hakikatin dayandığı ilkeler 19 Mayıs 1919’un ilham ve itibarıyla tezahür etmiştir. En başta aziz Atatürk olmak üzere, milli mücadele kahramanları emperyalizmin insafına sığınmayı akıllarından dahi geçirmemiş hiçbir zaman zillete kapılmamıştır.
Türkiye Cumhuriyeti pazarlıkla, lütufla, ikramla, siparişle kurulmadığı gibi, hiçbir şekilde de Türk ve Türkiye yüzyılının önüne geçilemeyecek, ket vurulamayacaktır.

19 Mayıs 1919’un fikir dinamiği Türk milliyetçiliğidir. Nitekim Türk milliyetçiliği her türlü tasallut ve tahrikten uzak şekilde istikrara, istiklal ve istikbale bir kez daha kucak açıp yol verecektir. Milli birlik ve kardeşlik inancıyla Cumhuriyet’in yeni yüzyılına Türkiye mühür vuracaktır. Açıktır ki; Türk gençliği her şeyin farkında ve bilincindedir. Niyazımız odur ki; Türk gençliği evvelemirde varoluş haklarına, diri hedeflerine, tertemiz ilkelerine, dünyada adından söz ettiren ülkesine sonuna kadar destek verecektir.
Türk ve Türkiye Yüzyılı, Türk gençliğinin iradesiyle tıpkı bir bayrak gibi, son yıllarda Dünya genelinde hemen hemen tüm spor branşlarında göstermiştir ki, başarı ve azimle yükselecektir. Sevgili gençler; bugünün gençliği geleceğin milli serveti, aynı zamanda milli şerefidir. Ünlü bir Şairimizin dediği gibi; Bize bir gençlik lazımdır. Temelinde cehalet, duvarlarında riya, tavanlarında dalkavukluk bulunmasın. Bu duygu ve düşüncelerle, 19 Mayıs 1919’un 105’inci yıldönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kurucu kahramanları, aziz şehitlerimizi şükranla, minnetle ve rahmetle anıyor, Yüce Türk Milletinin Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” 

Çimen‘in konuşmasının ardından, öğrencilerin hazırladığı spor ve halk koyunları gösterileri sergilendi. İzleyenlerin beğenilerini alkış ve tezahüratlarla ifade ettiği gösteriler sırasında, önceki yıllarda olduğu gibi, bayram töreninin yeniden statta yapılıyor olması da ayrıca beğeni topladı.

Her yaştan vatandaşın Keşan Atatürk Stadı’nda coşkuyla seyrettiği törende, 19 Mayıs nedeniyle düzenlenen şiir yarışmasında birinci seçilen şiir de okundu.

Törende ayrıca, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ve Gençlik Haftası nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri de verildi.

Keşan Gençlik Merkezi Müdürlüğü “Gençlik Korosu”nun mini bir konser verdiği tören programı, öğrencilerin çeşitli spor dallarındaki gösterileri ve (Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği) SARDOS grubunun bisikletli geçiş töreni ile sona erdi.

Fener Alayı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Keşan’da akşam da “Fener Alayı” düzenlendi.

Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, Başkan yardımcıları Bilgin Atlı ve Mehmet Meriç‘in de katıldığı Fener Alayı korteji, Keşan Kent Müzesi önünden hareket ederek, Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü.

Burada DJ performansı eşliğinde verilen gençlik konserini izleyen vatandaşlar, büyük bir coşkuyla söylenen şarkılara da eşlik ederek eğlendi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu