GenelKÜLTÜRTARİH

19 Eylül Gaziler Günü Keşan’da törenle kutlandı

Teğmen Yaşat: “Yüce Türk Ulusu ve onun göz bebeği Türk Silahlı Kuvvetleri, sizlere olan vefa borcunu hiçbir zaman unutmayacaktır. Sizler için yapılan hiçbir şey, eşsiz fedakarlıklarınızın bir karşılığı veya bedeli olamaz.”

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’e, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından ‘Gazi’ unvanı ile ‘Mareşal’ rütbesinin verilişinin yıldönümü olan 19 Eylül Gaziler Günü, ülke genelinde olduğu gibi Keşan’da da törenle kutlandı.

Asri Mezarlık’taki Şehitlik’te saat 12.00 sıralarında; Şehitlik anıtına çelenklerin sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene; Keşan Kaymakam Vekili ve İpsala Kaymakamı Ömer Sevgili, Keşan 4’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Erhan Akgül, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Hilal Bozdağ, Keşan Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Ferhat Dönmez, siyasi ve STK’ların başkan ve temsilcileri, gaziler, daire amirleri, muhtarlar ve şehit yakınları katıldı.

Törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Personel Teğmen Ömer Faruk Yaşat yaptı.

Mukaddes vatan topraklarının savunulması uğruna hayatlarını feda etmeyi göze alarak gazilik onuruna erişen kahramanların kıvanç gününü kutlamanın derin heyecanı içerisinde olduklarını ifade eden Yaşat“Bugün aynı zamanda, sergilediği üstün komutanlık dehası, cesaret ve kahramanlığın kadirşinas milletimizce takdir edilişinin bir nişanesi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ‘gazi’lik unvanı ve ‘mareşal’ rütbesi verildiği günün de yıl dönümüdür.” dedi.

Teğmen Yaşat, sözlerinin devamında şunları söyledi: “Türk toplumunun yüksek ahlaki özelliklerini oluşturan değerlerin başında şüphesiz ki ‘Vefa duygusu’ gelmektedir. Bu duygu, aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetlerinin sahip olduğu değişmez değerlerin merkezinde de yer almaktadır. Bu bilinçle şundan emin olunuz ki; sahip olduğumuz en önemli değerlerimiz olan birlik ve beraberliğimizin yaşayan sembolleri olarak daima gönlümüzde yaşayacaksınız. Yüce Türk ulusu ve onun göz bebeği Türk Silahlı Kuvvetleri, sizlere olan vefa borcunu hiçbir zaman unutmayacaktır. Tarihin şerefli tanığı şanlı üniformanızı, kanlarınızla taçlandırıp gazi unvanı alarak vatanın, milletin, bayrağın ve istiklalin ne denli paha biçilmez değerler olduğunu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman mensuplarının bu ulvi değerleri yaşatmak uğruna neleri göze alabileceğini gösterdiniz. Sergilediğiniz kahramanlık, cesaret ve fedakarlıklarla bizlere her zaman güç ve ilham kaynağı olmaktasınız. Sizler için yapılan hiçbir şey, eşsiz fedakarlıklarınızın bir karşılığı veya bedeli olamaz. Binlerce yıllık şanlı tarihimiz boyunca, en ağır ve zor şartlar altında dahi asil milletimizin esareti kabul etmeden ve istiklalinden taviz vermeden yaşamasının temelinde, bugün sizlerin temsil ettiği bu anlayış, bu duruş vardır.” 

Konuşmaların ardından Keşan İlçe Müftüsü Uğur Emiroğlu tarafından Kur’an-ı Kerim ve dualar okundu.
Buradaki tören, sonra şehit mezarlarına karanfil bırakılması ile sona erdi.

Şehitlik ziyaretinden sonra Ağadayı Dinlenme Tesisleri’nde gaziler ile gazi ve şehit ailelerine yemek ikramında bulunuldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu