Haberler

TRT, 19 Mayıs görseli için özür diledi

TRT Haber’de dün yayınlanan “Dün Bugün” adlı programda ekranlara yansıyan barkovizyon hatası, sosyal medya ile birlikte pek çok kesimin tepkilerine neden oldu.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı için hazırlanan ve sunucunun arkasında bulunan barkovizyondaki görselde “19 Mayıs Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun” ifadesinin yer alması, o an ekranları açık olan vatandaşların dikkatinden kaçmadı.

Programın akışı sırasında 19 Mayıs 2020 Salı günü sabah 07.01’de sunucu Oya Eren‘in arkasında yer alan panoda “19 Mayıs Cumhuriyet Bayramı” ifadesi yer aldı. Söz konusu hata, reji ekibi tarafından bir süre sonra fark edilerek düzeltildi; görselin yerine başka bir görsel verildi. Ancak bu, vatandaşların dikkatinden kaçmadı ve Twitter’da en çok konuşulanlar listesinde üst sıralara çıktı.

Aslında yapılan hata, gün içindeki ilk değil ikinci hataydı. TRT Haber ekranlarında, söz konusu programdan 1 saat önce izlenen bir başka yayında da aynı hatanın ekranlara yansıdığı görüldü.
Hatayı fark eden reji ekibi, bir süre sonra görseli değiştirdi fakat konu ile ilgili olarak Gazeteci ve Köşe Yazarı Fatih Altaylı‘nın da twitter hesabından paylaşımda bulunduğu ve iki ayrı programda aynı hatanın yapıldığını belirttiği görüldü.

Tepkilerin ardından söz konusu hata ile ilgili olarak açıklama yapan TRT kamuoyundan özür diledi ve sorumlular hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi.
“TRT Haber kanalımızda yayınlanan bülten esnasında stüdyo görselinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı yerine Cumhuriyet Bayramı ifadesi yer almıştır.
Hatalı grafiğin ekrana yansımasına neden olan personel hakkında idari soruşturma başlatılmıştır.
Özür diler, kamuoyuna saygı ile duyururuz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu